Pudełko z pamiątkami – Katarzyna Kowalewska. Uśmiech proszę!W powieści obyczajowej trudno o zaskoczenia i choć autorzy wzięli na warsztat już niemal wszystkie tematy, nie zawsze rezultat ich starań jest zadowalający. Natomiast Katarzyna Kowalewska pojawiła się niemalże znikąd i po cichutku napisała opowieść, w której nici bliskości, przyjaźni i przebaczenia tworzą otulający zmysły kocyk, spleciony z ludzkich losów.

Co w fabule piszczy?

Aśka Maciejska to singielka, której zadziorności i dowcipu można tylko pozazdrościć. W wolnych chwilach albo ratuje z opałów przyjaciółki, albo sama pakuje się w tarapaty. Tak też staje się w momencie, kiedy postanawia poznać prawdę o swoich rodzicach. Babcia Maryla, z którą mieszka od ósmego roku życia, nie chce rozmawiać o tym, co było. Próba konfrontacji dla jednej kończy się kontuzją, a dla drugiej szpitalem. Od tego momentu Aśka będzie zmuszona przełamać swoją niechęć do proszenia innych o pomoc. Będzie również wspierać Wiktorię – neurotyczkę o samoocenie na poziomie Rowu Mariańskiego, oraz Lilianę – świeżo upieczoną małżonkę. Przy okazji stanie się ekspertką od problemów nastolatek. Przez cały czas nie przestanie szukać tajemniczego pudełka z pamiątkami, czyli furtki do zagadki z przeszłości. A pewien ortopeda o nieposkromionej czuprynie nie będzie chciał opuścić jej myśli…
Autorka zadebiutowała w 2014 roku osobliwą, „łotrzykowską” powieścią pt. Pijany skryba, gdzie z właściwym sobie humorem i swadą opisywała zjawiska społeczne. Teraz natomiast oddała w ręce czytelników powieść całkiem inną, współczesną i kobiecą, bardzo dobrze przemyślaną i urzekającą w swej prostocie. Pełna błyskotliwych opowieść o grupce przyjaciół i ich perypetiach sprawi Wam mnóstwo radości, jeśli tylko postanowicie dać jej szansę. 

Katarzyna Kowalewska skonstruowała sympatyczne, wiarygodne i barwne postaci, które chcielibyście spotkać na swej drodze. Aśka jest zadeklarowaną singielką z zamiłowaniem do fotografii i niebywałym talentem do odstraszania ludzi. Jej zadziorny charakter, cięte uwagi i paniczny lęk przed bliskością nie ułatwiają życia, ale sprawiają, że zebrała wokół siebie wierne grono prawdziwych przyjaciół. Dziewczyna mieszka z babcią w domu pod Warszawą, wydaje się szczęśliwa i spełniona, ale w głębi duszy skrywa ból i niepokój. Jako mała dziewczynka straciła rodziców w wypadku samochodowym, jednak okoliczności tego wydarzenia są wielką, rodziną tajemnicą. Co takiego ukrywa babcia dziewczyny? Jak potoczą się losy wrażliwej aczkolwiek rezolutnej singielki, gdy spadną na nią nieprzewidziane obowiązki? Przeczytajcie.

Pudełko z pamiątkami to jedna z tych historii, które ciekawią od samego początku i nie pozwalają oderwać się od lektury nawet na chwilę. To niezwykle ciepła, rodzinna, pełna przyjaźni i pozytywnych emocji opowieść o ludziach, którzy mimo drobnych konfliktów potrafią zrobić dla siebie wszystko. To także opowieść bogata w szeroko zakrojone wątki społeczno-obyczajowe, takie jak samodzielne wychowywanie dziecka, trudne decyzje, kłopoty wychowawcze, samorealizacja, walka z chorobami czy samotność. Naszpikowana błyskotliwym poczuciem humoru i podkręcona rodzinna tajemnicą historia zapadnie Wam w serce i sprawi, że niezwykle miło spędzicie przy niej czas. Lektura przypadnie do gustu czytelnikom, którzy uwielbiają inteligentne, pełnowymiarowe i wielowątkowe powieści obyczajowe z delikatną nutką romantyzmu oraz wszystkim tym, którzy cenią sarkastyczne, nieoczywiste poczucie humoru bez nadmiernego lukru.

Kowalewska bez wątpienia potrafi zamieniać swe myśli w słowa, przemawia do wyobraźni i oczarowuje wrażliwością, zmysłem obserwacji i swoistą delikatnością. Zbudowała pełnokrwiste postaci, wzbudziła garść refleksji i sprawiła, że niemalże poczułam się uczestnikiem przedstawionych zdarzeń. Pokochałam Aśkę i jej towarzyszy, kibicowałam im i w pełni kupiłam przygotowaną dla nich fabułę. Co ciekawe, autorka nie oparła głównej osi fabularnej na banalnym romansie, dała bohaterce szansę na to, by doświadczyć w życiu czegoś więcej niż tylko pogoni za księciem na białym koniu. Za to należy się wielki plus. A poza tym, czy może być lepszy komplement dla autora ponad to, że czytelnik zżył się z bohaterami i nie chciał ich opuszczać?

Podsumowując: Pudełko z pamiątkami to urzekająca historia o przyjaźni, relacjach międzyludzkich, miłości, samotności i przebaczeniu. Otula niczym ciepły kocyk i sprawia, że można na nowo uwierzyć w piękno otaczającego świata, a także wykorzystuje magię wspomnień, jaką można zamknąć w jednej tylko fotografii. Serdecznie polecam.

Szczegóły
Tytuł: Pudełko z pamiątkami
Autor: Katarzyna Kowalewska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: powieść obyczajowa
Oficjalna recenzja dla portalu Duże Ka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)