#NieletniBook, czyli co kupić nastolatkowi?


Książka nie pyta o wiek, wykształcenie czy status materialny. Książka nie ocenia, nie czeka na podziękowania i pcha się tam gdzie jej nie chcą. Książka rozumie... i jest najlepszym prezentem, także dla nastolatków. 


Na blogu nie recenzujemy zbyt często literatury dla młodszych czytelników,  ale wiemy gdzie szukać inspiracji i uważnie słuchamy podpowiedzi czytelników. Zapraszamy na pierwszy odcinek poradnika zakupowego, w którym podpowiemy Wam co kupić nieletniemu, aby nie był  rozczarowany kolejnym bezużytecznym woluminem (o tym, jakich książek nie kupować pisałyśmy tutaj). Inspiracji do niniejszego tekstu dostarczył portal Papierowe Motyle i wypowiedzi czytelników, zebrane w tradycyjny sposób.

sensacja, thriller

Dlaczego warto?

Cykl Kerry Drewery, czyli Cela 7 i kontynuacja, Dzień 7 spodobają się wielbicielom sensacji, świata celebrytów i wszystkim tym, którzy w książkach poszukują akcji nie skupiającej się na romansie. Cykl porusza temat niezwykle aktualny, ponieważ fabułę oparto na hipotetycznej sytuacji, w której o czyimś losie decyduje telewizyjne widowisko - w tym przypadku młoda dziewczyna staje przed medialnym sądem i to dopiero początek jej kłopotów. Intrygująca lektura!

Na krawędzi wszystkiego Jeffa Gilesa to historia o dziewczynie poszukującej w zamieci śnieżnej swojego brata. Podczas poszukiwań trafia do alternatywnej krainy zwanej Niziną, pełnej zagubionych dusz. Autor z wprawą kreuje świat przedstawiony i stawia na niebanalne postaci. Będzie zaskakująco, zimowo i dynamicznie.

Cela Jonasa Winnera to natomiast thriller z prawdziwego zdarzenia, opowiadający o losach małego chłopca i więzionej w piwnicy dziewczynki, Mroczna, dusza historia mrozi krew w żyłach i przeraża, sprawdzi się tylko jako prezent dla kogoś o mocnych nerwach i odpornej psychice.

fantastyka

Dlaczego warto?


Cykl Leigh BardugoSzóstka Wron i kontynuacja Królestwo Kanciarzy,  poza widocznymi na pierwszy rzut oka walorami estetycznymi, zapewnia doskonałą rozrywkę, nie tylko dla młodych odbiorców. Bohaterowie powieści, szóstka nastoletnich wyrzutków, podejmują się karkołomnego zadania, mającego na celu zapewnić im bogactwo. Co ciekawe, w powieści próżno szukać miłosnego trójkąta, a narracja trzecioosobowa eliminuje wewnętrzne monologi postaci. Same plusy, prawda?

Martyna Raduchowska natomiast oczarowuje magią, czarodziejską atmosferą i humorem w cyklu o studentce – szamance od umarlaków. Stylem pisania, a także sposobem kreowania postaci i świata przedstawionego idealnie trafia w gust nastolatków spragnionych nieoczywistego fantasy. Nie bez powodu właśnie ukazało się wznowienie obu tomów (Szamanka od umarlaków i Demon luster), nic tylko czytać.

nieoczywiste tematy

Dlaczego warto?

A co jeśli w nastolatku tkwi dusza wrażliwca, odkrywcy bądź trafił się egzemplarz o którym wiadomo tylko tyle, że nie odkleja się od Netflixa? Wtedy sprawdzi się któraś z poniższych pozycji. 

Adam Silvera to zagraniczne odkrycie roku, jego Raczej szczęśliwy niż nie zadowoli nastolatka-introwertyka. Bohater powieści, po samobójczej śmierci ojca, nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości i zapomnieć o przeszłości. Nowa znajomość okazuje się dla niego wstępem do zmiany życia, ale czy na lepsze? Ta powieść to koktajl emocjonalny, ale nie w płaczliwym wydaniu.

Cudowny chłopak R. J. Palacio to niedawno zekranizowana opowieść o chłopcu ze zdeformowaną twarzą. August, wychowany w bezgranicznie zakochanej w nim rodzinie musi pójść do normalnej szkoły i zmierzyć się z ostracyzmem społecznym i okrucieństwem rówieśników. Powieść uczy empatii i uwrażliwia, będzie doskonałą lekturą dla młodych gniewnych. 

13 powodów Jaya Ashera doskonale znają wielbiciele Netflixa. Serial nakręcony na podstawie powieści zdobył ogromną rzeszę zwolenników, a porusza problemy występujące wśród nastolatków. Agresja, upokarzanie, molestowanie, brak tolerancji, kłopoty z tożsamością, nastoletnie miłości czu wreszcie samobójstwo to tylko niektóre z nich. Warto podsunąć tym, którzy spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem.

Początek Dana Browna to pozycja nieco poważniejsza, ale wciąż mieszcząca się w granicach literatury popularnej. Tajemnice, religia, ukryte wskazówki,  zawiła intryga, pościgi, spektakularne zwroty akcji to znaki rozpoznawcze stylu amerykańskiego pisarza, którego powieści rozchodzą chwilę po premierze. Książka zadowoli nastolatków zafascynowanych historią i wszystkich tych, którzy kochają przygody literackie.

Już wiecie co kupić nastolatkowi? Mam nadzieję, że tak! Wszystkie propozycje znajdziecie w najtańszej księgarni internetowej 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)