Prawda przychodzi nieproszona – Magdalena Majcher. Osiedle Pogodne zaprasza


Magdalena Majcher spokojnie weszła do świata literatury debiutując dość prostą, żeby nie powiedzieć banalną obyczajówką, a pisząc kolejne książki po prostu... koncertowo rozwinęła skrzydła. Każda kolejna powieść to źródło zaskoczeń, solidny warsztat, perfekcyjny research i niesztampowe rozwiązana fabularne. Czy cykl Osiedle Pogodne powtórzy sukces poprzednich publikacji? Jeśli każdy kolejny tom będzie tak dobry, jak Prawda przychodzi nieproszona, to nie mam co do tego żadnych wątpliwości.Co w fabule piszczy?

Magdalena starannie ukrywa swoją przeszłość przed światem. Sama nie wie już, co jest prawdą, a co kłamstwem. Nie radzi sobie z nasilającymi się zaburzeniami lękowymi i naciskami męża, aby zdecydowali się na dziecko. Magdalena musi wreszcie skonfrontować się z samą sobą i historią swojej rodziny. Co tak naprawdę wydarzyło się w jej rodzinnym domu? Kto był prawdziwą ofiarą tragedii, która na zawsze odmieniła życie kobiety?

Prawda przychodzi nieproszona może Was zaskoczyć, jeśli zdążyliście już przyporządkować powieści Magdaleny Majcher do konkretnej kategorii. Tym razem autorka pokusiła się o historię spokojniejszą, zogniskowaną na emocje i poruszającą jeden konkretny wątek, jakim jest zaburzenie lękowe bohaterki, którego źródłem są wydarzenia z przeszłości. Postaci uwikłane w tajemnicę muszą zmierzyć się nie tylko z własnymi demonami, ale też nauczyć się funkcjonować w rzeczywistości pełnej konsekwencji podejmowanych decyzji. Rozmawiają ze sobą, jednak ich dialog podlega ograniczeniom, starają się także zdobyć na szczerość, jednak to wcale nie jest łatwe, nawet w na pozór udanym związku.

Magdalena Majcher po raz kolejny pokazała, że bogaty research jej niestraszny, a zagadnienia z dziedziny psychologii potrafi rozpracować niemal jak rasowy psycholog. Powieść jest niespieszna, a postępowanie bohaterki niejednokrotnie irytuje i wzbudza szereg pytań, a także sprawia, że czytelnik mocno angażuje się w sytuację Magdaleny. Akcja  koncentruje się głównie na pokazywaniu lęków i sposobów radzenia sobie z nimi, a także na wpływie ukrywania prawdy na sytuację rodzinną postaci. Autorka postanowiła bardzo głęboko wejść w psychikę swojej bohaterki, rozłożyła jej emocje na czynniki pierwsze i pokazała w jaki sposób postępowanie kobiety dotkniętej psychicznymi obciążeniami może wpływać na życie innych ludzi.

Prawda przychodzi nieproszona to powieść o kłamstwie, lęku i relacjach rodzinnych. O braku dialogu, niemal idealnej miłości, pokonywaniu kryzysu i nieocenionych korzyściach z pomocy terapeuty. To także opowieść o tym, że  wszelkie demony można okiełznać, jeśli tylko zdobędziemy się na odwagę i wpuścimy do swego świata kogoś, kto będzie potrafił udzielić pomocy. A prawda, mimo, że przychodzi nieproszona, może sprawić, że życie zmieni bieg o 180 stopni i wcale nie znaczy to, że zmieni się ono na gorsze.

Tak naprawdę jedyne, co mnie w tej powieści zawiodło, to okładka i gdybym kupowała oczami, nie sięgnęłabym po nią. Możecie się uśmiechnąć pod nosem, ale moja wewnętrzna okładkowa sroka płacze na widok tak nędznej powłoki niezwykle dobrej książki. Na szczęście duże, bijące po oczach litery nazwiska autorki działają na mnie jak magnes. Majcher to już marka, której warto zaufać. Serdecznie polecam. 

Szczegóły
Tytuł: Prawda przychodzi nieproszona
Autor: Magdalena Majcher
Cykl: Osiedle Pogodne
Wydawnictwo: Pascal 2020
Gatunek: obyczajowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)