Art&Soul – Brittainy C. Cherry. Paleta emocji w rytmie soul.Brittainy C. Cherry lekturą Kochając pana Danielsa dosłownie zwaliła mnie z nóg. Była to jedna z najpiękniejszych powieści New Adult, jaką przeczytałam w 2015 roku. Wiadomość o wydaniu kolejnej książki zelektryzowała mnie, a oczekiwania poszybowały w górę niczym mały pajączek na nitce pajęczyny. Niestety pajączek ten rozbił się o pierwsze drzewo...

Była tęczą w mojej niekończącej się burzy.

Aria, młoda dziewczyna o artystycznej duszy, popełnia jeden fatalny błąd, który zmienia jej życie o sto osiemdziesiąt stopni. Nastolatka zachodzi w ciążę, co niemalże doprowadza jej rodzinę do rozpadu, a szkolni koledzy przypinają jej łatkę puszczalskiej. Jedyną osobą, na którą dziewczyna może liczyć jest szkolny dziwak z nerwicą natręctw, oraz ku zaskoczeniu Arii – Levi, chłopak, który dopiero rozpoczął naukę w szkole.
Levi przyjechał do swojego ojca, by odnowić z nim więzi, mimo tego, że rodzic dawno temu postanowił go porzucić.
Czy Levi zrozumie i zaakceptuje decyzję ojca, zwłaszcza w obliczu nowych dramatów? Czy Aria znajdzie w nastolatku wsparcie i zrozumienie? Jak potoczą się losy młodych ludzi u progu dorosłości?

Po dramatycznym wstępie pragnę Was uspokoić, to był zabieg celowy mający na celu podtrzymanie Waszej uwagi :) Nowa książka Brittainy C. Cherry jest doskonała, choć w moim odczuciu nie przebiła Kochając pana Danielsa. Porusza całkiem inne problemy, ale też została skierowana do młodszego czytelnika. Autorka udowodniła, że potrafi pisać nasycone emocjami i swoistą poetyką powieści dla młodych ludzi, poruszając przy tym tematy trudne, niejednokrotnie bolesne i skomplikowane, ale nie moralizuje i nie ucieka się do tanich, tandetnych zagrywek. Natomiast rozbudowane sylwetki bohaterów i ich bogaty portret psychologiczny należą do najmocniejszych punktów powieści. 

(...) jeśli czegokolwiek nauczyłem się o przyszłości, to tego, że to nie ma znaczenia. Przyszłość nie jest prawdziwa. Lepiej żyć tu i teraz. Z tobą.

Na uwagę zasługuje również unikalny styl autorki, pełen gier słownych i oksymoronów. Pisarka oszałamia sposobem budowania zdań, co nie zdarza się często w młodzieżowej literaturze. Jeśli miałabym porównać powieść Cherry do innych podobnych publikacji na rynku, z pewnością postawiłabym na Oddam ci słońce Jandy Nelson. W obu tych pozycjach sztuka i artyzm wychodzą na prowadzenie, a artystyczny klimat lektury sprawia, że staje się ona niezapomnianą przygodą.

Art & Soul tworzy nierozerwalny związek muzyki i sztuki, a Aria i Levi dopełniają się jak dwie połówki jabłka. Zarówno sylwetki bohaterów jak i główna oś fabularna opierają się na strasznie dobrym pomyśle ukierunkowania emocji na działanie twórcze. Wspólny projekt łączy naszych bohaterów nie tylko w ramach zajęć szkolnych, ale też pokazuje im drogę do zrozumienia siebie. Granie na powietrznej gitarze ma równie wielkie znaczenie, jak miłość do abstrakcjonizmu, a humor sytuacyjny, zastosowanie ciekawych chwytów fabularnych i unikalne dialogi postaci nadają powieści niepowtarzalnego charakteru. Powieść pulsuje emocjami, oczarowuje klimatem, wzrusza przedstawionym problemem i rozczula pierwszym, niewinnym uczuciem. A wrzucenie bohaterów w tak nietypową sytuację, jaką wymyśliła autorka, jeszcze się w literaturze nie zdarzyło.

Bardzo podobał mi się również pewien etyczny motyw, który w wielu z Was może wzbudzić sprzeciw. Brittainy C Cherry zrobiła trochę na przekór i zabawiła się z uczuciami czytelnika, a do tego uniknęła sztampy. Za to należą się wielkie brawa. Postacie pierwszoplanowe są nastolatkami, jednak ich dojrzałość i podejście do życia sprawia, że w powieści znakomicie odnajdą się również starsi czytelnicy, którzy lubią New Adult.

Podsumowując: Art & Soul to powieść poruszająca najwrażliwsze struny w duszy. Sprawia, że myśli i uczucia krążą wokół tej historii długo po przewróceniu ostatniej strony, a łzy osusza powiew radości, jakiej można doświadczyć na końcu. To piekielnie dobra i słodko-gorzka opowieść o dojrzewaniu, miłości, przebaczeniu, życiu i śmierci, a także wyborach, które determinują dalsze życie. Artystycznie podana, młodzieżowo lekka i niezapomniana uczta literacka w nurcie New Adult. Polecam. 


Szczegóły
Tytuł: Art & Soul
Autor: Brittainy C. Cherry
Przekład: Katarzyna Agnieszka Dyrek
Wydawnictwo: Filia 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)