Szukamy literackiej perełki, czyli czekamy na polskie wydanie


Wygląda na to, że doskonale wiecie, jak wyłowić perełkę wśród setek wydawanych za granicą książek. Uważnie śledzicie też działania polskich twórców. Wasze propozycje zebrałam w jednym miejscu, może wspólnie zainspirujemy wydawców?

Brałam pod uwagę tylko propozycje nowych serii, co do których według moich informacji nie ma planów wydawniczych oraz te komentarze, które zawierały uzasadnienia. Kolejne tomy cykli nie znalazły się w zestawieniu z prostej przyczyny – jeśli nie są wydawane, to znaczy, że wydawca miał ważny powód, by podjął taką decyzję. Wszystkie tytuły są podlinkowane go goodreads.com.


Seria Play by Play – Jaci Burton: w nich odnaleźć można nie tylko mnogość emocji, dużo erotyzmu całkiem dobrze spisanego, ale również problemy z jakimi muszą poradzić sobie zawodowi sportowcy, ich menedżerowie oraz wszyscy wokół. 

Masisiu, czyli Maria na emigracji – A.M.Sharp (wattpad): lekkie, przyjemne i nie do końca jest takim czystym romansem. To historia kobiety, po rozwodzie, wychowującej dziecko i starającej się jakoś żyć. A że ma pecha do dziwnych sytuacji, to nie jeden raz płakałam ze śmiechu nad jej przygodami.

The Red Line – ff: Zmierzchu: to pozycja, która mną wstrząsnęła. Poruszała tak wiele trudnych tematów, wyzwalała we mnie ogrom skrajnych emocji i pozbawiła mnie tygodnia życia (tyle zajęło mi przeczytanie ponad tysiąca stron), a potem długo nie pozwalała do siebie dojść. I cały czas powtarzałam jedno: Po przeczytaniu tej powieści, świat już nigdy nie będzie taki sam. I taka jest prawda. A musi być dobra, skoro po upływie tak wielu lat i po przeczytaniu tak wielu książek, wciąż ją pamiętam i o niej myślę. To historia studentki psychologii, która wynajmuje striptizera, by na jego przykładzie napisać pracę. To, do czego doprowadzi ich to badanie, te wszystkie testy - nie tylko zmienia całkowicie ich życie, ale przewraca życie samego czytelnika. I doskonale pamiętam, że wielokrotnie musiałam odejść od tej powieści, pochodzić po pokoju w celu uspokojenia nerwów, po czym zasiadałam do niej ponownie. Tak, zdecydowanie ją polecam wszystkim i mam ogromną nadzieję, że kiedyś zostanie wydana.
Powyższe propozycje pochodzą od Magdy Leny.

Prowincjonalna nauczycielka chciałaby wydania wszystkich książek Andrew Vachssa (po polsku było wydanych tylko 5): Autor jest prawnikiem, reprezentuje dzieci i młodzież będące ofiarami przestępstw. I przy tym pisze. Ale jak!


Goshe Books poleca trzy pozycje: 
Don't Make Me Beautiful – Elle Casey – bardzo emocjonalna książka. Kobieta, która przez lata była więźniem ''swojego chłopaka'' ma szansę na ucieczkę. Przez tortury ze zniszczoną twarzą uzyskuję pomoc od mężczyzny, który mieszkał przez lata obok jej więzienia. Bardzo mi się podobała, była pełna smutku, ale też nadziei.

That Which Destroys Me – Kimber S. Dawn – zdecydowanie dla miłośników darków. To tak mocna i przerażająca książka, że przez całość czytałam w napięciu. Co będzie dalej, co się stało, jak to wyjaśnić i co kryje przeszłość. Dodatkowo zakończenie całkowicie mnie rozbroiło i roztrzaskało. 

Dangerous to Know & Love – Jane Harvey-Berrick – znamy już podobną historię z Maybe Someday, ale ja tę tematykę poznałam w pozycji Pani Jane. Jest podobna, ale jednak całkiem inna i czasami rozumowanie bohatera może mylić czy złościć. Jednak uważam, że warto zwrócić na nią uwagę.


Anna Kulawiak pisze o tym, że warto byłoby wydać powieść Passenger – Alexandry Bracken – to nowa powieść autorki cyklu Mroczne umysły. Jest to przygodówka z motywem fantastyki. Bitwy morskie piratów, przygoda, podróż w czasie, miłość, tajemnice i zagadki na dobre wciągają do świata zamkniętego między okładkami książki. Współczesna dziewczyna i młody pirat z osiemnastowiecznego świata wyruszają razem ku przygodzie, a przyjdzie im stawić czoła nie jednej przeciwności losu.
Mam nadzieję, że książka doczeka się polskiego wydania i polscy czytelnicy otrzymają możliwość poznania tej magnetyzującej historii.

