Kącik Rodzica: Nowa w przedszkolu – Katarzyna Pruchnicka
Tolerancja rodzi się w domu.

Dziś pokażę Wam kolejną książeczkę z serii Poczytajki pomagajki wydawnictwa Muza. Misją książeczek jest ułatwienie dzieciom startu w szkolną rzeczywistość, tak trudną i pełną niespodzianek. Publikacje uczą tolerancji, wskazują kierunek pracy nad sobą i pokazują siłę przyjaźni oraz życzliwości, przy czym nie jest to jedynie pusty frazes reklamujący serię. Nowa w przedszkolu  przedstawia historię ciemnoskórej Zuri. Dziewczynka poszła po raz pierwszy do przedszkola, gdzie czekają na nią nie tylko nowe znajomości, ale też nieprzyjemne przeżycia. Dzieci na początku zafascynowane nową koleżanką z biegiem czasu zaczynają z niej kpić. Jak w każdej grupie, tak i tu znajduje się naburmuszony prowodyr krzywdzących zachowań, który piętnuje dziewczynkę za jej inność. Na szczęście wychowawczyni (bardzo mądra kobieta) wie co zrobić, by przywrócić zachowanie dzieci na właściwe tory. Wymyśla zabawę w... Afrykę, a dzieci uczą się, że inny nie znaczy gorszy. Przedszkolaki zaangażowane we wspólną zabawę nawet nie zauważąją, jak łatwo przeszły od nienawiści do czystej sympatii.

Książeczka ma ogromną wartość dydaktyczną i na prostym, pozytywnym przykładzie uczy, że wszystkie dzieci są równe, niezależnie od koloru skóry, wyznania, czy pochodzenia. Autorka pokazuje, że przyczyny nieprawidłowych zachowań leżą w wychowaniu. Rodzice, którzy sami nie są tolerancyjni, nie będą w stanie nauczyć tego swoje dziecko. Ważne jest nie tylko to, jak postępujemy w domu, ale też sposób naszych reakcji na przejawy nietolerancji. Dziecko nas obserwuje i wyciąga wnioski, a w odpowiednim momencie wykorzystuje swą wiedzę. Pamiętajcie o tym.


Opowiastkę zdobią specyficzne ilustracje Doroty Szoblik. Czy ładne? Kwestia gustu, są dość ciemne i podkreślają charakter przekazywanej treści. Grube kartki, czytelny druk i twarda oprawa dopełniają całości. Warto kupić i razem z dzieckiem przerobić treść każdej z książeczek. Uczmy dzieci tolerancji i równości już od najmłodszych lat, Nowa w przedszkolu znakomicie nam w tym pomoże. Publikacja ma uniwersalny charakter, nie tylko uczy akceptacji osób o innym kolorze skóry, ale też stanowi wstęp do rozmowy o szeroko rozumianej tolerancji, wszak wzorce zachowań dzieci czerpią z domu rodzinnego...
Serdecznie polecam!

Bohaterowie pozostałych części serii to: Dokuczalska, Nieśmiałek, Chorowitek, Sama, Arcybolek i Gadulska. Szczegóły
Tytuł: Nowa w przedszkolu
Autor: Katarzyna Pruchnicka
Ilustracje: Dorota Szoblik
Seria: Poczytajki Pomagajki
Wydawnictwo: Muza 2015

10 komentarzy:

 1. Grafika świetna! Chociaż takich bajeczek już nie czytam (teraz kiedy z nich wyrosłam wolę wracać do baśni braci Grimm i baje Disneya) to chętnie bym tę przeglądnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam zamiar skompletować Czytajki Pomagajki dla mojej córki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam jeszcze dzieci, ale będę w takim razie polecać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie książeczki, które mają wartość dydaktyczną i w prosty sposób uczą dzieci wielu cennych wartości i postaw ludzkich takich jak: tolerancja, życzliwość itp. Dlatego będę miała na uwadze powyższą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 5. a mi się podobają te, jak to ujęłaś "specyficzne ilustracje" :) bardzo przyjemne dla oka, a jeżeli książeczka jest wartościowa i z przesłaniem - to nie mam nic przeciwko :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam komu polecić ani sprezentować tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda na jedną z najmądrzejszych książek dla dzieci, jaką widziałam. :) Dobrze, że takie publikacje się tworzy, bo tolerancja to naprawdę pojęcie, o którym można by się rozpisywać.
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj chyba maluchy w moim otoczeniu zyskają za jakiś czas bardzo ciekawą serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna, mądra książeczka. I jakie piękne wydanie :) W ogóle podoba mi się nowy wystrój bloga!

  OdpowiedzUsuń
 10. Cała seria jest świetna. Znam wszystkie książeczki oprócz "Dokuczalskiej", która czeka na półce - wszystkie są godne polecenia.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)