Dziewczyna, którą kochałeś – Jojo Moyes. Okiem Moniki


Jojo Moyes jest uwielbianą przez czytelników na całym świecie brytyjską pisarką, której wstrząsająca i niezwykle dramatyczna powieść Zanim się pojawiłeś podbiła serca milionów fanów. Sukces książki sprawił, że doczekała się głośnej ekranizacji i ugruntowała pozycję Moyes na rynku wydawniczym. Sięgając po jej książki można spodziewać się niebanalnych historii, wyjątkowo przejmujących i pełnych emocji. Jej historie poruszają ważne tematy, a każda z nich opowiedziana została w charakterystycznym dla pisarki, niepowtarzalnym stylu, który niejednemu czytelnikowi dostarczy prawdziwie zmysłowej uczty.


W swojej najnowszej książce Dziewczyna, którą kochałeś pisarka całą fabułę oplata wokół portretu pięknej, pewnej siebie młodej kobiety Sophie Lefevre, ubóstwianej przez malarza żony. Szczęśliwe życie małżeńskie Sophie i Edouarda przerywa brutalnie I wojna światowa. Małżonkowie zostają rozdzielenie, niepewni swej przyszłości. On, narażony na niebezpieczeństwa wojny, niepokoi się o swą wybrankę. Ona, w okupowanym przez Niemców francuskim miasteczku St Peronne, walczy o przetrwanie z głodem, strachem oraz lękiem o męża i najbliższych. W prowadzonej wraz z siostrą rodzinnej restauracji zmuszona jest przygotowywać posiłki dla niemieckich oficerów oraz komendanta Friedricha Henckena. Próbuje być silna, odważna, lojalna i wierna swoim przekonaniom. Przerażona wieściami z frontu gotowa jest wiele poświęcić, aby znowu połączyć się z mężem.

„Stałam i patrzyłam na nią, i na kilka sekund przypomniałam sobie, jakie to uczucie być tą dziewczyną, wolną od głodu i strachu, pochłoniętą jedynie beztroskimi myślami o tym, jakie to wspaniałe chwile czekają ją z Edouardem, kiedy będą tylko we dwoje.”

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Autorka kreśli dramatyczne losy Sophie, pierwszej właścicielki obrazu Dziewczyna, którą kochałeś, po czym przenosi nas do współczesności. Mieszkającą w Londynie Olivię Halston, młodą wdowę po przedwcześnie zmarłym, utalentowanym i wizjonerskim architekcie, przy życiu utrzymuje jedynie obraz, podarowany jej przez męża w prezencie ślubnym. Stanowi on dla niej pociechę. Jest jej najcenniejszą pamiątką. Liv z trudem dochodzi do siebie po stracie męża, boryka się z cierpieniem i tęsknotą, a także z problemami finansowymi. Dzięki splotowi różnych wydarzeń poznaje Paula. Czy dostanie od losu kolejną szansę na bycie szczęśliwą? Czy na nowo odkryje siebie? Kapryśny los stawia na jej drodze kolejną przeszkodę, zmuszając do podjęcia walki o obraz, a tym samym o siebie i swoją przyszłość.

„Budzi się, myśląc o nim, o tym, jak on pochyla się ku niej, gdy jej słucha, jakby nie chciał uronić ani słowa, o tym, jak włosy na skroniach ma przedwcześnie posiwiałe, i o jego niebieskich jak ocean oczach. Zapomniała już, jak to jest budzić się z myślą o kimś, chcieć być fizycznie blisko niego, czuć lekki zawrót głowy na wspomnienie zapachu jego skóry.”

Nikt nie przypuszczał, że obraz zadecyduje o losach kilku osób. Nikt nie podejrzewał, że może dać początek dramatycznym wydarzeniom. Jojo Moyes po raz kolejny pokazała, że jest mistrzynią w tworzeniu niesamowicie emocjonalnych historii o niezłomnej miłości, a przy tym bezbrzeżnej tęsknocie za mężczyzną. Pisarka stworzyła powieść o zdeterminowaniu oraz poświęceniu, które nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem ogółu. Wydaje się nam zadawać pytanie, czy warto stawiać wszystko na jedna kartę, nie mając pewności co do rezultatu podejmowanych działań?

Postacie wykreowane przez pisarkę cechuje ogromna siła wewnętrzna oraz lojalność. Żyjące w różnych epokach kobiety, połączyła przede wszystkim miłość do tego samego obrazu. Obie zostały także zmuszone do zmierzenia się z brutalną rzeczywistością. Obie na swój sposób gotowe były poświęcić wiele, aby osiągnąć upragniony cel.

Miałam ochotę rozkoszować się, smakować każde napisane przez Moyes słowo. Chciałam czytać jak najszybciej, by poznać ciąg dalszy historii, lecz jednocześnie zatracałam się w pojedynczych wyrazach, niektórych zdaniach. Powtarzałam je w myślach, wypowiadałam na głos, delikatnie obracając na języku. Ogarnęła mnie euforia w najczystszej postaci. Wszystko dookoła zniknęło. Byłam tylko ja i TA historia. Zapraszam Was do zapoznania się z nią, abyście także poczuli magię słów Jojo Moyes.Szczegóły
Tytuł: Dziewczyna, którą kochałeś
Autor: Jojo Moyes
Przekład: Nina Dzierżawska
Wydawnictwo: Znak, Między Słowami, 2017
Gatunek: obyczajowaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)