Katarzyna Żarska postawiła na poezję – Warkocz Bereniki: miałam okazję przeczytać ją w chwilach relaksu i nostalgii. Marzę, by autorki wydały kontynuację. Sam tytuł tego wyjątkowego zbioru, w swoisty sposób nawiązuje do żony faraona Ptolemeusza - Bereniki, która ofiarowała bogom warkocz ze swoich przepięknych włosów. Słowa przemawiają do ludzi, a takie klimaty związane z historią i mitologią, są godne uwagi.

Martyna Lewandowska proponuje November 9: bo to według mnie chyba najlepsza książka Colleen Hoover. Piękna, prawdziwa i zachwycająca. Jeśli chodzi o polskie, to Obiecaj mi Agaty Czykierdy-Grabowskiej, jest dla mnie najlepiej zapowiadającą się historią New Adult. Cenię w niej przede wszystkim specyficzne poczucie humoru, które naprawdę bardzo rzadko się spotyka.

Patrycja Słodownik proponuje Midnight – Josephine Cox: książka wciąga od pierwszej strony. Miłość, niby "proste" uczucie miedzy dwójką ludzi. Jednak nie zawsze, zwłaszcza gdy jedno z nich jest prześladowane przez swoje koszmary. Jack i Molly zabiegają o swój związek, jednak powrót do przeszłości może uniemożliwić im bycie razem. Co odkryje Jack?

Natalia Pych chciałaby wydania Damaged H.M. Ward – po prostu przepiękny romans między nauczycielem i studentką. Łamie serce, wywołuje tony emocji, wyciska ostatnią łzę.
Emotikon heart
Diane Rose pisze o The bones of you – Debbie Howells: Przyciągnęła mnie niewiele mówiąca okładka (a znalazłam ją w trzech wersjach i każda z nich jest troszeczkę tajemnicza) i całkiem niezła ocena na amazonie. W dodatku sam tytuł The bones of you powinien zwrócić uwagę wszystkich fanów kryminału! Pozwoliłam sobie również zerknąć na zagraniczne recenzje i również brzmi to obiecująco: "This book is a very promising debut thriller from a writer who is adept at delving into the secret lives of dysfunctional families.”

Anna Żdanuk wskazała książkę Ma, He Sold Me For a Few Cigarettes – Martha Long: chwyta za serce i wzrusza, aż do bólu. How to Kill your Husband (and other handy household hints), Lette Kathy - Praktyczne wskazówki opowiedziane z brytyjskim humorem.

Ewelina Nawara proponuje książkę M.Leighton - Pocketful of sand: pękna książka opowiadająca historię dwojga skrzywdzonych ludzi, którzy boją się ponownie zaufać, by po raz kolejny nie musieć zaczynać swojego życia na nowo. 

Sherry Feniks zaproponowała aż trzy pozycje i to jak przekonująco :) Dlatego to właśnie do niej powędruje nagroda w postaci ksiażki Unik, od Czwartej Strony.


Drodzy Państwo, Szanowni Książkocholicy. 
Zmęczeni padołem nieszczęścia i szarości? Przygnieceni ciężarem nudy? MAM LEKARSTWO. Trzy książki, których niesprawiedliwie zostaliście pozbawieni w Polsce. Trzy książki, które wywołały we mnie tak wielkie emocje, że nawet nie chcę myśleć, jakie wywołałyby emocje w was. 
Ten Below Zero – Whitney Barbetti to opowieść pełna łez. Pełna strachu. Pełna wątpliwości. Pełna uczuć. To historia dwójki ludzi, którzy znalazłszy siebie, biorą sobie za cel, doświadczyć jak najwięcej, bo jedno z nich... umiera. Książka jest absolutnie fenomenalna. Gorzko-słodka, smutna, przygnębiająca, ale i płomienna oraz poruszająca - w skrócie: zbiór najlepszych cech, jakie mogłyby się zdarzyć. Mówi o śmierci, o życiu, o egzystowaniu i braniu życia garściami. Uczy czuć.

More Than This – Jay McLean to Young Adult, które bawi, które czaruje, które zmusza do refleksji i wywołuje łzy. Czytelnik towarzyszy dwójce bohaterów w ich wspólnej drodze, doznając wszystkich możliwych emocji i uczuć, od rozbawienia, po przywiązanie i wzruszenie. To co jest absolutnie niesamowite w piórze autorki to talent do kreacji świetnych postaci, żywych, z wadami, którzy w pewnym sensie stają się cząstką nas samych. 

I na koniec: Breathe into Me – Sary Fawkes - To jedna z najsmutniejszych, najbardziej dramatycznych książek jakie czytałam. Kiedy myślisz, że próg nieszczęść jednej osoby się skończył, życie Lacey udowadnia, że nie ma monopolu na uszczęśliwianie jej. Dramatyczna, słodko-gorzka, ale przede wszystkim SMUTNA powieść, historia dziewczyny, która po prostu cierpi i choć uczucie pojawiające się pomiędzy nią, a uroczym Everettem jest łatwe i słodkie, grawitacja przypomina jaką dziwką jest, wszystko komplikując. 
Te książki są po prostu wspaniałe. Serio.


Jakaś pozycja wpadła Wam w oko? A może macie inne propozycje?* wszystkie uzasadnienia pochodzą od czytelników bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)