Dlaczego oczy kota świecą w nocy? – Dorota Sumińska. Kącik Rodzica


Wiecie dlaczego jamnik jest taki długi? Czy drzewo czuje ból? Dlaczego foki są grube? Dlaczego bociany klekoczą?
Na te i wiele innych pytań poznacie odpowiedzi czytając najnowszą publikację Wydawnictwa Literackiego. Być może jesteście przekonani, że wasza wiedza na temat świata zwierząt jest wystarczająca, by przekazać ją dociekliwemu dziecku, ale wierzcie mi, nie zawsze mamy w sobie tak wielkie pokłady cierpliwości i kreatywności, by zaspokoić ciekawość kilkulatka. Tym bardziej, że nawet wasz najdłuższy wywód zostanie podsumowany jednym słowem: dlaczego?


Książeczkę można czytać nawet czterolatkowi, chociaż teksty odpowiedzi są przystosowane do możliwości starszego dziecka. Dlatego w moim przypadku wyjaśnienia autorki były znakomitą podstawą do własnej interpretacji i teraz, każdego dnia uczymy się z córką czegoś nowego. Spójrzcie na powyższe zdjęcie, przedstawia pytanie "Co to znaczy zapylają?" Chodzi oczywiście o zapylanie roślin przez owady, co autorka szczegółowo wyjaśnia, ale stosuje tak proste słownictwo, że każdy je zrozumie. Moim zdaniem to idealna publikacja, by zaspokoić ciekawość dziecko, a także odświeżyć sobie własną wiedzę. 

Autorka jest z zawodu lekarzem weterynarii oraz psychologiem zwierzęcym, dlatego w jej tekstach widać miłość i szacunek do naszych braci mniejszych. Jak możecie się domyślać, pozycja ta nie tylko nauczy was czegoś nowego i ubierze w słowa skomplikowane zjawiska, ale też pomoże w kształtowaniu prawidłowej postawy wobec zwierząt. 


Na uwagę zasługują ciekawe ilustracje Joanny Żaro. Przedstawiają  faunę i florę, przy czym czytelnik nie ma wątliwości o jakiego przedstawiciela świata przyrody chodzi. Żaba wygląda jak żaba, a małpka czy pies przypominają naturalne zwierzęta, co osobiście bardzo cenię. Nie rozumiem mody na przesadną antropomorfizację zwierząt czy roślin i jestem zwolenniczką naturalności, tak więc książka Doroty Sumińskiej idealnie wpisuje się w moje upodobania. A moja córka nie ma problemu z określeniem gatunku osobnika na ilustracji ;)


Publikacja została wydana na dobrej jakości, kremowym papierze o sporej gramaturze. Kartki są sztywne i odporne na inwazję małych paluszków, a całość opakowano w grubą oprawę i zadbano o czytelną czcionkę z dużymi literami. To wszystko sprawia, że pozycja jest nie tylko wielką porcją zabawy, ale też wartościowym narzędziem dydaktycznym. Zadowoli małych odkrywców, dzieciaki, kóre trenują samodzielne czytanie oraz rodziców lubiących wspólne czytanie. Serdecznie polecam.

Szczegóły
Tytuł: Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt.
Autor: Dorota Sumińska
Ilustracje: Joanna Żero
Wydawnictwo Literackie 2015
Kategoria wiekowa: 3 – 99 lat

Za możliwość poznania sekretów zwierząt dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

14 komentarzy:

 1. Wydanie piękne i tematyka jak najbardziej ciekawa.Zaintryguje z pewnością wszystkim malców...i nie tylko ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie, czasami brakuje pomysłów, wiedzy, albo cierpliwości. Świetna pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa książka, pięknie ją polecasz. Moje dzieci, już dorosły a nawet wnuki są już duże. Pozdrawiam serdecznie, życząc miłego wieczoru...

  OdpowiedzUsuń
 4. Na szczęście mój brat ma ten okres za sobą. Ale bratanek Diany już się zainteresował jak powstają kwiaty i skąd się bierze miód. Choć uważam, że mógłby swoją uwagę skupić na czymś ciekawszym np. na fokach czy kocich oczach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydanie wspaniałe - odpowiednio duża czcionka, kolorowe i ciekawe ilustracje. Fajna pozycja dla dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno świetny prezent dla młodych członków rodziny, których u mnie nie brakuje :) Muszę zapamiętać tę pozycję.
  Pozdrawiam :)
  NiczymSzeherezada.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie czytamy tę książeczkę z moją córką. Możemy ją polecić wszystkim niezdecydowanym:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uf ...- mieszczę się w podanej przez Ciebie kategorii wiekowej, zatem będę mieć na uwadze powyższą książeczkę :)))

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mam jeszcze dzieci, ale sama bym z chęcią zajrzała do tej książeczki. Czuję, że by mnie urzekła.

  OdpowiedzUsuń
 10. To jedna z tych książek, które musimy obowiązkowo mieć i przeczytać. Mój synek uwielbia zwierzątka, więc jestem pewna że ta książeczka przypadnie mu do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Podoba mi się to jak wydana jest ta książeczka, ciekawa tematyka, no i mieszczę się w skali wiekowej ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tyle ciekawostek, o których sama nie wiem.. Mimo, że nie jestem już najmłodsza, chętnie sięgnęłabym po taką książeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja najmłodsza siostra ma w sierpniu trzecie urodziny i myślę nad prezentem, także w tej chwili, twoje posty z tego cyklu będą mi bardziej potrzebne niż zwykle. :D
  Ta dzisiejsza na przykład, wygląda cudownie, sama chętnie bym ją wzięła do rąk, ale na razie nie podejmuję decyzji, prezent zamówię przed samymi jej urodzinami, bo do tego czasu powinnam podjąć sensowną decyzję. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)