Baśnie osobliwe – Ransom Riggs


Czytaliście cykl Pani Peregrine? Jeśli tak, zapewne znacie Baśnie osobliwe silnie zakotwiczone na kartach trylogii. Jednak jeśli nie, nic nie stoi na przeszkodzie byście sięgnęli po książkę całkiem niezależnie. Pomysł na publikację przypomina mi Baśnie Barda Beedle'a J.K. Rowling. Nie tylko zawiera słowo wstępne fikcyjnego autora, Millarda Nullings'a ale też niejako uzupełnia cykl powieściowy i stanowi niezwykły smaczek dla wielbicieli tajemniczego świata niewidzialnego chłopca. Zainteresowani?


Lektura Baśni osobliwych sprawiła mi nie lada przyjemność i spowodowała, że totalnie oderwałam się od literatury obyczajowej i romantycznej, a także na moment zapomniałam o bieżących problemach.  Ransom Riggs okazał się kolejnym (po Neilu Gaimanie) autorem, którego chyba pokocham ☺ Za niezwykle, barwne, wciągające historie, za intrygujący świat przedstawiony, czy osobliwe, błyskotliwie opisane postaci. 

Tak wyjątkowa książka potrzebowała równie unikatowej sesji zdjęciowej. I zobaczcie, co też przyplątało się na plener fotograficzny ☺ Pierwsza osoba, która napisze w komentarzu nazwę poniższego osobnika otrzyma wielki pakiet zakładek.


Nowość od wydawnictwa Media Rodzina zawiera dziesięć opowieści o magicznych stworzeniach, które prowadzą osobliwe życie. Są tutaj ludożercy, którzy nie mordują, księżniczki o wężowej skórze, kobiety zaklęte w krogulce, książęta o ciele ślimaka i inni osobliwcy potrafiący manipulować czasem, ogniem, czy swoim ciałem. Każda z opowieści wciąga w otchłań magii i pokazuje wyjątkowy świat. 

Baśnie idealnie nadające się na materiał dla Tima Burtona porażają mrocznym wydźwiękiem i są dość brutalne w przekazie. Nie brak w nich dramatyzmu, krwi, czy osobliwego pojmowania dobra i zła. Kary są tutaj spektakularne, a nagrody iście zaskakujące. Poszczególne historie stanowią niezbyt rozbudowane, aczkolwiek bogate w treść opowieści z morałem. Książki nie polecam bardzo młodym czytelnikom, ze względu na drastyczny charakter niektórych baśni, ale wielbicielom mrocznych klimatów i delikatnej grozy jak najbardziej tak. 


Książka została przepięknie wydana, okładka oczarowuje magicznym klimatem, a bogato zdobione wnętrze cieszy oczy i pobudza wyobraźnię. Baśnie osobliwe stanowią doskonały prezent dla starszych dzieci, a także tych dorosłych, dla których świat magii i prastarych legend ciągle jest tak samo kuszący jak w czasach młodości. Serdecznie polecam! 

PS. A co z moim osobliwym gościem, który pojawił się na sesji zdjęciowej? Po lekturze pozwalam sobie przypuszczać, że to zaklęta księżniczka, która ciągle szuka swego księcia... 

Szczegóły
Tytuł: Baśnie osobliwe
Autor: Ransom Riggs
Przekład: Piotr Szymczak
Wydawnictwo: Media Rodzina 2017
Gatunek: fantasy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)