Chłopiec zwany Gwiazdką – Matt Haig. Kącik rodzica


Czym byłaby magia Świąt bez prezentów i obdarowywania innych? W jaki sposób Mikołajowi udaje się dotrzeć do wszystkich dzieci w jedną noc? Jakie dzieciństwo miał sympatyczny brodacz i przede wszystkim dlaczego postanowił obdarowywać prezentami wszystkie dzieci? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po książkę Matta Haiga Chłopiec zwany Gwiazdką. Warto to zrobić, nie tylko w Święta.

Książka brytyjskiego autora, znanego z ekscentrycznego i nieco mrocznego stylu, przedstawia prawdziwą historię Świętego Mikołaja, podaną w formie odpowiedniej dla młodego (ale nie zbyt młodego) pasjonata literatury. Zanurzając się w lekturze czytelnik ma okazję nie tylko poznać dzieciństwo małego chłopca obarczonego ciekawą przyszłością, ale również zrozumieć, co tak naprawdę jest w życiu ważne. 

Klimat powieści przypomina nieco łagodną wersję filmów Tima Burtona, jednak mrok i smutek wyzierają z niemal każdej strony. To dlatego w książce czytelnik znajdzie wybuchające głowy, zupę z gnijącej rzepy, szczyptę śmierci i odrobinę zła w czystej postaci, a także niezwykle cenne informacje dotyczące ludzkiego zachowania.

Matt Haig stworzył postać chłopca, przez ojca nazywanego Gwiazdką, któremu przyszło żyć w skrajnie skromnych warunkach. Dziecko przedwcześnie pozbawione matki zachowało w sobie ogromne pokłady empatii i dobroci (mimo skandalicznych warunków bytowania), a także bezgranicznie ufało swojemu ojcu. Niestety wkrótce Gwiazdka musiał zostać pod opieką okrutnej ciotki, gdyż jego ojciec postanowił wyruszyć w świat z misją znalezienie Elfiego Jaru (a także rozprawienia się z mieszkającymi w nim elfami) i tym samym poprawić byt rodziny. Niestety z jego podróży nie wyniknęło nic dobrego... Postępowanie bohaterów daje do myślenia nawet świadomym, dorosłym czytelnikom.

Chłopiec zwany Gwiazdką to książka, która zrobiła prawdziwą furorę na świecie i nie ma w tym nic zasakującego, gdy weźmie się pod uwagę jej charakter i wydźwięk. Dynamiczna, nieco okrutna, nasycona emocjami i bardzo wzruszająca sprawia, że serce małego jak i dorosłego czytelnika zostaje wystawione na kilkanaście mocnych wrażeń, a refleksje pozostają z czytelnikiem długo po przewróceniu ostatniej strony.
Trudne życie małego chłopca, jego przygody i koleje losu działają na wyobraźnię i mają wartość ponadczasową. Opowieść o chłopcu, który w przyszłości zamieni się w Mikołaja jakiego znamy, uczy empatii, pokazuje odwieczną walkę dobra ze złem, a także chciwość prowadzącą do dramatów. To pozycja do wielokrotnego czytania, przeglądania, smakowania i analizowania. Uczy empatii i pozwala zrozumieć ideę obdarowywania. Polecam zwłaszcza dzieciom, które już do końca nie wierzą w Świętego Mikołaja, ale jeszcze chciałyby uwierzyć. Polecam także rodzicom, by potrafili wyjaśnić dzieciom, dlaczego wierzyć warto.

Szczegóły
Tytuł: Chłopiec zwany Gwiazdką
Autor: Matt Haig
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 2016
Gatunek: literatura dziecięca
Ocena: warto kupić

Książka spełnia zadania edukacyjne a do tego jest pięknie wydana (twarda oprawa z obwolutą, ciekawe grafiki, duży, czytelny druk). Polecam dla dzieci powyżej 10 roku życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)