Uzasadnione wątpliwości – Kasia Bulicz-Kasprzak


Nadszedł dzień, w którym trzeba pożegnać się z mieszkańcami Różanej, czyli bohaterami cyklu Kasi Bulicz-Kasprzak Po sąsiedzku. Seria ta nie tylko idealnie w pisuje się w nurt kobiecej literatury obyczajowej, ale również pokazuje rozwój kolejnej polskiej pisarki. Uzasadnione wątpliwości to najlepszy dowód na to, że nie trzeba szukać za oceanem Gotowych na wszystko, ponieważ na własnym podwórku mamy cykl, który gwarantuje podobną psychologiczną grę na emocjach czytelnika.

Co w fabule piszczy?

Skończyło się lato, w ogrodach zakwitają zimowity. Lecz choć w powietrzu czuje się jesienny chłód, serca kobiet z Różanej pełne są gorących emocji.
Maria, zakosztowawszy wolności, nie chce wracać do domu matki i po raz pierwszy w życiu zdobywa się na odwagę, by realizować swoje pragnienia. Karolina, którą przerosła rola samotnej matki, zaczyna rozumieć, że decyzje, jakie podjęła, wiążą się z określonymi konsekwencjami. Teresa, przyjmując od losu to, co odrzuciła Maria, być może zdobędzie szczęście, a przynajmniej zyska życiową stabilizację. Agata powtarza sobie, że bardzo kocha męża, lecz jakoś trudno jej przyjąć jego przeprosiny. Sylwia powinna wspierać nieszczęśliwie zakochaną córkę, ale nie może myśleć o złamanym sercu Julki, bo ma większy problem – pilnie poszukuje ojca dla swojego drugiego dziecka. 
A Leokadia… nestorka rodu Jezierskich w końcu dopięła swego.*

Zakręty losu

Kasia Bulicz-Kasprzak napisała słodko-gorzką opowieść o splątanych ludzkich losach i o tym, że każdej decyzji człowieka są przypisane określone konsekwencje. Powieść o mieszkańcach ulicy Różanej wprowadza czytelnika w świat sąsiedzkich porachunków, tajemnic i intryg, a to wszystko spowija magia perfekcyjnie wykreowanych ogrodów. Czy życie bohaterów jest równie piękne, jak ogrody, które z zawziętością pielęgnują? Dlaczego okazuje się, że utrzymanie bujnej roślinności jest łatwiejsze niż dbanie o jakość międzyludzkich relacji? Przeczytajcie.

Autorka stworzyła nie jedną, a kilkanaście różnorodnych postaci, z których każda budzi w czytelniku silne emocje. Z niektórymi z nich można się łatwo identyfikować, inne natomiast budzą niechęć i antypatię – zupełnie jak w życiu. Bohaterowie przezywają prawdziwe, wiarygodne dramaty i borykają się z nieuchronnością losu. Kochają, nienawidzą, pragną, żałują, ciepią i radują się, zastanawiają się nad swoim życiem i podejmują spontaniczne decyzje kierując się własnymi korzyściami – co ważne, żadna z postaci nie jest jednoznacznie dobra lub zła. Powieść pokazuje, że lekkomyślny czyn jednego człowieka wywiera wpływ na życie kilku innych osób, a wątpliwości co do słuszności wyborów nie zawsze są uzasadnione.

Wielokrotnie pisałam już, że dobrą, wielowątkową powieść obyczajową wcale nie jest tak łatwo stworzyć – wielu autorów próbuje, ale tylko nielicznym udaje się zapisać wymyśloną historię w świadomości czytelnika. Kasi Bulicz-Kasprzak się to udało, losy i zachowania jej postaci wywołują garść refleksji i zagnieżdżają się w umyśle czytelnika długo po przewróceniu ostatniej strony. Byłby z tego dobry serial, detronizujący obecną telewizyjną papkę. Serdecznie polecam.


Szczegóły
Tytuł: Uzasadnione wątpliwości
Autor: Kasia Bulicz-Kasprzak
Cykl: Po sąsiedzku T III
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 2016

Ocena
Treść: bardzo dobra 7/10
Styl: bardzo dobry
Okładka: ładna

* nota wydawcy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)