Zapraszamy na Cmentarz... Randka z Zafónem #2

Labirynt duchów

W drugim odcinku cyklu Randka z Zafónem przybliżymy Wam jedno z najbardziej epickich dzieł literatury światowej. Na czym polega fenomen serii Cmentarz Zapomnianych Książek? O czym są poszczególne tomy? Przeczytajcie.


Fenomen cyklu

Cień wiatru do rąk polskich czytelników trafił w 2005 roku. Tę jedną z najpiękniejszych powieści o książkach, której akcja toczy się w burzliwej Barcelonie lat 20. i 30. czytały wszystkie pokolenia – wnuki, rodzice, dziadkowie. Niejeden czytelnik zastanawiał się, która z książek w domowej bibliotece mogłaby być jego Cieniem wiatru lub jak potoczyłoby się jego życie, gdyby miał możliwość odwiedzenia Cmentarza Zapomnianych Książek. 

Minęło już piętnaście lat, odkąd księgarz Daniel Sempere po raz pierwszy, za sprawą swojego ojca, zagłębił się w Cmentarzu Zapomnianych Książek. Od tamtej chwili miliony czytelników na całym świecie towarzyszyły mu przez powieści i życie. Teraz przygoda dobiega końca: czwarta powieść z serii podnosi zasłonę jej wielkiego rozwiązania.

Książki tworzące literacki świat Cmentarza Zapomnianych Książek można czytać w dowolnej kolejności bądź każdą oddzielnie; dzięki temu czytelnik zyskuje możliwość wstępu do labiryntu historii oraz jego dogłębnego zbadania przy pomocy rozmaitych drzwi i dróg, które, będąc ze sobą połączone, zaprowadzą go do serca opowieści. Opowieści łączą się ze sobą dzięki postaciom oraz wątkom budującym pomosty narracyjne i tematyczne, mimo że każdy z nich przedstawia zamkniętą, niezależną i treściwą samą w sobie historię.

powieść

Cień wiatru

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść „Cień wiatru” niejakiego Juliana Caraxa. 

Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

powieść

Więzień nieba

Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater Cienia wiatru, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermín wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się „rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć”. 

Jednak niepogrzebane upiory przeszłości nie dadzą się tak łatwo wymazać z pamięci. Daniel coraz lepiej rozumie, że będzie musiał się z nimi zmierzyć. I choć zakończenie powieści wydaje się ze wszech miar pomyślne, to Ruiz Zafón mówi nam wprost, że „prawdziwa Historia jeszcze się nie skończyła. Dopiero się zaczęła”.

powieść

Gra Anioła

W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, młody pisarz, żyjący obsesyjną i niemożliwą miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było, w zamian za fortunę i, być może, coś więcej.

Z niezwykłą precyzją powieściopisarską i w charakterystycznym dlań, oszałamiającym stylu, autor Cienia wiatru ponownie przenosi nas do Barcelony Cmentarza Zapomnianych Książek, by obdarować niezwykłą intrygą, romansem i tragedią poprzez labirynt tajemnic, gdzie czar książek, namiętności i przyjaźni splatają się w mistrzowskiej opowieści. 


Carlos Ruiz Zafón jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych autorów współczesnej literatury międzynarodowej, a także drugim po Cervantesie najczęściej czytanym pisarzem hiszpańskim. Jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków. W 2001 roku powieścią Cień wiatru rozpoczął cykl o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Kolejne jego części to Gra Anioła i Więzień Nieba. Saga rodziny Sempere, która stała się czytelniczym fenomenem na wszystkich kontynentach, znajduje swój wielki finał w Labiryncie duchów.

👀 źródło: materiały promocyjne wydawcy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)