Hrabia Monte Christo – Aleksander Dumas. Klasyka nie gryzieBardzo długo czekałam na ładne wydanie Hrabiego Monte Christo i wreszcie, dzięki Wydawnictwu MG cudny egzemplarz stanął na mojej półce. Choć niezbyt często sięgam po klasykę, powieść Dumasa jest jedną z tych, do których lubię wracać. Jest w niej wszystko to, co zapewnia rozrywkę na najwyższym poziomie: przemyślana intryga, spektakularna zemsta, przyjaźń, miłość i walka o honor, a to wszystko podane w przyjaznej formie. Dumas nie przynudza, a wydźwięk powieści ma charakter ponadczasowy. Przeczytajcie.


Co w fabule piszczy? 

Dzieje niezwykłych losów oficera marynarki, Edmunda Dantèsa, poznajemy w momencie wpłynięcia do Marsylii trójmasztowca „Faraon”, na którym objął on, po śmierci dowódcy, stanowisko kapitana. Wydaje się, że przed młodym człowiekiem rozpościera się teraz pasmo sukcesów, szczególnie że czeka też na niego ukochana Mercedes, z którą wkrótce ma wziąć ślub. Niestety, tuż przed swoją śmiercią dowódca poprosił Edmunda, by ten dostarczył do Paryża pewne dokumenty, które podczas rejsu zostały zabrane z Elby, gdzie uwięziony był Napoleon. Ten fakt pomaga zazdrosnym o jego sukcesy ludziom napisać donos, w którego wyniku Edmund trafia na lata do więzienia w twierdzy If.

Okrucieństwo wyrządzone Dantèsowi przez tych, których miał za przyjaciół, odebrało mu miłość, wolność i naiwną radość życia. Mroczne lochy twierdzy If zabiły łatwowiernego młodzieńca, ale jednocześnie uformowały człowieka świadomego i uwolniły wielkiego konstruktora misternego planu oddania sprawiedliwości tak wobec wrogów, jak i przyjaciół, wedle ich zasług i przewinień. Hrabia Monte Christo wyrusza zatem szlakiem zemsty z portu Marsylia…*
 
Hrabia Monte Christo to doskonały traktat o zemście, perfekcyjnie zaplanowanej i przeprowadzonej. Książka bardzo mi bliska, ponieważ towarzyszyła mi w szczególnych życiowych okolicznościach i poniekąd ukierunkowała moje czytelnictwo. Stanowi niedościgniony wzór, którego od dawna nic nie przebiło i nie wiem czy kiedykolwiek tak się stanie. Piękna, wciągająca i mądra fabuła nie nudzi nawet przez moment, a wydarzenia, które opisuje Dumas nie bez powodu stały się inspiracją niejednej adaptacji filmowej. 

Autor tworzył z rozmachem, a przy tym zmuszał czytelnika do refleksji nad sensem zemsty i przebaczenia. Pokazywał ścieżkę dobra i zła, której wybór zależał od położenia bohatera (zresztą doskonale wykreowanego). Przemiana Edmunda Dantesa, którego brutalnie pozbawiono wszystkiego, co posiadał, nie tylko poruszyła mnie do głębi, ale też stworzyła w mojej świadomości wzór perfekcyjnie wykreowanej, wielowymiarowej postaci i bardzo żałuję, że w dzisiejszych czasach prawie nikt już tak nie pisze. 

Na uwagę zasługują także postaci drugoplanowe (jak choćby ksiądz Faria, Heyde czy Mercedes), które ubarwiają fabułę i nadają kierunek działaniom Dantesa. Całości dopełniają plastyczne opisy miejsc, stanów emocjonalnych i działań bohaterów, jednak mimo obszerności dzieła, nie ma momentów znużenia. Będą natomiast chwile, gdy trzeba odłożyć lekturę i przetrawić pewne wydarzenia.

Głównym filarem książki jest już wcześniej wspomniałam, jest zemsta – szczegółowo zaplanowana i przeprowadzona została sugestywnie pokazana. Edmund Dantès przybrał maskę człowieka zimnego, pozbawionego duszy i jakichkolwiek emocji. Budził podziw i szacunek, ale również przerażał i obnażał najmroczniejsze aspekty ludzkiej psychiki. Bez skrupułów realizował swój plan nie zważając na konsekwencje, ale czy mu się to opłaciło? Musicie dowiedzieć się sami. Nie idźcie na łatwiznę i nie oglądajcie filmu, a gwarantuję Wam, że Hrabia Monte Christo wskoczy na półkę Waszych ulubionych pozycji.

Na koniec wpomnę o jakości wydania. Twarda oprawa z ciekawą okładką (choć ta pani wygląda specyficznie☺) przypominającą obraz na plótnie, dość mały ale czytelny druk oraz przypisy zamieszczone na każdej stronie (a nie na końcu, czego nie znoszę) uprzyjemniają lekturę. Podział całości na dwa tomy oszczędza ręce, a bliski termin premiery drugiej części dopełnił całości – brawo MG. 

Ciekawostka
Pierwszy tom kończy się akurat w momencie, gdy czytelnik musi się dowiedzieć co będzie dalej! Jednak nie martwcie się, MG zadbało, byśmy nie musieli długo czekać. Tom drugi ukaże się już 15 lutego. Co o fabule pisze wydawca? 

Dopiero treść drugiej części Hrabiego Monte Christo przynosi właściwą opowieść o czynach tytułowego bohatera najsłynniejszej opowieści Aleksandra Dumasa. Metamorfoza, jaką w tomie pierwszym przechodzi Edmund Dantès – młody i ubogi marynarz, odznaczający się zarówno szlachetnością, jak i naiwnością – sprawia, że w drugiej części powieści staje się on zupełnie innym typem bohatera. Dopiero tutaj poznajemy prawdziwe oblicze hrabiego Monte Christo – wyrachowanego, inteligentnego i ekscentrycznego arystokraty, ogarniętego żądzą okrutnej zemsty za niesprawiedliwe wieloletnie uwięzienie i pokrzyżowanie planów życiowych.

Pasjonująca i trzymająca w napięciu przygodowa powieść o zemście hrabiego Monte Christo pozwala także poznać mentalność i życie codzienne francuskich „ludzi pieniądza” pierwszej połowy XIX wieku.**


Szczegóły
Tytuł: Hrabia Monte Christo
Autor: Aleksander Dumas
Wydawnictwo: MG
Gatunek: klasyka

Ocena
bardzo dobra, uwielbiam tę powieść!*, ** materiał wydawcy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)