Poczytaj mi mamo. Księga Szósta – Kącik rodzica


Jak zaszczepić w dziecku pozytywne wartości? Czy lektura może sprawić, że czas spędzony w towarzystwie rodziców okaże się bardziej atrakcyjny niż gra na tablecie, czy telewizyjna bajka? Czy czytanie dziecku przed snem czyni ze mnie lepszego rodzica? Mocno w to wierzę, dlatego staram się wybierać zabawne, mądre i wartościowe lektury z niebanalnym przesłaniem. Księga szósta serii Poczytaj mi mamo idealnie nadaje się do codziennego czytania, a pojedyncza poczytajka zajmuje dokładnie dwadzieścia minut dziennie. To niedużo, a korzyści okazują się bezcenne. 

Książeczki z serii Poczytaj mi mamo były najpopularniejszą lekturą dzieci w latach 80' ubiegłego wieku. Do dziś pamiętam małe, niemal zeszytowe wydania zawierające charakterystyczne historyjki i okraszone specyficznymi rysunkami. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że z okazji dziewięćdziesiątych urodzin wydawnictwa Nasza Księgarnia oddano w ręce czytelników publikację zawierającą wybrane opowiastki najznakomitszych autorów dawnego pokolenia: Bechlerowej, Terlickiej czy Musierowicz. Zachowano również oryginalne ilustracje, a całość ubrano w przepiękną, twardą oprawę.


Księga szósta zawiera dziesięć krótkich historii o różnorodnej tematyce i przesłaniu. Są tam zarówno powiastki dydaktyczne, które uczą dzieci pozytywnych zachowań domowych ("Nikt się nie trzęsie"), uczciwości ("Niezwykła podróż Ali Baby") czy szacunku do starszych ("Babcia też człowiek"), ale są i takie, które służą wyłącznie zabawie i pobudzają wyobraźnię ("Dziewczynka z tęczy"). Co zadziwiające, przekazywane przez krótkie teksty treści mimo upływu lat nie straciły na wartości, są doskonałym źródłem rozrywki, a przy tym posiadają nieocenioną wartość dydaktyczną. 

Z napisanych łatwym i przystępnym (a do tego nie archaicznym) językiem opowiadań bije ciepło i optymizm, a każdy z tekstów przyciąga uwagę dziecka i skłania do dyskusji. Barwne, plastyczne ilustracje dopełniają całości i sprawiają, że lektura okazuje się nie tylko wspaniałą zabawą dla dzieci, ale też sentymentalną podróżą w przeszłość rodziców.Publikację tę rekomenduję dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, będzie doskonała również jako pierwsza lektura do samodzielnego czytania. Duża, czytelna czcionka, proste, krótkie zdania i podział na niezbyt obszerne historie sprawiają, że czytanie dziecku, z dzieckiem jak i przez dziecko sprawia czystą przyjemność. To jedna z najlepszych pozycji dziecięcych dostępnych na rynku – perfekcyjnie wydana, wartościowa i ponadczasowa. Gorąco polecam.


Szczegóły 
Tytuł: Poczytaj mi mamo. Ksiega szósta 
Autorzy: opracowanie zbiorowe: Irena Landau, Marta Tomaszewska, Helena Bechlerowa, Małgorzata Musierowicz, Barbara Lewandowska, Zdzisław Nowak, Barbara Eysymontt, Maria Terlikowska, Zdzisław Nowak, Hanna Łochocka 
Ilustratorzy: opracowanie zbiorowe: Zdzisław Byczek, Mateusz Gawryś, Hanna Grodzka-Nowak, Hanna Krajnik, Mieczysław Kwacz, Wanda Orlińska, Mirosław Pokora, Stanisław Rozwadowski, Zdzisław Witwicki 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2015 
Ilość stron: 263 (same opowiadania)

Recenzja powstała we współpracy w portalem Papierowy Pies

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)