Niepokorna Madeline Sheehan. Bomba z opóźnionym zapłonem


Książka, o której dzisiaj opowiem określana jest jako dark romans. Co za tym idzie, powinny po nią sięgnąć czytelniczki, które znają i lubią ten gatunek. Przestrzegam natomiast wszystkie wrażliwe romantyczki – to nie jest powieść dla Was. W historii "miłosnej" Evy i Deuce'a występuje bowiem nie tylko metal i skóra, lojalność i zdrada oraz gniew i seks – ale przede wszystkim łamanie tabu i erotyka na poziomie hard.

Co w fabule piszczy?

Eva Fox jest córką prezesa Klubu Motocyklowego Srebrzyste Demony. Wychowywana przez harleyowców, nie zna innego świata niż ten. Jej życie jest twarde jak źle wyprawiona skóra, surowe jak krajobraz pustyni i odurzające niczym zapach wiatru we włosach. Deuce West to twardziel, emanujący testosteronem przywódca klubu Jeźdźców z Piekła Rodem. Podobnie jak Eva urodził się i dorastał wśród motocyklistów – ale na tym podobieństwa się kończą. Los sprawia, że połączy ich miłość pełna pożądania i niepohamowanej namiętności. Gorzka i bolesna. Miłość, która nie zna granic.

Moralno-etyczny horror

Zgodnie z zapowiedzią wydawcy Niepokorna to nie jest ckliwa love story. Związek głównych bohaterów rodzi się w momencie, gdy dorosły mężczyzna patrzy w oczy małej dziewczynce i czuje, że malutka będzie kiedyś łamać męskie serca. Co ciekawe, scena ta rozgrywa się za murami więzienia, podczas widzenia więźniów z bliskimi. Dalej jest jeszcze bardziej kontrowersyjnie i mrocznie, a autorka łamie w powieści niejedno tabu

Madeline Sheehan bez wątpienia pisze intrygująco i inaczej niż pozostałe, popularne obecnie pisarki. Opowieść, którą stworzyła czyta się jednym tchem, z zaciekawieniem ale i pewnym niesmakiem. Sposób traktowania kobiet przez mężczyzn był dla mnie nie do przyjęcia i uważam, że tego rodzaju kreowanie "miłości" nie powinno stanowić wzoru do naśladowania (niestety czytając opinie zagranicznych czytelniczek z przerażeniem zauważam, że Deuce jest dla nich synonimem idealnego kochanka). Tak naprawdę moralno-etyczne aspekty były jedynym powodem, dla którego nie zaliczyłam tej książki w poczet polubionych, ponieważ jeśli chodzi o pozostałe aspekty (fabuła, styl pisania, kreacja bohaterów, wiarygodność) nie ma się do czego przyczepić. 

Czytelnik obeznany z tematem gangów motocyklowych i praw w nich rządzących nie będzie zdziwiony zastosowanymi zabiegami fabularnymi, brutalnością, agresywnym i ordynarnym językiem i wszechobecnym seksem. Autorka wie, jak szokować, potrafi utrzymać napięcie i choć wywołuje ambiwalentne uczucia, ale w pewien sposób zmusza do czytania. Niepokorna jest książką pokręconą, ciemną, brudną i niekiedy niesmaczną, ale jednocześnie intryguje i przyciąga.

Autorka przedstawiła świat gangów bez koloryzowania i łagodzącego szlifu. Pokazała ich w pełnym świetle oraz zgrabnie nakreśliła sylwetki bohaterów. W powieści znajdują się same skrzywione psychicznie osobowości, których zachowanie wynika z wyuczonych wzorców. Nieobce są im walki, przemoc fizyczna i psychiczna, gwałt i uzależnienie. Choć zachowanie postaci budzi sprzeciw, jest wiarygodne i spójne (może poza słodkim jak miód epilogiem)

Niepokorna to dynamiczna, wciągająca opowieść i motocyklistach i ich mrocznym świecie, przepełniona negatywnymi emocjami, brudnym seksem i moralno-etycznymi dylematami. Szokuje, irytuje, wzrusza, odbiera oddech i sprawia ból podczas lektury, a jednocześnie uzależnia i zmusza do poznania całości. Zatem jeśli lubicie antybohaterów, chore związki, brutalne sceny oraz mocne wrażenia – czytajcie. Na własną odpowiedzialność.

PS. Książka tylko dla dorosłych czytelników.

Szczegóły
Tytuł: Niepokorna
Autor: Madeline Sheehan
Przekład: Jan Stecki
Cykl: Undeniable
Wydawnictwo: Czwarta Strona, listopad 2016
Gatunek: dark romans

Ocena
Treść: kontrowersyjna, ale wciągająca
Styl: dobry
Okładka: świetna

To był mój ostatni wpis... w tym roku ☺Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)