Eksplozje – Janusz Leon Wiśniewski. Męski dialog


Zbliża się święto miłości, zatem drodzy panowie, jeśli nie wiecie co kupić ukochanej kobiecie, śmiało sięgajcie po Eksplozje. Zgodnie z zapowiedzią to ekskluzywny literacki podarunek dla wszystkich kobiet, w którym ośmiu wrażliwych mężczyzn wchodzi w dialog z Januszem L. Wiśniewskim – autorem znającym kobiecą duszę jak własną kieszeń. Przeczytałam i... przepadłam.

Co o książce pisze wydawca?

Szesnaście opowieści o naturze męsko-damskich relacji, o tym jak życie w ciągu jednej chwili może nabrać sensu lub całkiem się zawalić, o miłości i stracie, goryczy i uniesieniach, o dobrych i złych wyborach. Historie Wiśniewskiego są pretekstem, punktem wyjścia, początkiem lub końcem innych historii. Jak w Kulminacjach, tak i w Eksplozjach towarzyszący Wiśniewskiemu w literackiej grze pisarze (Tomasz Jastrun, Daniel Odija, Alek Rogoziński, A.J. Gabryel, Jacek Melchior, Paweł Paliński, Igor Brejdygant i Ahsan Ridha Hassan) rozbudowują wątki, które pobudziły ich wyobraźnię, dopowiadają, eksplorują przestrzeń jego opowiadań, tym razem wypełniając ją męską energią.
Eksplozje to kolejny już eksperyment literacki autora bestselerowej Samotności w sieci. Jak inaczej nazwać projekt autorski, w którym kilku mężczyzn rozkłada na czynniki pierwsze kobiece emocje? Wydaje im się, że tak świetnie nas znają, wiedzą co czujemy, potrafią określić uczucia towarzyszące nam w najtrudniejszych życiowych sytuacjach. Opowiadania, rozpoczęte przez Wiśniewskiego, a kontynuowane lub zaprojektowane na nowo przez innych autorów, zaskakują prawdziwością. I może jest w tym nieco sentymentalizmu i zbytniej egzaltacji, ale jednak ma się wrażenie, że panowie autentycznie grzebią w kobiecej duszy.

Zaskoczył mnie wydźwięk tekstów, sporo w nich goryczy, ulotności życia, różnorodnie rozumianej miłości, ale i negatywnych emocji. Bohaterowie opowiadań kochają, cierpią, gonią za namiętnościami, pragną niemożliwego, ale czasem brakuje im czasu, by zrealizować swoje plany – zupełnie jak w życiu.

Byłam niezmiernie ciekawa zwłaszcza tekstów Alka Rogozińskiego, który doskonałym opowiadaniem Jeden dzień w Sarajewie pokazał swoje zupełnie inne oblicze oraz A.J. Gabryela (pamiętacie doskonale przyjęta powieść Kusiciel?), który tym razem napisał o Złej kobiecie i ponownie namącił mi w głowie. Pozostali panowie stanęli na wysokości zadania, a ich opowiadania czytałam z wielkim zainteresowaniem i na końcu zostałam zmuszona do refleksji. Napisanie tekstu, który żyje w świadomości czytelnika nawet po skończonej lekturze jest największym testem dla pisarza, a goście Wiśniewskiego zdali go bezbłędnie.

Janusz Leon Wiśniewski jako jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich tworzy publikacje o kobietach i dla kobiet. Eksplozje tylko potwierdzają, że autor wciąż jest w świetnej formie, a kolejne książki nie są odcinaniem kuponów od sławy. Niniejszy zbiór, choć niezbyt obszerny, idealnie trafi w gust wielbicielek prozy autora, oraz dobrej, męskiej prozy dostosowanej do kobiecej wrażliwości. Idealnie nadaje się też jako prezent dla bliskiej osoby, lubującej się w krótkich formach.  Serdecznie polecam.


Szczegóły
Tytuł: Eksplozje
Autor: Janusz Leon Wiśniewski i goście
Wydawnictwo: Wielka Litera
Gatunek: literatura współczesna

Ocena
Treść: bardzo dobra
Styl: doskonały
Okładka: piękna
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)