Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender – Leslye Walton


Myślałam,że nic już mnie nie zaskoczy. Sądziłam, że potrafię przewidzieć pomysły autorów i kierunek, w jakim podążą kreując fikcyjny świat. Tymczasem Leslye Walton niesamowicie mnie zaskoczyła. Pokazała świat, w którym realizm miesza się z fikcją, a siła symboli niejednokrotnie odbiera zdolność logicznego myślenia. Historia Avy Lavender nie jest prostą opowiastką dla młodzieży, a prawdziwie magicznym przeżyciem literackim. Osobliwym, fascynującym i niepokojącym.

Zbliża się magiczna noc przesilenia letniego...
Noc, w której niebo się otworzy, a powietrze wypełnią deszcz i pióra.
Ava urodziła się ze skrzydłami. Pragnie poznać prawdę, odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące jej pochodzenia. Niezwykłe wypadki, cudowne zdarzenia, dziwne zbiegi okoliczności i baśniowe rozterki zaprowadzą ją tam, gdzie nie spodziewała się dotrzeć. Kawałek po kawałku odsłania pełną boleści i trosk historię rodziny Roux. Ava Lavender może być pierwszą, która uniknie zguby i ucieknie obojętności. Czy uda jej się odnaleźć prawdziwą miłość?
Dramat Avy rozpoczyna się, kiedy wielce pobożny Nathaniel Sorrows bierze ją za anioła, a jego obsesja na punkcie dziewczyny rośnie...

– tak brzmi oficjalny opis wydawcy. Dość lakonicznie, prawda? Zupełnie nie wiadomo, jakiego rodzaju historii należy się spodziewać i obawiam się, że niniejsza recenzja również nie pokaże wam ogromu emocji, jakie targają czytelnikiem podczas lektury.

Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender dotyczą losów wyjątkowej rodziny, a narratorem opowieści jest tytułowa Ava. dziewczyna, którą los obdarzył skrzydłami, opowiada losy swoich bliskich, cofając się do trzech pokoleń wstecz. Jej opowieść ma  na celu uświadomienie czytelnikowi, dlaczego przewrotny los obdarował dziewczynę osobliwym darem – skrzydłami. Wbrew pozorom książka ta nie jest paranormalną historią o aniele, nie jest również typową sagą rodzinną. Trudno ją sklasyfikować, a jeszcze trudniej streścić w kilku zdaniach. Nie skłamię, jeśli powiem, że to niemożliwe. 

Leslye Walton pokusiła się o napisanie powieści w nurcie realizmu magicznego, sprawnie połączyła dziwne i zaskakujące wytwory swojej wyobraźni z wierzeniami, zabobonami i mitami. W efekcie powstała książka, która nie tylko fascynuje magicznym ujęciem rzeczywistości, ale też przeraża realizmem przedstawionych sytuacji. Kilku scen nie powstydziliby się twórcy thrillerów, a także autorzy podszytych kontrowersją, obyczajowych dzieł.

Przeżycia rodziny Avy wzbudzają smutek, pewną nostalgię i nastrajają refleksyjnie. Kreacja postaci natomiast zadziwia dokładnością i plastycznością (podobnie jak wszelkie opisy, tak dokładne i cudowne, że można niemal poczuć na własnej skórze ich prawdziwość). Zarówno Ava, jak i jej zamknięty w pułapce własnego umysłu brat bliźniak stanowią doskonały dowód na to, że literatura jest nieskończoną formą ekspresji i przekazywania myśli. Jestem przekonana, że pomysły autorki wprawią was w osłupienie i sprawią, że długo tej pozycji nie zapomnicie, a bogata symbolika odciśnie w waszej wyobraźni wyjątkowy ślad (znajdziecie tutaj między innymi motyw budowania skrzydeł, czy rytuał odebrania czytości aniołowi).

Ze względu na szczegółowe i dość brutalne opisy, książki nie polecam młodym czytelnikom (którzy mogą oczekiwać bajki o zakochanym aniele, walczącym o dobro na świecie). W powieści fikcja miesza się z prawdą, a niezwykłe wydarzenia są opisywane w iście poetyckim stylu, nasączonym refleksyjnością –  to wszystko sprawia, że debiutu pani Walton nie sposób wrzucić do szufladki z bylejakością, a nieszablonowa fabuła (autorka ukryła postać Avy w całej tej historii i pozwoliła czytelnikowi poznawać ją tylko w piewszym rozdziale i w spektakularnym finale) pozostanie w waszych umysłach na zawsze. To jedna z najbardziej wyjątkowych książek, jakie zdarzyło mi się czytać...

Jeśli miałabym porównać Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender do innych książek, bez wątpienia wskazałabym Dygot Jakuba Małeckiego i Dom dusz Isabelle Allende. Rozbudowana, wielowątkowa saga rodzinna, utrzymana w nurcie realizmu magicznego zapewnia przepyszną porcję literatury na najwyższym poziomie. I choć pozostawia chaos w umyśle, bez wątpienia warto poświecić jej czas. Serdecznie polecam.


Szczegóły
Tytuł: Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender
Autor: Leslye Walton
Przekład:
Wydawnictwo: SQN 2016

Ocena
Treść: osobliwa i zaskakująca
Styl: bardzo dobry
Okładka: doskonała

Za egzemplarz powieści dziękuję Wydawnictwu SQN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)