Piętno von Becków – Joanna Jax. Tajemnice z przeszłości premiera majDziedzictwo von Becków uznałam za debiut doskonały. Joanna Jax napisała wciągającą sagę rodzinną, pełną zagadek kryminalno-obyczajowych oraz przesyconą emocjami. Czy Piętno von Becków rzuci nowe światło na dzieje tytułowej rodziny? Przekonajcie się.

Co w fabule piszczy?


Julia Kunis, prawnuczka Wernera von Becka, postanawia prześledzić dzieje rodu von Becków. W trakcie swoich wędrówek poznaje historyczkę Martę Landowską, spadkobiercę żydowskich jubilerów – Dawida Halperna i cynicznego poszukiwacza drogocennych pamiątek III Rzeszy – Toma Andersa. Odkrywając historię swojej rodziny i osób z nią związanych, Julia wkracza na niebezpieczną ścieżkę, która może zakończyć się dla niej tragicznie. Skrzywdzona przez ostatniego partnera nie chce wchodzić w kolejne związki, ale głos serca nie pozwala jej zapomnieć o sile uczuć. W trakcie sentymentalnej podróży do kraju przodków na jej drodze stają miłość i namiętność, które kolejny raz wygrywają ze zdrowym rozsądkiem. Jednak piętrzące się przeszkody i strach przez kolejnym zranieniem wydają się nie do pokonania...

Joanna Jax po raz kolejny zabiera czytelników w historyczną podróż, chociaż tym razem jej opowieść została uwspółcześniona. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a rozwikłanie tajemnicy wymaga zaangażowania w losy kilku pokoleń rodzin von Becków (i rodów, które związały swe losy z von Beckami).

Bardzo podobał mi się motyw wplątania w kłopoty Julii Kunis, prawnuczki Wernera von Becka. Dziewczyna nie wie, jakie piętno nosi jej rodzina i musi znaleźć w sobie siłę, by unieść dziedzictwo przodków, a do tego rozwikłać tajemnicę i uniknąć grożącego jej niebezpieczeństwa. Jej drogę ku prawdzie ubarwiają dwaj panowie, o niejasnych motywach i niezbyt krystalicznych charakterach. Bohaterowie podążają tropem zagadek i powoli dopasowują elementy historycznej układanki. Okazuje się, że decyzje i zachowania członków rodzin bohaterów zdeterminowały późniejsze losy wielu ludzi, a kolejne wydarzenia pociągają z sobą dramatyczne konsekwencje. W powieści wiele się dzieje, akcja wciąga i są momenty, gdy nie można się oderwać od lektury, a plastyczny styl narracji sprawia,  że stajemy się niemal uczestnikami wydarzeń. Autorka przyłożyła się do zbudowania wiodącej intrygi, dlatego bardzo trudno odgadnąć, co zdarzy się za chwilę i dokąd zmierza opowieść, a  liczne retrospekcje wystawiają na próbę cierpliwość czytelnika.

Najsłabszym elementem powieści były niestety fragmenty dotyczące współczesności. Niepotrzebna brutalność, niekiedy nawet wulgarność opisów burzyła doskonały klimat powieści, a dylematy bohaterów były dość irytujące. Niemniej jednak całość uważam za godną kontynuację (uzupełnienie) poprzedniej książki i wierzę w to, że Joanna Jax jeszcze nie raz pokaże czytelnikom na co ją stać.

Czytając tę powieść odnajdziecie w niej nie tylko echa przeszłości, tajemnice, intrygi i mroczne wspomnienia, ale poczujecie również, jak wielką wagę ma rodzinne dziedzictwo człowieka. Mówi się, że są piętna, których nie sposób zmazać i jest w tym wiele prawdy. Dlaczego dzieci muszą płacić za błędy swych rodziców? Dlaczego zemsta staje się dla niektórych toksycznym motorem napędowym, zaślepiającym umysł? Na te pytania stara się odpowiedzieć autorka, a wnikliwie wykonany research daje jej narzędzia, by zadowolić nawet wymagającego czytelnika. Powieść polecam wielbicielom rodzinnych sag, tajemnic, intryg i tym, którzy odczuwają przyjemność z badania powiązań między współczesnością, a zamierzchłymi czasami. 

Podsumowując: Piętno von Becków to wielowątkowa i przejmująca opowieść, w której teraźniejszość pulsuje błędami przeszłych pokoleń, a żądza zemsty miesza się z drażniącą potrzebą wybaczenia. Złożone relacje rodzinne i tajemnicze piętno rodu von Becków tworzą mozaikę wydarzeń, która drażni i sprawia, że w napięciu przewracamy kolejne strony, nie znajdując na nich ukojenia, a jednocześnie nie możemy przestać czytać, dopóki ostatnie zdanie nie utkwi w naszej świadomosci. Bez cienia niepewności – polecam.


Szczegóły
Tytuł: Piętno von Becków
Autor: Joanna Jax
Cykl: Dziedzictwo von Becków
Wydawnictwo: Videograf 2016

Ocena
Treść: dobra
Styl: bardzo dobry
Okładka: przeciętna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)