Żyrafa i mrówka – Danuta Parlak. Kącik rodzica.W życiu każdego dziecka przychodzi czas na lektury poważniejsze, ale nie pozbawione fantazji i krzewiące pozytywne wartości. Jestem mamą przedszkolaka, więc typowe ksiażeczki dla maluchów już dawno za nami, a przed nami – całe bogactwo publikacji pełnych wartościowych treści. Jedną z takich pozycji jest Żyrafa i mrówka – szesnaście opowiadań o niesamowitej przyjaźni wielkiego ssaka i maleńskiego owada. Nierealne, pomyślicie... Jednak pamiętajcie, że wyobraźnia dziecka jest nieograniczona.Twórczość Danuty Parlak dotąd była mi nieznana, tymczasem okazało się, że to jedna z najmądrzej piszących autorek dziecięcych publikacji. Książeczka pobudza wyobraźnię, bawi, zaskakuje i cieszy oczy zabawnymi ilustracjami Jagody Charkiewicz. Historia niesamowitej przyjaźni żyrafy i mrówki nie tylko udowadnia, że budowanie przyjacielskich relacji nie ma granic międzygatunkowych, ale również pokazuje, jak dbać o bliskie osoby i motywuje do zastanawiania się nad różnorakimi kwestiami, jak choćby kim chciałoby się być, gdyby nie było się tym, kim się jest :)


Treść publikacji została podzielona na 16 krókich rozdziałów, z czego każdy stanowi osobną historyjkę. Krótkie teksty idealnie nadają się dla młodych, niecierpliwych czytelników, dopiero rozpoczynających naukę czytania. Opowiastki nie tylko działają na wyobraźnię i zmuszają do myślenia, ale także znakomicie wzbogacają słownictwo. Krótkie zdania ułatwiają rozumienie treści, a duża, czytelna czcionka nie męczy wzroku. Książkę wydano na dobrej jakości, grubym papierze i wyposażono w sztywną, przepięknie tłoczoną oprawę.

Razem z córką "przerobiłyśmy" całość kilkakrotnie, choć nad wyjaśnieniem pewnych kwestii musiałam się nieźle nagimnastykować :) Mamy też swoje ulubione fragmenty, jak choćby ten o kawie z chmurkową pianką:


Na uwagę zasługują również cudne ilustracje Jagody Charkiewicz, zajmujące niekiedy całą stronę, lub otoczone tekstem. Obrazki pobudzają wyobraźnię, zachęcają do zadawania pytań i bawią swoim przesłaniem. Na końcu publikacji znajdziecie bonus w postaci zakładki, do samodzielnego wycięcia, pokolorowania i sklejenia.


Podsumowując: Żyrafa i mrówka to idealny prezent dla dziecka w wieku 4 – 8 lat. Bawi, uczy, rozwija słownictwo i wyobraźnię, oraz ma wielką wartość dydaktyczną wzbudzając w dzieciach empatię i uwrażliwiając na piękno otaczającego świata. Zdecydowanie warto kupić.


Szczegóły
Tytuł: Żyrafa i mrówka
Autor: Danuta Parlak
Ilustracje: Jagoda Charkiewicz
Wydawnicwo: MUZA SA
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 16.0 x 21.5 cm
Ocena
5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)