Ta, która naśladuje głosy innych – Lirogon. Cecelia Ahern


Cecelia Ahern jest jedną z moich ulubionych pisarek. Uwielbiam jej styl oraz stworzone przez nią niebanalne historie. Pod płaszczykiem literatury obyczajowej każda z jej powieści niesie w sobie ważny przekaz i skłania do zastanowienia się nad własnym postępowaniem. Poznając nową historię, stworzoną przez pisarkę, łatwo popaść w specyficzny nastrój, niezwykle refleksyjny i pełen zadumy. Czy najnowsza powieść autorki Lirogon wywarła na mnie podobne wrażenie? Czy po raz kolejny Cecelia Ahern zaskoczyła mnie i oczarowała?


„Jednym z najpiękniejszych, najbardziej niezwykłych i prawdopodobnie najbardziej inteligentnych spośród wszystkich stworzeń świata jest ten niezrównany artysta, lirogon… Jest to ptak bardzo płochliwy i niezwykle trudno go zobaczyć… – charakteryzuje go nadzwyczajna bystrość.”

Głównym bohaterem Lirogona nie jest ptak, lecz młoda kobieta, żyjąca w ukryciu przed ludźmi, w głębi lasu. Nikt nie wie o istnieniu dziewczyny. Nikt nie wie, że od lat zamieszkuje opuszczony domek, pośród górskich zboczy. Nikt nie wie, jaką skrywa tajemnicę. Niespodziewane odnalezienie Laury oraz odkrycie jej niesamowitego daru przez ekipę filmową, dokumentującą życie bliźniaków Toolin, zapoczątkowuje ciąg wydarzeń, które odmienią życie kilku osób. Nadzwyczajne zdolności do naśladowania każdego usłyszanego przez dziewczynę dźwięku zaprowadzą ją do popularnego programu wyszukującego talenty. Jak sława i miano celebrytki wpłynie na dziewczynę? Czy złota klatka okaże się spełnieniem marzeń Laury?„Jeden twój dźwięk przenosi każdego człowieka w inne miejsce i czas. Poruszasz wszystkie serca, Lauro. […] Odnajdujesz piękno w świecie, smutek w codzienności, to co niezwykłe w najzwyklejszym, fantastyczne w banalnym.”

Lirogon to także historia Bo, Solomona i Rachel, zespołu filmowców, szukających nowego pomysłu na dokument. Nakręcony przez nich kilka lat wcześniej film o braciach Toolin przyniósł im wiele nagród oraz uznanie publiczności. Każda sława ma jednak swoją cenę. Odczuwając presję, poszukują spektakularnego tematu, który potwierdzi opinie o ich umiejętnościach. Odnajdując Laurę wiedzą, że zaczyna się dla nich niesamowita przygoda. Choć początkowo każde z nich widzi w dziewczynie szansę na powtórzenie sukcesu, szybko do głosu dochodzą także inne uczucia. Ulegają fascynacji, oczarowani talentem Laury, jej dobrocią, wrażliwością i autentycznością, jaśniejącą na tle otaczającej nas sztuczności i pozerstwa. Ujawniając informacje o niepowtarzalnym darze dziewczyny nie biorą pod uwagę, że świat zewnętrzny szybko upomni się o nią. Czy uda im się ochronić Laurę przed negatywnymi stronami popularności? Czy wisząca w powietrzu miłość, pomimo przeszkód połączy dwie bratnie dusze?„Para lirogonów wybiera miejsce na gniazdo. Żadne z nich go nie opuszcza. To monogamiczne stworzenia, kiedy już raz dokonają wyboru, nie zmieniają partnera. Solomon zaciska wargi, by ukryć coraz szerszy uśmiech. Odwraca się na chwilę do Laury, a ona wpatruje się w niego, zielone oczy studiują go starannie.”

W powieściach Ahern zawsze zwracam uwagę na relacje międzyludzkie, wzajemne powiązania i interakcje. Pisarka potrafi w bardzo precyzyjny sposób uchwycić rozterki swoich bohaterów. Z zafascynowaniem śledzę ich losy, zastanawiając się, czy będą kierować się powinnością względem innych osób, czy zdadzą się na swój instynkt. Co wybiorą? Jaką pójdą drogą? Jak często my sami byliśmy w sytuacji, gdy serce i rozum toczyły ze sobą walkę? Może czasem łatwiej pozostać lojalnym wobec kogoś, niż podążyć za głosem serca? Czy aby na pewno będziemy wtedy szczęśliwi? Czy nasza dusza zazna spokoju?

„Wyczuła go, zanim poczuła jego zapach, poczuła jego zapach, zanim go zobaczyła. Zobaczyła go, zanim on zobaczył ją. Poznała go, zanim on poznają. On ją kochał, zanim ją pocałował.”

Powieść tę polecam osobom, które szukają w literaturze wytchnienia oraz interesującej historii. Jeśli nie znacie jeszcze książek Ahern, spodziewajcie się całej plejady nieszablonowych bohaterów, którzy z łatwością zdobędą Waszą sympatię. 

Sięgając po Lirogona otrzymacie poruszająca i mądrą opowieść o tym, jak łatwo zagubić siebie, zatracić swoją osobowość we wszechogarniającym nas chaosie codzienności. A wystarczy zwolnić, wsłuchać się w siebie, by zdać sobie sprawę z własnych pragnień i marzeń. Niektóre z nich są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko wykonać pierwszy krok.Szczegóły
Tytuł: Lirogon
Autor: Cecelia Ahern
Przekład: Anna Dorota Kamińska
Wydawnictwo Akurat, 2017
446 str., oprawa miękka
Gatunek: obyczajowa

A gdybyście byli ciekawi, jak wygląda prawdziwy lirogon, zerknijcie ma to:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)