W cieniu tamtych dni – Magdalena Majcher. Pamiętajmy...


Barwny Warszawski niebotyk Marii Paszyńskiej, nasycona emocjami Ty jesteś moję imię Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak, czy nieszablonowa  Dziewczyna z daleka Magdaleny Knedler to najlepsze dowody na to, że polskie autorki nie tylko piszą pięknie, ale też znalazły sposób na ocalenie od zapomnienia najbardziej dramatycznych, historycznych wydarzeń. Magdalena Majcher dołączyła do tego zacnego grona i pokazała Warszawę w cieniu tamtych dni, dni powstania.


Gdy Mikołaj znalazł na strychu babci plik listów, nie wiedział jeszcze, że za chwilę pozna dramatyczną historię swojej swojej rodziny. Dowie się kim była dawniej jego ukochana babcia, pozna powody długotrwałego wyjazdu matki i zrozumie dlaczego słowo "miłość" ma w jego rodzinie tak gorzki smak. Czy gdyby wiedział, że opaska z Powstania Warszawskiego i nigdy nie wysłane listy zmienią jego życie o sto osiemdziesiąt stopni, nadal chciałby odkryć ich tajemnicę? Jestem ciekawa, czy będziecie w stanie odpowiedzieć na to pytanie po lekturze książki.

Magdalena Majcher napisała książkę całkiem inną od poprzednich, typowo obyczajowych. Postawiła sobie wysoko poprzeczkę i stworzyła historię, którą niełatwo będzie jej przebić, choć jak ją znam, pewnie już robi plany... Doskonały research,  poprawność merytoryczna, mocne zakotwiczenie w czasie i historycznych realiach, a przy tym wszystkim zachowanie lekkości przekazu to największe atuty powieści. Autorka kupiła moją uwagę już od pierwszych stron, genialnie kreując główną bohaterkę (bez wątpienia umie tworzyć starsze panie) i równie wspaniale zakończyła tom, nie pozostawiając nic do dodania. Czego chcieć więcej?

W cieniu tamtych dni jest książką przyjazną w odbiorze (co nie znaczy, że lekką), choć niesie z sobą olbrzymi ładunek emocjonalny. Dzięki zastosowaniu dwóch płaszczyzn czasowych (rzecz dzieje się w czasie Powstania Warszawskiego i w czasach współczesnych) staje się książki uniwersalną zarówno dla wielbicieli prozy obyczajowej z ciekawie zarysowanym problemem jak i powieści historycznych. Angażuje w losy postaci, przekazując prawdę dziejową i uzmysławiając czytelnikowi, że błędy przeszłych pokoleń rzutują na los potomków. Magdalena Majcher utkała losy swoich bohaterów na osnowie gwałtownej miłości, wybuchającej w obliczu wojny. Pokazała, że istnieją wartości ponadczasowe, a rozliczenie z przeszłością ma niebywałą moc uzdrawiania, nie tylko międzyludzkich relacji. Warto przeczytać.

Czasem tylko cierpienie daje dowód na to, że jeszcze żyjesz.
Czasem trzeba poświęcenia pokoleń, by odwrócić zły omen.
Czasem jedna chwila determinuje całe dziesięciolecia.
Czasem miłość to za mało, by zwojować świat.

Ale zawsze jest czas na to, by wybaczyć. 
Także sobie. 

Szczegóły
Tytuł: W cieniu tamtych dni
Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: Pascal 2018
Gatunek: obyczajowa/historyczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)