Zaczytaj się na wiosnę TOP 5


Za oknem wiosna w pełnym rozkwicie. Zapewne niektórzy z Was odliczają dni do matury, lub właśnie szykują się do niezbędnych prac ogrodowych :) Bez względu na to, co robicie pamiętajcie, że nie ma to jak odpoczynek z książką. 

W mini-cyklu wiosennym przedstawię Wam książki, które w tym roku uznałam za najlepsze w swoim gatunku. Na pierwszy ogień idzie mój ulubiony nurt – New Adult, który luźno i otwarcie opisuje erotyczne doświadczenia młodych ludzi, jest naszpikowany emocjami i dotyka niejednokrotnie trudnych tematów (przemoc w rodzinie, gwałt, kazirodztwo, pedofilia, aborcja itp.)

New Adult jest efektem przepaści między literaturą młodzieżową (Young Adult), a literaturą dla dorosłych. Idealnie trafia w gust starszych nastolatek i młodych kobiet, które lubią mocne momenty i szok emocjonalny. Z reguły książki te budują napięcie, aż do momentu kulminacyjnego i w efekcie wywołują wzruszenie, a niekiedy skłaniają do refleksji  czytaj więcej  
Każda z książek Colleen Hoover jest warta przeczytania, ale ta, jako powieść skierowana do dojrzalszych czytelniczek dosłownie mnie zniszczyła. Nie płakałam, do samego końca udawałam, że jestem twarda, ale przepełniający mnie smutek sprawił, że nie potrafię wyrzucić jej z pamięci. Hoover udowodniła, że miłość nie zawsze jest słodka i urocza, czasem rani głęboko i sprawia, że dalsze życie przypomina pozbawioną sensu egzystencję. Książka ta nie czaruje wydumanym romantyzmem, ani nie ukazuje słodkich scenek z życia zakochanych, a mimo to zagnieżdża się w duszy na zawsze. Uwielbiam Tate (tak tato,Ciebie też) i kocham Milesa, nie muszę pisać nic więcej.


To swoista perełka, począwszy od doskonałej okładki, przez idealny tytuł, aż po emocjonujące wnętrze. Mia Sheridan udowadnia, że udany romans dwójki zagubionych ludzi jest możliwy tylko wtedy, gdy każde z nich da sobie szansę na normalne życie. Przekonuje, że wewnętrzna odwaga tkwi w każdym z nas, potrzebujemy jedynie zapalnika, który wyzwoli w nas iskrę rozpalającą motywację do zmian. Bez słów to nie tylko piękna, ale też mądra książka, która uczy tolerancji, szacunku do inności, oraz akceptacji własnych słabości. Serdecznie polecam. Nie tylko romantyczkom.


W zestawieniu nie mogło zabraknąć polskiego akcentu, a książka Lingas-Łoniewskiej to szalenie wciągająca i dynamiczna opowieść. Koi serce pięknem młodzieńczego uczucia, bawi błyskotliwymi dialogami, a na koniec odbiera oddech poziomem dramatyzmu. Opowieść ta pozostawia czytelnika w stanie upojenia, serwując wysokoprocentową mieszankę miłości, namiętności i wzajemnego przyciągania okraszonego solidną porcją pożądania. Autorka doprawiła całość przepięknymi, subtelnymi scenami erotycznymi, które nie tylko doskonale oddziałują na emocje, ale też sprawiają, że całość nabiera rumieńców i magicznego klimatu pierwszego, najważniejszego zauroczenia, które owocuje dojrzałym związkiem. 


To powieść poruszająca najwrażliwsze struny w duszy. Sprawia, że myśli i uczucia krążą wokół tej historii długo po przewróceniu ostatniej strony, a łzy osusza powiew radości, jakiej można doświadczyć na końcu. To piekielnie dobra i słodko-gorzka opowieść o dojrzewaniu, miłości, przebaczeniu, życiu i śmierci, a także wyborach, które determinują dalsze życie. Artystycznie podana, młodzieżowo lekka i niezapomniana uczta literacka w nurcie New Adult Powieść pulsuje emocjami, oczarowuje klimatem, wzrusza przedstawionym problemem i rozczula pierwszym, niewinnym uczuciem. A wrzucenie bohaterów w tak nietypową sytuację, jaką wymyśliła autorka, jeszcze się w literaturze nie zdarzyło.

Układ – Elle Kennedy

Recenzji tej powieści nie znajdziecie jeszcze na blogu, ponieważ jest w trakcie pisania. Jednak już mogę Wam powiedzieć, że to ogromne, pozytywne zaskoczenie. Autorka nie tylko wciągnęła mnie w świat młodzieńczych romansów, ale zapewniła mi zabawną i emocjonalną jazdę bez trzymanki. W tej powieści wszystko gra, począwszy od pomysłu, przez lekki styl, po sposób rozwiązania problemów. Napięcie, emocje, uroczy romans i pikantno-słodki styl autorki sprawiają, że książka trafia na listę moich ulubionych. Recenzja wkrótce.
Jak wyglądałaby Wasza piątka?

W następnym odcinku mini-cyklu pokażę Wam moje ulubione tegoroczne powieści gatunku ... no właśnie, jakiego? ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)