Chwilowa anomalia –Tomasz Michniewicz. O chorobach współistniejących naszego świataChwilowa anomalia Tomasza Michniewicza kompletnie mnie rozbiła. Choć w ostatnim czasie przeczytałam kilka książek skupionych na temacie pandemii, to właśnie ta publikacja przenosi świadomość na zupełnie inny poziom. Autor rozmawia ze specjalistami: psychologiem konfliktu, szkolącycym siły specjalne, politolożką, klimatologiem, analitykiem spraw międzynarodowych, profesorem ekonomii czy socjolożką, a wszystkie przedstawione przez nich fragmenty rzeczywistości splatają się w jeden obraz pandemii, jako zjawiska, które pozostawi po sobie szereg skutków społecznych, psychologicznych i ekonomicznych.

Znajomy negocjator policyjny powiedział mi kiedyś: „Obserwuj ludzi, gdy wszystko wokół się wali. W chwilach kryzysu dużo można zobaczyć”. Gdy więc wybuchła pandemia, obserwowałem uważnie. I robiłem notatki. Sytuacja globalnego zagrożenia odsłoniła wiele chorób współistniejących, które trapią naszą cywilizację: ignorancję, komunikacyjny chaos, destrukcyjną siłę fake newsów, nieprzygotowanie rządów i nas samych na kryzys, irracjonalne reakcje stadne, władzę w rękach nieodpowiedzialnych ludzi... Jak to wszystko się dla nas skończy? 


– pisze Tomasz Michniewicz w nocie wydawcy, a każdym kolejnym zdaniem Chwilowej anomalii udowadnia, że doskonale zgłębił temat i zaprosił do współpracy specjalistów, za plecami któych stoi nauka, a nie potok fakenewsów.

Rozmowy są na tyle ciekawe i angażujące, że od lektury odrywałam się tylko po to, by złapać oddech i poukładać w głowie nadmiar faktów. Gorzkie refleksje są takie, że niestety pandemia nie pozostawi na nas, jako społeczeństwie, suchej nitki. Jej skutki będziemy odczuwać latami, a wszystko to ma naukowe podłoże, które łatwiej zrozumieć dzięki książce Michniewicza. Po poczatkowej panice i strachu przed nieznanym, nadejdzie czas na przywyczajenie, może nawet ignorowanie zagrożenia. Choć żyjemy w cieniu wirusa, czy naprawdę rozumiemy skalę problemu?

Nieunikniony spadek zaufania do polityków i mediów nakręca spiralę domysłów, a wokół szerzą się najrozmaitsze teorie spiskowe (jak choćby ta, że pandemią sterują jacyś "oni", którzy wypuszczając wirusa, by opanować świat). Niewiedza i docierające zewsząd sprzeczne informacje sprawiają, że kontakty międzyludzkie zmierzają w stronę konfliktów, które trudno będzie powstrzymać, a czekający nas ekonomiczny kryzys nie tylko wybuchnie z pełną mocą dopiero za kilka lat, ale też będzie się tylko wierzchołkiem lodowej góry problemów. 

Tomasz Michniewicz nie straszy (niemniej jednak lektura książki wzbudziła moje najbardziej pesymistyczne myśli), ale z pomocą swoich rozmówców uświadamia, że rzeczywistość w której dziś żyjemy, to jednak nie chwilowa anomalia, a nowy stan, do którego chcąc nie chcąc musimy się przyzwyczaić i na swój sposób – oswoić. W końcu, czy mamy jakies wyjście?

Szczegóły
Tytuł: Chwilowa anomalia
Autor: Tomasz Michniewicz
Wydawnictwo: Otwarte 2020
Gatunek: reportażBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)