Kogut domowy – Natasza Socha. (Nie)oczekiwana zamiana ról

literatura obyczajowa, Pascal

Przyznaj się, ile razy w tym tygodniu zabrałaś mężowi odkurzacz, bo przecież odkurzysz lepiej? Ile razy wzdychałaś ze zniecierpliwieniem widząc, jak mężczyzna Twojego życia po raz kolejny nie trafia skarpetkami do kosza? A może pobiegłaś za nim ze szczotką i szufelką, gdy zasiadł z chipsami przed telewizorem? Kochana, jeśli tak było, muszę Ci coś powiedzieć – to Ty masz problem. I koniecznie powinnaś przeczytać tę książkę, bo Natasza Socha napisała ją dla Ciebie.


Co w fabule piszczy?
Jakub został zwolniony. Po wielu latach "kariery" w bankowości okazał się jednak nieprzydatny, a widoków na inną pracę brak... Na szczęście żona Jakuba tylko marzy o tym, by znów zacząć pracować w pełnym wymiarze godzin i realizować się twórczo. A że przy okazji odkrywa uroki pracy grupowej, to już zupełnie inna historia...

Jakub musi zająć się trzema córkami, ogarnąć domowe piekiełko i pozostać pełnym seksapilu kogutem... udomowionym. Czy ta trudna sztuka mu się powiedzie? Przeczytaj.

"– A jeśli zrobi to raz a potem z nim zerwie i jednak zostanie z mężem, to czy to jest zdrada? Magda parsknęła śmiechem. –  Nie, oczywiście, że nie. To znaczy, gdyby zrobił to facet, to byłaby zdrada, ale w przypadku kobiet będzie to tylko wahnięcie nastroju. Taka premenopauza, czyli chwilowa niedyspozycja umysłowa. Nie wolno za to nikogo winić."

Słodka, urocza okładka Koguta domowego może sugerować komedię, w końcu gatunek ten wychodzi autorce świetnie (pamiętasz pisaną w duecie Awarię małżeńską?), ale moja droga – nie tym razem. Podczas lektury z pewnością sporo się pośmiejesz, ale jej sens dotrze do Ciebie dużo później, gdy przeanalizujesz kim tak naprawdę jest tytułowy kogut domowy. Czy to rzeczywiście mężczyzna nietypowy, spotykany równie rzadko jak Yeti? Czy rzeczywiście w ludzkim środowisku naturalnym nie występuje pełnoprawny gospodarz domu? Natasza Socha sięgnęła po temat nie wiadomo czemu traktowany w naszym kraju jako żart. Ojcowie zajmujący się domem zamiast budzić podziw, wywołują nerwowy chichot i nie są traktowani poważnie. Zastanawiałaś się dlaczego? Po lekturze z pewnością to zrobisz ☺ Bohater książki zajął miejsce swojej żony z powodu kłopotów w pracy, ale czy podobałby Ci się bardziej gdyby pozostanie w domu było jego własnym, przemyślanym wyborem? Gdzie leży granica między tym, co mężczyźnie wypada, a co nie? 

Autorka stworzyła ciepłą, pozytywną postać, domowego misia w dresie, ale nie wykreowała stereotypowego nieudacznika, który nie potrafi zagotować wody w czajniku i ucieka z krzykiem na widok zafajdanej pieluchy. Pokazała, że mężczyzna może (i powinien) być w związku pełnoprawnym partnerem, choć czasem grozi to zachwianiem jego autorytetu. Ogarnianie domowego chaosu z pewnością nie wypłucze z niego testosteronu, bo nawet kogut domowy, w chwilach solidnego wkurzenia potrafi skutecznie... bronić kurnika. 

Autorka uwikłała swoich bohaterów w pełną zwrotów akcji historię, jaka mogłaby się zdarzyć także Tobie. Pokazała jak niewiele potrzeba, by zachwiać kruchą konstrukcją rodziny, jeśli choćby jedna ze stron pogubi się we własnym świecie. Zmiana pracy, nadmiar obowiązków, zgubienie własnej tożsamości, czy wizja romansu to punkty zapalne, które mogą spowodować niszczący wybuch.

"Romans to zmiana. Gwałtowny skok adrenaliny i szybsze bicie serca. Strach, że się wyda, a jednocześnie jakże podniecająca gra. Potajemne schadzki, kradzione pocałunki. Tajemniczość, namiętność, odurzenie..."

Natasza Socha z właściwą sobie ironią opowiada kolejną pouczającą historię, w której nie skąpi humoru, burzy emocje i co ciekawe, pokazuje niebanalne oblicze miłości wystawionej na próbę. A do tego jak zawsze, między wierszami, przemyca słodko-gorzkie prawdy o ludziach i o tym, jak łatwo sami zamykamy się szufladkach. Tę historię tworzą pełnokrwiści, cudownie uroczy bohaterowie, związani siatką unikalnych relacji, których nie jest w stanie zniszczyć żaden lis w koguciej skórze. Przekonaj się sama i wpuść koguta do swojego literackiego kurnika. Być może dzięki niemu  nauczysz się odróżniać prawdziwe jajo od... zbuka.

Szczegóły
Tytuł: Kogut domowy
Autor: Natasza Socha
Wydawnictwo: Pascal 2018
Gatunek: obyczajowa
Tekst opinii: AngelikaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)