Ostatnie zlecenie – Katarzyna Wilk. Obsesja piękna

Mężczyzna w związku jest tylko wagonikiem, który z łatwością można odczepić. Wystarczy poddać go subtelnej grze z urzekająco piękną, błyskotliwą i gotową na wszystko kobietą, podsunąć kilka łakomych kąsków w postaci zainteresowania i na głos wypowiedzianych zachwytów, a potem tylko patrzeć na efekty. Przecież zdrada to tylko kwestia czasu, z natury nie jesteśmy monogamistami. Nie ma związków idealnych, a miłość zwyczajnie nie istnieje. Nadal jesteś pewna swojego partnera?


Co w fabule piszczy?

Dominika jest zawodową uwodzicielką. Żaden mężczyzna nie potrafi się jej oprzeć. Sukces mierzy pozwami rozwodowymi i rozbitymi małżeństwami. Kiedy otrzymuje zlecenie zniszczenia idealnego związku malarki Anny i jej męża Roberta, staje się jeszcze bardziej bezwzględna. W końcu jej nikt nie odmawia. Nigdy. Jednak to, co miało być zadaniem jednym z wielu, okazuje się intrygą utkaną z kłamstw i manipulacji. A pewnej siebie uwodzicielce z każdym spojrzeniem, dotykiem i słowem sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli... Do tej pory każde zlecenie było jej sukcesem, ostatnie może ją zrujnować.
Powyższy wstęp miał Wam tylko podnieść ciśnienie. Nie ma w nim ani grama prawdy, a otaczający nas świat, mimo swoich wad,  jest pełen szczęśliwych, zakochanych par. I na taką właśnie parę trafia zawodowa uwodzicielka, która otrzymuje zlecenie, by rozbić małżeństwo idealne. Za kulisami służbowego wyzwania stoi jednak gruba intryga, utkana przez jedną z najbardziej niewinnie wyglądających postaci.

Ostatnie zlecenie to pełnokrwisty, świetnie napisany i trzymający w napięciu thriller z nieoczywistym zakończeniem i bohaterką, która będzie spełnieniem marzeń dla czytelników spragnionych rasowej socjopatki. 

Dominika ma trzydzieści pięć lat, doskonałe ciało i przekonanie, że jest lepsza niż większość jej rówieśniczek. Zajmuje się uwodzeniem na zlecenie i prowadzi swoistą wendettę przeciwko męskiemu gatunkowi. Powody takiego stanu rzeczy są dość oczywiste (jednak, żeby nie psuć Wam niespodzianki nic więcej o tym nie napiszę). Natomiast tym, co wydaje się najważniejsze, jest sposób działania uwodzicielki. Kobieta do perfekcji opanowała psychologiczną grę z ofiarami, sztukę manipulacji i wywierania wpływu, oraz całkowicie odcięła się od własnych emocji, by działać bezwzględnie i skutecznie. Jednak w pewnym momencie coś poszło nie tak i Dominika popełniła błąd, co uruchomiło lawinę nieoczekiwanych zdarzeń.

Powieść ciekawi od samego początku, wciąga w brudny, pełen kłamstw i obłudy świat głównej bohaterki, która nie cofnie się przed niczym, by zrealizować cel. To jedna z tych historii, których nie da się porzucić w połowie. Nawet jeśli ostry, dosadny styl autorki nie przypadnie Wam do gustu, będziecie chcieli kontynuować lekturę, a poziom zepsucia głównej bohaterki sprawi, że z zafascynowaniem będziecie śledzić kolejne strony, aż do spektakularnego i zaskakującego finału.

Mimo, że całość nie jest wolna od wad (jak choćby wspomniany wcześniej dosadny, niekiedy zbyt wulgarny język, czy też niedopracowane portrety psychologiczne niektórych postaci) całość można uznać za godny uwagi debiut, dzięki któremu autorka ma szansę stać się jedną z najciekawszych postaci sceny kryminalnej. Bez wątpienia ma pomysł na siebie, a jej styl wyraźnie wyróżnia się na tle innych pisarek i choć korzysta ze sprawdzonych motywów fabularnych, pokazuje je w świeży, intrygujący sposób.

Nie dajcie się zwieść, to nie jest kolejny romans ukryty pod płaszczykiem thrillera, a miłość ma tutaj osobliwe oblicze. Możecie liczyć na dynamiczną akcję, szereg zaskoczeń i nieoczywistych rozwiązań  fabularnych, a także liczne dylematy etyczno-moralne (także te związane z kultem piękna). Nie zawodzi także warstwa społeczno-obyczajowa, ani wiarygodność zdarzeń. W Ostatnim zleceniu znajdziecie dobrze skonstruowaną sylwetkę głównej bohaterki i postaci drugoplanowych (które czasem aż proszą o więcej uwagi), a całość nie zanudzi Was niepotrzebnymi elementami. Tutaj każda scena i każdy dialog mają znaczenie, czytajcie uważnie i nie dajcie się zwieść przebiegłym sztuczkom autorki. Ta powieść pozostawi Was w stanie permanentnego osłupienia. 

Szczegóły
Tytuł: Ostatnie zlecenie
Autor: Katarzyna Wilk
Wydawnictwo: Otwarte 2020
Gatunek: thriller


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)