Harry Potter Tom I, Harry Potter i Kamień Filozoficzny – J.K. Rowling.


Przyznajcie się, kto z Was nie czytał Harrego Pottera? Wśród czytelników tego tekstu są na pewno starsi czytelnicy, których szał na potteromanię ominął, oraz młodsze osoby, dla których przygoda z małym czarodziejem dopiero się zaczyna. I jednym i drugim polecam nowe, przepiękne, nieco zmienione wydanie cyklu, jakie w tym roku pojawiło się na rynku za sprawą wydawnictwa Media Rodzina. 

O czym jest Harry Potter?

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry`ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko zmienia się w dniu jedenastych urodzin chłopca, kiedy dowiaduje się o istnieniu świata, o którym nie miał dotąd pojęcia.

Czym różni się nowe wydanie książki od poprzednich edycji?


Ilustrację okładkową i grafiki we wnętrzu książki stworzył Jonny Duddle – ilustrator i autor literatury dziecięcej, który pisze głównie o piratach. Duddle przyznał, że przeczytał cykl o małym czarodzieju w kilka dni i obejrzał wszystkie ekranizacje, a potem opanowany szałem twórczym, w ciągu trzech miesięcy opracował nowe grafiki na rozkładówkę każdej z książek. 

Bloomsbury, amerykański wydawca J. K. Rowling doszedł do wniosku, że przydałoby się odświeżyć wygląd cyklu tak, by trafił do młodszego pokolenia czytelników i efekt tej decyzji możecie zobaczyć na nowym wydaniu. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ (artykuł w języku angielskim).

Moim zdaniem decyzja ta była bardzo słuszna, a książki w nowych ubrankach wyglądają fenomenalnie. Skusiłam się na wersję w twardej oprawie i wprost nie mogę oderwać wzroku (i palców) od pierwszego tomu, a nie jest on najładniejszy z serii :)


Zmieniło się również wnętrze publikacji. Zdobią je dyskretne grafiki (sowy, gwiazdki), na początku każdego tomu widnieje mapka Hogwartu i okolic (wreszcie wiadomo co gdzie jest!), a na końcu części pierwszej znajduje się akt personalny J.K. Rowling, w którym autorka zdradza swoje małe sekrety.

Wieść niesie, że autorka nieco poprawiła treść książki (nie zauważyłam tego, ale być może dlatego, że od pierwszej lektury minęło zbyt wiele czasu, a na porównywanie szkoda mi czasu). Cieszy mnie natomiast fakt, że odświeżony cykl tłumaczył ponownie niezawodny Andrzej Polkowski i podczas lektury czułam tylko jedno – ogromny sentyment.


Mimo upływu lat (powieść czytałam po raz pierwszy w 1999 roku :) nadal jestem pod wrażeniem magii wypływającej z kart powieści. Wtedy z zapartym tchem śledziłam losy Harrego, a dziś z rozrzewnieniem przypominam sobie najciekawsze momenty i powiem Wam, że nic się nie zmieniło – książka nadal wzbudza emocje i mocno działa na wyobraźnię, co tylko dowodzi, ze nie mam w sobie nic z mugola...

Dbałość o szczegóły, przemyślane miejsce akcji, różnorodni, pełnokrwiści bohaterowie, mnogość magicznych stworów i postaci, walka dobra ze złem i nieoczywiste rozwiązania fabularne to wszystko to, co składa się na sukces serii o małym czarodzieju.

Młody czytelnik rozpoczynając lekturę może się identyfikowac z postaciami, a potem dojrzewać wraz z nimi. Autorka pokazała bowiem bohaterów na przestrzeni czasu, ukazała siłę ich przyjaźni, wzmocniła znaczenie wartości takich jak: empatia, odwaga, bezinteresowność, współczucie, poświecenie. Kreując postać Harrego – chłopca ciężko dowświadczonego przez los, Rowling pokazała czytelnikom, że każdy jest zdolny do wielkich czynów, jeśli tylko znajdzie w sobie odpowiednią porcję odwagi oraz może liczyć na życzliwe dusze. Na uwagę zasługuje nie tylko Harry, ale też pozostali czarodzieje – najmądrzejsza Hermiona, nieco tchórzliwy Ron, wycofany Neville,  złośliwy Malfoy, opiekuńczy Hagrid czy swoisty anty-bohater: Snape. Serdecznie polecam Wam ten cykl – nieważne ile macie lat, powinniście to przeczytać.


Na koniec wspomnę jeszcze kilka słów na temat wydania. Mój egzemplarz pochodzi z księgarni Livro.pl ( 35% zniżki na wybrane tomy HP :)
Wydanie w trwardej oprawie posiada tłoczone napisy i klasycznym wygodny format. Czcionka w środku jest ani za duża, ani za mała, taka w sam raz. Tomy zostały ponumerowane, w razie gdyby ktoś miał wątpliwości w jakiej kolejnosci czytać. Nie mogę się doczekać dnia, gdy wszystkie staną na mojej półce.

A Ty? Masz już swoją kolekcję?Szczegóły
Tytuł: Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Autor: Joanne Kathleen Rowling
Przekład: Andrzej Polkowski
Cykl: Harry Potter (tom 1)
Wydawnictwo: Media Rodzina 2016
Ilustracje: Jonny Duddle

Ocena
Treść: bardzo dobra, 8/10
Styl: bardzo dobry
Okładka: idealna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)