Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości – Magda Mieśnik, Piotr MieśnikZawód, profesja czy droga na skróty ku szybkim i łatwym zarobkom? Jak naprawdę wygląda w Polsce branża płatnej miłości? Lektura reportażu Magdy i Piotra Mieśnik to nie tylko podróż za kulisy seksbiznesu, ale też bolesne zderzenie ze światem, w jakim nikt przy zdrowych zmysłach nie chciałby się znaleźć. Dlaczego więc bohaterki (i bohaterowie) reportażu nie szukają innej drogi? Dlaczego godzą się z losem i traktują swoje zajęcie jako pełnoprawną, uczciwą profesję? Przeczytacie.

Cała prawda o najstarszym zawodzie świata.
Ten świat zanurzony jest w prozie, a nawet bagnie życia, jednak od zawsze otacza go aura tajemniczego romantycznego mitu. Kurtyzany, ladacznice, dziwki, call-girls, sexworkerki – bohaterki niezliczonych powieści i filmów, obiekty ciekawości tzw. przyzwoitego świata, zimne uwodzicielki, które wiedzą, jak owinąć sobie mężczyznę wokół palca. Ile jest w tym prawdy? Ile jest tych prawd i co się za nimi kryje? Pora przyjrzeć się, jak wygląda życie w tym zawodzie zza kulis. Ile w nim „przyjemności” i wyboru, a ile obrzydzenia, bólu i bezsilności.

Zamieszczony wyżej opis wydawcy mówi co nieco o charakterze publikacji ukrytej w różowej, przyjaznej oku okładce. Nie dajcie się jednak zwieść, reportaż dziennikarzy nie ma w sobie ani odrobiny lukru i pokazuje bezduszny świat seksbiznesu w Polsce. Gdybym chciała w skrócie scharakteryzować zawarte w książce treści użyłabym słów: przemoc, odarcie z godności, świadomy wybór i duże pieniądze. Odpowiedź na pytania zawarte we wstępie wcale nie jest oczywista, a ocena kobiet, z którymi rozmawiali autorzy nie przychodzi łatwo.

Książka szokuje i wywołuje sprzeciw, ale przede wszystkim przedstawia brutalny, niezwykle smutny obraz świata, w którym ciało jest towarem jak każdy inny, łatwo dostępnym, poszukiwanym i coraz tańszym. Publikacja nie zawiera zbędnych wynurzeń, jest skondensowana i ciekawa, nie ma w niej również przesadnie rozdmuchanych tajemnic, a na dodatek została napisana w fabularyzowany sposób. Znajdziecie tu nie tylko klasyczne rozmowy, ale też historie pisane z perspektywy bohaterów (w formie wspomnień), dzięki czemu poszczególne fragmenty czyta się niemal jak powieść. Dla osób czytających reportaże sporadycznie, taka forma z pewnością będzie ciekawsza niż jego klasyczna forma.

Autorzy przekonują, że najstarszy zawód świata ma się w Polsce bardzo dobrze. Profesja kusi zarówno młode dziewczyny, jak i kobiety, które lata świetności mają już za sobą. Wszyscy pragną jednego – dużych pieniędzy, zarobionych stosunkowo (sic!) niskim kosztem. A że ryzykują przy tym zdrowiem, a czasem nawet życiem?  Nie myślą o tym. Rozmówcy Magdy i Piotra Mieśnik to osoby ściśle związane z branżą, nie tylko same prostytutki, ale też alfonsi, klienci, organizatorzy seksbiznesu, którzy wyszukują chętne dziewczyny i rozliczają zarobki, a także psycholog i lekarz zajmujący się leczeniem ciała i umysłu prostytutek. Dotarcie do nich i nakłonienie do rozmowy oraz zdradzenia ściśle skrywanych tajemnic to nie lada sukces dziennikarzy i choćby dlatego warto sięgnąć po tę publikację.

Jeśli natomiast jesteście wielbicielami reportaży, możecie odczuć pewnego rodzaju dyskomfort. W całości bowiem zabrakło  pewnej spójności. Niektóre fragmenty czyta się jednym tchem, inne natomiast sprawiają wrażenie napisanych na siłę w typowo clickbajtowym klimacie. Lektura nie wyczerpuje również tematu prostytucji w Polsce, jest niezbyt obszerna i skonstruowana w taki sposób, by wzbudzić zainteresowanie, ale nie wyedukować zainteresowanych tematem, zresztą nie taka jest jej rola. Zwraca natomiast uwagę na największe afery związane z seksbiznesem i uświadamia skalę zjawiska. Warto przeczytać.

Szczegóły
Tytuł: Prostytutki. Tajemnice płatnej miłość
Autorzy: Magda i Piotr Mieśnik
Wydawnictwo: W.A.B. 2020
Gatunek: reportaż
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)