Rozdroża, W obcym domu – Sabina Waszut. Śląska saga rodzinna.Mamy niewątpliwie wiele zalet, jednak czasem zapominamy, że życie w obecnych czasach wcale nie jest takie złe. Marudzimy, że nie mamy co jeść, podczas gdy w lodówce brak miejsca na kolejne produkty. Załamujemy ręce stojąc przed pełną szafą, bo nie mamy co na siebie włożyć. Roztrząsamy fakt, że rzeczywistość nas ogranicza i każdego dnia narzekamy na wiele banalnych spraw. Nie doceniamy natomiast najważniejszego – komfortu życia w wolnym kraju. Lektura Rozdroży i W obcym domu otwiera oczy i przypomina historię, której nie chcielibyśmy przeżyć ponownie.

Zarys fabuły tomu I

Górny Śląsk, kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dla młodziutkiej Sophie jedyną odskocznią od domowych obowiązków i pracy w jadłodajni są spotkania z Władkiem Zaleskim, chłopcem mieszkającym w tym samym domu. Wkrótce przelotna znajomość przeradza się w silne uczucie. Młodzi zakochują się w sobie na przekór rodzinom, którym trudno zaakceptować związek niemieckiej dziewczyny z synem śląskiego powstańca. Wydaje się, że wszystko zmierza do szczęśliwego zakończenia. 

Sophie i Władek pobierają się w maju 1939, pełni nadziei i perspektyw na lepsze i dostatniejsze życie. Wrzesień rujnuje wszystkie ich plany. Władek walczy w polskim wojsku, dostaje się do niewoli, a wkrótce zostaje wcielony do Wehrmachtu. Tymczasem Sophie kończy kurs stenotypistek i dostaje pracę w pszczyńskim urzędzie. Wyjazd z rodzinnego domu dla młodej, wchodzącej właśnie w życie kobiety nie jest łatwy, a kilkuletnia rozłąka z mężem wystawia ich uczucie na wiele prób. Sophie musi dokonywać trudnych wyborów i podejmować wiele niełatwych decyzji...*

Zarys fabuły tomu II (bez spojlerów)

Jest rok 1945, wojna dobiegła końca. Przychodzi czas oczekiwania na powracających mężczyzn. Czas gojenia ran.
Trudno jest odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, bez względu na pochodzenie, na wyznawane zasady. Znów historia zmusza do dokonania wyborów, znów należy stanąć po którejś ze stron.**


Sabina Waszut w swoim cyklu przybliżyła wojenną historię Górnego Śląska, której nie poznaliśmy w szkole, z różnych mniej lub bardziej politycznych względów. Pisze o obozie w Zgodzie i wywózkach górników w głąb ZSRR, ukazuje dramat rehabilitowanych obywateli i bez cenzury opowiada o rzeczach dotąd zakmniętych w okowach pamięci. Każdy tom można czytać odrębnie, jednak polecam byście zapoznali się z całą historią w porządku chronologicznym. Choć czasem niezbędne będzie sięgnięcie do źródeł historycznych, warto podjąć trud i liznąć prawdziwej historii.

Autorka subtelnie kreśląc losy bohaterów pochodzących z przeciwnych stron barykady sprawia, że czytelnik silnie wiąże się rodzinami postaci, które przeszły przez piekło. Powieść uświadamia w jakim komforcie żyjemy obecnie, choć na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że egzystencja we współczesnej Polsce (jakkolwiek źle byśmy o niej nie myśleli) jest o niebo lepsza niż walka o każdy kolejny dzień, każdy okruch chleba, własny, suchy kąt czy wreszcie wolność.

Sabina Waszut bez zbędnego patosu i koloryzowania przedstawiła dzieje bohaterów na przestrzeni wojennych lat, ukazała ich tęsknoty, potrzeby i nieustanną walkę. Opisała zwyczajne życie, pełne wyrzeczeń, nienawiści i strachu, ale też wypełnione nadzieją i miłością do bliskich. Obie części cyklu przeczytałam jednym tchem, mimo ciężaru emocjonalnego, który z sobą niosły. Historia miłości Zosi i Władka wciągnęła mnie niczym emocjonalne tornado, a ogrom rozpaczy i bólu, jaki musieli znieść bohaterowie przytłoczył mnie i skłonił do refleksji nad istotą wolności. 

Możecie pomyśleć, że wybrałam sobie zbyt obciążającą lekturę na świąteczny czas, ale być może właśnie dlatego, że udało mi się zwolnić tempo, zdołałam poddać reflekcji przedstawione wydarzenia. Nie ukrywam, że było to bolesne przeżycie. Nie dajcie się zwieść słodkim, romantycznym okładkom – powieści niosą z sobą kawał dramatycznej historii, która wpłynęła na współczesne losy kraju. 

Sagę rodzinną autorki polecam wszystkim wielbicielom gatunku, czytelnikom spragnionym obrazowych i przesyconych emocjami powieści oraz wszystkim tym, którym bliski jest los Górnego Śląska. 

PS. Sabinę Waszut wkrótce będziecie mogli zapytać o różne nurtujące Was kwestie, gdyż będzie gościem kolejnej odsłony cyklu 20 pytań do... Zapraszam już w styczniu.Szczegóły
Tytuł: Rozdroża tom I
Tytuł: W obcym domu tom II
Cykl: Rozdroża
Autor: Sabina Waszut
Wydawnictwo: Muza SA 2015

Ocena
Treść: tom I 4+ /6, tom II 5+/6
Styl: tom I  5/6, tom II 5/6
Okładka: tom I 4/6, tom II 6/6

Za egzemplarz powieści W naszym domu dziekuję Wydawnictwu Muza SA.
Za egzemplarz Rozdroży dziękuję Beatce :*

* nota wydawcy
** część noty wydawcy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)