Przez niego zginę – K.A. Tucker. Uwaga: kryminał!


K.A. Tucker zasłynęła w Polsce świetną serią Ten Tiny Breath w klimacie New Adult. Udowodniła, że w historiach dla młodych dorosłych czuje się jak ryba w wodzie i już tam można było wyczuć wyraźną, kryminalną nutkę (pamiętacie historię Charlie zamieszanej w aferę narkotykową?) Nie zdziwił mnie zatem fakt, że Przez niego zginę to pełnokrwisty ... kryminał. Książkę przeczytałam jednym tchem i mimo dość wolno rozkręcającej się akcji wciągnęłam się na maksa. Chcecie wiedzieć dlaczego? Przeczytajcie.

Co w fabule piszczy?

Dwudziestoośmioletnia Maggie Sparkes przyjeżdża do Nowego Jorku, by spakować rzeczy przyjaciółki, która popełniła samobójstwo. Policja zgromadziła mocne dowody. Twierdzą, że Celine połknęła całe opakowanie środków psychotropowych, popiła je wódką i już się nie obudziła. W szkatułce ukrytej w mieszkaniu przyjaciółki Maggie odkrywa jednak coś, co stawia wiele niewygodnych pytań. Musi dowiedzieć się czegoś o tajemniczym mężczyźnie, którego Celine kochała, chociaż miał stać się przyczyną jej zguby.
Szukając informacji, Maggie odkrywa nieznane fakty z prywatnego życia przyjaciółki. Przypadkowo stawia się także na celowniku mordercy, który nie cofnie się przed niczym, by jego zbrodnie nie wyszły na jaw.*

K.A Tucker pokazała, że potrafi konstruować wciągające, ciekawe historie na kanwie znanych schematów, a jej stylowi niewiele można zarzucić. W książce znajdziecie oczywiście zagadkową śmierć, ale też intrygującą tajemnicę, poplątane wskazówki, fałszywe tropy i absorbujące tło społeczno-obyczajowe. Powieść może nie jest wielowątkowa (całość obraca się wokół rozwikłania zagadki śmierci młodej dziewczyny, która według policji popełniła samobójstwo) ale też nie jest płaska i do rozwikłania mamy więcej niż jedną zagadkę.

Autorka podrzuca przemyślane wskazówki i naprowadza czytelnika na prawdopodobne rozwiązania tylko po to, by za chwilę wyprowadzić go w pole. Zagadka kryminalna nie rozczarowuje, ale czytelnicy spragnieni wątku romantycznego też nie będą mieli powodów do narzekania. Tucker wprowadziła subtelny wątek miłosny – zgrabny i totalnie zaskakujący, ale więcej nie zdradzę, musicie to przeczytać sami. Powiem tylko, że jest uroczo, nieco pikantnie i emocjonalnie. Same smaczki ☺

Kreacja bohaterów jak zwykle u tej autorki spełnia wszelkie wymagania. Postaci są wyraziste, wielowymiarowe, ciekawe i sympatyczne, a co najważniejsze – każda z nich jest inna i ma osobliwy komplet cech. Mówią różnym głosem i można je bez problemu odróżnić od siebie. Przyjemne w odbiorze dialogi, humor i nietypowe miejsca akcji dopełniają całości. Wystarczy zachwytów? 

Podsumowując: Przez niego zginę to doskonale skonstruowany, a jednocześnie delikatny kryminał w sam raz dla czytelników, którzy czują niedosyt po przeczytaniu zwyczajnej powieści New Adult i pragną wyraźnego, sensacyjnego pazura. Tym razem możecie liczyć na tajemnicę i suspens, nieco namiętnych uniesień, szczyptę niepewności i humoru, a także element zaskoczenia. Serdecznie polecam.

Szczegóły
Tytuł: Przez niego zginę
Autor: K.A. Tucker
Wydawnictwo: Filia 2016
Gatunek: kryminał NA

Ocena
Treść: bardzo dobra 7/10
Styl: bardzo dobry
Okładka: świetna

* nota wydawcy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)