Obiecasz mi – Diana Brzezińska. Wilk i spółka


Diana Brzezińska konsekwentnie idzie własną, literacką ścieżką. Nikogo nie kopiuje, nie bierze się za schematyczne historie i podąża w kierunku, jaki wskazują jej Ada i Krystian  – bohaterowie Obiecasz mi. Trzeci tom bestsellerowego cyklu kryminalnego to prawdziwa petarda. Nie znajdziecie w nim łatwych i naciąganych rozwiązań ani łzawego romansu. Będziecie za to ekspresowo przewracać kolejne strony, by jak najszybciej poznać zakończenie.


Co w fabule piszczy?

Szczecin, środek nocy. Ada odbiera telefon od przerażonego Krystiana.
– Zabiłem… – słyszy.
Profilerka reaguje natychmiast – wsiada do samochodu i jedzie do niego. Krystian jest w szoku. Ada nie może się z nim porozumieć. Na łóżku leżą zwłoki kobiety, z którą się spotykał. Wszystko wskazuje na to, że to Krystian ją zabił. Ale on niczego nie pamięta. I nie wie, co tak naprawdę się wydarzyło. Relacja Ady i Krystiana nigdy nie należała do łatwych. Teraz jednak staje się jeszcze bardziej skomplikowana…

Każdy tom cyklu powieściowego Diany Brzezińskiej stanowi odrębną historię, jednak całość tworzy zapis pokręconych losów Ady Czarneckiej, policyjnej profilerki i Krystiana Wilka, komisarza, którego metody działania są dalekie od normy. Autorka napisała każdy tom w nieco inny sposób, jakby nadal szukała przestrzeni, w której czuje się najlepiej. Pierwszy tom był rasowym kryminałem (drobiazgowym, nasyconym szczegółami pracy policjantów, nie pozostawiającym złudzeń co do przyczyn zbrodni i angażującym czytelnika w każdy szczegół śledztwa), drugi zahaczał o psychologiczne aspekty ludzkiej osobowości (autorka rozłożyła w nim psychikę Ady niemal na czynniki pierwsze), natomiast trzeci? Obiecasz mi to dla wisienka na torcie dla fanów sensacji z romansowym twistem. Jest w nim wszystko to, co kocham w kobiecych kryminałach  świetnie opracowana zagadka, dynamiczne tempo, spójne i wiarygodne tło oraz nienachalny, ale urzekający romans dwójki bohaterów, którzy wreszcie przechodzą do rzeczy, zamiast  ciągle stykać się ramionami  i patrzeć sobie w oczy ;) 

Na kartach trzeciego tomu nadal nie znajdziecie ociekających seksem scen. Relacja bohaterów jest sensualna i gorąca, ale szczecińska pisarka nie odczuwa potrzeby dokładnego opisywania zbliżeń i skupia się na tym co w kryminale najważniejsze, czyli na samej zagadce. Miesza wątki, podsuwa różne tropy i wprowadza nowych bohaterów, którzy stanowią nie lada zagadkę. Na uwagę zasługuje także sposób poprowadzenia wątku Krystiana, oskarżonego o zabójstwo – były momenty, gdy już myślałam, że to się zwyczajnie nie sklei, ale jednak zostałam pozytywnie zaskoczona. Autorka zgrabnie wprowadziła w fabule celowy chaos tylko po to, by na końcu wszystko ładnie rozwikłać. Widać, że Diana Brzezińska dojrzewa twórczo, myśli o tym, co pisze, docenia swoich czytelników i jest na najlepszej drodze, by zająć wysoką pozycję wśród polskich kryminalistów. 

Na początku wspomniałam o zróżnicowaniu charakteru poszczególnych części, ale co ciekawe, zmiany zupełnie nie zaburzają spójności całego cyklu, który czyta się z wyjątkową przyjemnością i bez poczucia straconego czasu. Między bohaterami aż iskrzy, ich dialogi są realne i błyskotliwe, a relacja iście urzekająca. Rozwój akcji wyprowadzi z równowagi nawet najbardziej niecierpliwych czytelników, a fabuła nie zawiera dziur i nadużyć. Zagadka kryminalna, choć niepozbawiona drobnych potknięć, trzyma w napięciu do samego końca i nie rozczarowuje. Pozostaje mieć nadzieję, że to nie ostatni tom cyklu, ponieważ Ada i Krystian nie powiedzieli ostatniego słowa. 


Szczegóły
Tytuł: Obiecasz mi
Autor: Diana Brzezińska
Wydawnictwo: Otwarte 2020
Cykl: Ada Czarnecka i Krystian Wilk
Gatunek: kryminał

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)