Czasoumilacze #1/2016


Witajcie w pierwszych, noworocznych czasoumilaczach. Zrobiliście już plany na 2016 rok? Przyznam, że sama mam z tym nie lada problem, bo głupio tak potem rozliczać się z sobą z niespełnionych obietnic :) Dlatego w tym roku idę na żywioł i pozwalam porwać się... losowi.
Wszystkie bieżące sprawy będę notować w Twoim Dzienniku Reginy Brett i być może dzięki temu uporządkuję chaos. A Wy używacie kalendarza, planera? Jeśli tak, to jakiego?

Jeśli zaś chodzi o sprawy blogowe, większych zmian nie przewiduję :) Lustro Rzeczywistości nadal będzie odbijało nowości książkowe, więc spodziewajcie się wielu recenzji, zwłaszcza w pierwszym kwartale roku. W Lustrze dalej przeglądać się będą autorzy, głównie ci debiutujący – opowiedz o sobie w wywiadach.
Postanowiłam także kontynuować cykle: Czasoumilacze, Kącik rodzica i Klasyka nie gryzie, choć posty będą się pojawiały bez ściśle określonego harmonogramu, w zależności od moich możliwości czasowych. Oczywiście planuję też konkursy (minimum raz w miesiącu na blogu lub Facebooku) i comiesięczne zapowiedzi. 

Tak wygląda mój plan, mam nadzieję, że dalej będziecie mnie odwiedzać tak często jak do tej pory. Pilnie śledzę statystyki i zauważyłam, że poza innymi blogerami odwiedza mnie mnóstwo zwyczajnych czytelników – wiem, że tam jesteście, i choć milczycie – pamiętajcie, dziękuję za odwiedziny i zaufanie!

stosik tygodnia


Jeśli uważnie śledzicie Lustro na Facebooku, zapewne wiecie, że przed świętami otrzymałam od empik.com kartę podarunkową. Kilka dni temu zamieniła się ona w stosik cudownych nabytków.
Kupiłam:
Światło, którego nie widać Anthony'ego Doerra w twardej oprawie. Książka ta mocno zawojowała blogosferę i na wielu z Was zrobiła wielkie wrażenie;
Ropuszki czyli opowiadania z uniwersum Thornu Anety Jadowskiej, którą uważam za jedną z najzdolniejszych pisarek w Polsce. Czytaliście heksalogię o Dorze Wilk? Jeśli nie, to gorąco do tego zachęcam. Recenzje kilku pierwszych tomów znajdziecie na blogu;
Dziedzictwo ognia Sarah J. Maas – wreszcie zdobyłam trzeci tom serii o dzielnej zabójczyni, choć druga część nadal stoi na półce i czeka na swą kolej :) Jeśli macie ochotę na lekturę, spieszcie się, nakład pierwszych tomów powoli się wyczerpuje;
Zabić drozda Harper Lee – po lekturze Idź, postaw wartownika zakup pierwszej książki autorki okazał się koniecznością. Muszę zrozumieć fenomen tej kultowej powieści.

Zakupy pożarły niemal całą kartę podarunkową, choć i tak załapałam się na wyprzedaż i trzy z powyższych tytułów kupiłam 30% taniej. Pozostałą kwotę zamierzam przeznaczyć na kalendarz z kolorowankami, którego niestety na razie nie ma w sprzedaży. Lubicie robić zakupy w empik.com? Wiecie, że wydania przedpremierowe można kupić tam dość tanio, a w dodatku odebrać książki jeszcze przed oficjalną premierą? Lubię to :)

konkurs tygodnia

Chcielibyście wygrać rejs do Szwecji? Teraz to możliwe, zwłaszcza gdy kupicie w Empiku Najlepszą książkę na świecie, szczegóły TUTAJ

plan wydawniczy Akurat

TUTAJ znajdziecie plan wydawniczy jednego z moich ulubionych wydawnictw na 2016 rok. Kolejne miesiące przyniosą nie tylko powieści Kathryn Taylon czy Sylvaina Reinarda, ale też wznowienia ksiażek Cecelii Ahern! Poznamy także kolejną książkę Sarah Lotz (autorki powieści Troje). Przejrzyjcie ofertę, warto zaplanować zakupy :)

artykuł tygodnia

Jak traktujecie swoje książki? Dbacie o nie, czy bez litości eksploatujecie zaginając rogi i kreśląc strony? A czy tak samo dbacie o egzemplarze pożyczone? Polecam lekturę felietonu o pożyczających, dostępnego TUTAJ

ranking tygodnia


Chcecie wiedzieć, jakie były najbardziej popularne książki ubiegłego roku w rankingu empik.com? Powyższa infografika pokazuje pierwszą piątkę najczęściej kupowanych pozycji, która jest dość... zaskakująca. Pamiętacie blogową dyskusję o tym, czy czytać Greya? Wiele osób otwarcie krytykowało książkę oraz sam pomysł jej powstania i zarzekało się, że jej nie kupi. Skąd więc taki wynik? :)

Według danych Empiku wzrosła też sprzedaż powieści erotycznych (choćby Dotyk Crossa) i wszelkich romansów (Wróć, jeśli pamiętasz).
Kolejnymi popularymi lekturami okazały się Dziewczyna z pociągu Pauli Hawkins (czytaliście, polecacie?), Zamieć śnieżna i woń migdałów Camilli Lackberg oraz Co nas nie zabije Davida Lagercrantza (kontynuacja Millenium Larssona). Statystyki pokazują, że czytelnicy kochają nie tylko miłość, ale też kryminały. Polscy twórcy, tacy jak Bonda czy Miłoszewski również radzili sobie nieźle. Co ciekawe, popularność zyskały książki z cyklu doku crime (publikacje dokumentalne ujawniające kryminalne fakty i afery) jak Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego autorstwa Wojciecha Sumlińskiego, czy Złe psy Patryka Vegi.

Na kolejnych miejscach uplasowały się książki kulinarne, wszelkiego rodzaju poradniki i oczywiście kolorowanki. Co ciekawe, Polacy lubią czytać poradniki pisane przez blogerów (Kasia Tusk i Red Lipstick Monster wydały swoje pierwsze ksiażki, które podobno okazały się sukcesem). 

Przyznam, że wyniki sprzedaży są dla mnie dość zaskakujące i raczej się do nich nie przyczyniłam :) Żadna z najczęściej sprzedawanych książek nie trafiła na moją półkę i tym samym nie znalazła się w zestawieniu najlepszych pozycji roku 2015. A jak było u Was?

rozczulacz tygodnia

Pies potrafi nabroić, ale przepraszać też :) Obejrzyjcie do końca poniższy filmik, jak łatwo wybaczyć takiemu słodziakowi :)


muzyka tygodnia

Kolejne wariacje na temat Hello Adele bardzo mi się podobają. Widzieliścię tę interpretację? Znacie jakies inne covery, które mogłyby mi się spodobać?


Udanego weekendu Kochani!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)