Ocalić Daringham Hall – Kathryn Taylor. PrzedpremierowoCzy uprzedzenie do odnalezionej po latach rodziny może uniemożliwić nawiązanie poprawnych stosunków z bliskimi? Czy odkrycie rodowych tajemnic przekreśla starannie budowane więzi? Czy duma staje na drodze do szczęscia? Jak ważne jest pochodzenie? I wreszcie, jak wiele można poświęcić z miłości? Tego wszystkiego dowiecie się czytając kontynuację losów Bena Sterlinga, dziedzica Daringham Hall.  Już 13 stycznia premiera kolejnej części bestsellerowej trylogii Kathryn Taylor – Ocalić Daringham Hall, którą miałam przyjemność już poznać.

Zarys fabuły


Ben Sterling usiłuje rozwikłać zagadkę swego pochodzenia i wątpi w szczerość intencji ojca. Jednak na prośbę Ralpha niechętnie zgadza się zostać w majątku i lepiej poznać członków nowej rodziny. Zamierza też dowiedzieć się prawdy o związku swej matki i powodach jej nienawiści do Camdenów. Plan Bena komplikuje Kate, z którą łaczy go silna więź. Śliczna pani weterynarz rozprasza Sterlinga, wyprowadza z równowagi i budzi nieokiełznane pożądanie. Wkrótce potem miłość zejdzie na dalszy plan, gdy nad Daringham Hall zawisną czarne chmury, a Ben jako jedyny będzie w stanie uratować rezydencję. Czy mu się to uda? Jaką rolę odegra Kate?

Skomplikowane intrygi, wielkie namiętności i nie mniejsze dramaty czekają, byście je odkryli. 

Klimat angielskiej wsi i tajemnice


Większość z Was nazwisko autorki kojarzy pewnie z erotyczną serią Colors of Love (w Polsce wydano pierwszy tom, zatytułowany Barwy miłości). Natomiast cykl Daringham Hall z erotykiem  ma niewiele wspólnego. To pełnokrwisty romans, osadzony na angielskiej wsi, a autorka mimo niemieckiego pochodzenia doskonale odnalazła się w tych klimatach. Daringham Hall nadal jest areną rozwoju miłości Kate i Bena, jednak są momenty, gdy romans pozostaje w cieniu trzech głównych wątków fabularnych: kłopotów finansowych majątku, wielkich rodzinnych tajemnic i zemsty dziedzica.

Ocalić Daringham Hall zaskakuje... okładką. O ile pierwszy tom dawał jasny sygnał, z jaką literaturą mamy do czynienia, o tyle tutaj możemy się spodziewać wszystkiego. Nauka gotowania i wielkie przyjęcia w rezydencji? Tajemnica rodowej zastawy? Angielska herbatka u babci? Nic z tych rzeczy, ale na prowadzenie wychodzą zaskakujące tajemnice rodzinne. Autorka wprowadziła kilka dodatkowych wątków, skomplikowała nie tylko losy Bena i Kate, ale też Tilly, Davida, Anny, Olivii i spektakularnie urządziła Ralpha, by potem pozwolić czytelnikowi zatopić się z intrygach i utknać w otoczeniu angielskiego dworu. Podczas lektury nie ma czasu na nudę, a historia wciąga i intryguje, choć jest nieco przewidywalna. Nie brakuje w niej namiętności i czułych scen między bohaterami, jednak daleko im do gorących momentów z poprzedniej części. Mimo to relacja Kate i Bena, wykreowana z dbałością o szczegóły, lekko niepokojąca i niejasna, bardzo mi się spodobała. To wszystko sprawia, że powieść przypadnie do gustu czytelnikom spragnionym klasycznego romansu, ale też dobrej sagi rodzinnej, okraszonej szczyptą Dynastii* :)

Miłość katalizatorem zemsty


Ocalenie Daringham Hall bez wątpienia należy do Bena, nie tylko w sensie dosłownym. Bohater ten zyskuje w powieści nowe oblicze, bezczelne, snobistyczne, groźne, a mimo to nieco romantyczne. Jego postawę równoważy wielkoduszna, naiwna, ale szczera Kate, dla której Camdenowie są jak rodzina bez skazy. Biorąc pod uwagę powyższy sposób kreacji, zakończenie drugiego tomu wprawia w osłupienie, a postawa Kate niezmiernie zaskakuje. 

Kathryn Taylor napisała serię zupełnie inną od Colors of love, gdzie pierwsze skrzypce grał pikantny romans. W cyklu Daringham Hall autorka postawiła na klasyczną rodzinną sagę z tajemnicami w tle, wzbogaciła ją o kilka niespodziewanych zwrotów akcji, budujących umiarkowane, ale przyjemne napięcie. Zadbała o wiarygodność wydarzeń i wzbogaciła historię o dodatkowe, ciekawe wątki, tym samym otwierając sobie drzwi do porywającej kontynuacji. Cieszy mnie fakt, że nie zaniechała tworzenia tego, co wychodzi jej najlepiej – czyli namiętnego, uroczego romansu, choć nadała mu zupełnie nowe oblicze. Nie wszystkie kwestie zostały rozstrzygnięte, zatem pozostaje czekać na kolejny tom. 

Ocalić Daringham Hall polecam wielbicielom stylu autorki, czytelnikom zafascynowanym dalszymi losami Bena i Kate, a także wszystkim tym, którym dyskretne romanse i odkrywanie rodzinnych sekretów nigdy się nie nudzą.


Szczegóły
Tytuł: Ocalić Daringham Hall
Autor: Kathryn Taylor
Cykl: Daringham Hall, tom II
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 13 stycznia 2016

Ocena
Treść: 4+/6
Styl: 4+/6
Okładka: 4+/6


Egzemplarz przedpremierowy przekazało Wydawnictwo Otwarte, za co serdecznie dziękuję.

*Mam na myśli popularny w latach 80' serial o losach bogatych rodzin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)