"Tylko Ty" Jasinda Wilder - książka z nurtu New Adult, która złamie Ci serce


źródło: LC
Jeśli czujesz potrzebę oczyszczenia, lubisz płakać, albo masz ochotę na to, by ktoś wyrwał i zdeptał Twoje serce - sięgnij po "Tylko Ty" Jasindy Wilder.
Obowiązkowo trzymaj blisko pudełko chusteczek, chyba, że jesteś jednym z tych wypranych z emocji czytelników...

Pierwsze wrażenia
Klimatyczna, choć niezby ładna okładka jasno sugeruje zawartość. Historia o młodych ludziach, którzy szukają miłości - czyli coraz popularniejszy nurt New Adult, bądź jak kto woli Young Adult nadchodzi ;)

Bohaterowie i zarys fabuły - spojlery!
Jest Kyle, złote dziecko swoich rodziców, mocno zakochany w swojej przyjaciółce z dzieciństwa. Nie za wiele o nim wiemy, tylko tyle, że był dobrym człowiekiem i zawsze postępował zgodnie ze swoimi wewnętrznymi  przekonaniami. W sumie więcej nie musimy wiedzieć, gdyż chłopak ginie tragicznie i ta śmierć determinuje dalsze losy Nell i Colta.
Nell - piękna dziewczyna z dobrego domu traci swoją pierwszą miłość z najgorszy możliwy sposób. Załamuje się i od tego momentu poczucie winy nie pozwala jej na normalne życie.
Jest też Colt - brat chłopaka Nell, który odegra w jej życiu znaczącą rolę.
Czy miłość po utracie kogoś najważniejszego jest możliwa? Czy pociąg erotyczny do brata swojego chłopaka to zdrada, mimo że tego ostatniego nie ma już wśród żywych? Jak poradzić sobie z żałobą 
i poczuciem winy? Czy Nell da sobie prawo do szczęścia? Na te i inne trudne pytania znajdziecie odpowiedź czytając "Tylko Ty".

Opinia
Książka porusza wiele trudnych, bolesnych tematów i nie ukrywam, że czytanie tej opowieści sporo mnie kosztowało w sensie emocjonalnym. Ostatnio prześladują mnie książki, które wyczerpują psychicznie i potrzebne mi po nich odreagowanie w postaci jakiegoś "odmóżdżacza" (o tym w następnym poście :)
To nie jest ckliwa opowiastka o miłości, więc nie oczekujcie samych "momentów" i zaskakujących łóżkowych konfiguracji, ale raczej głębszego sensu. Autorka cudnie opisuje młodość, dojrzewanie, pierwsze doświadczenia miłosne, szczerą choć naiwną miłość, pierwsze doświadczenia erotyczne. Ciemna strona ludzkiej egzystencji przeważa w tej powieści - mamy tu mnóstwo niełatwych tematów: żałoba, jej etapy i sposoby radzenia sobie ze stratą; oczyszczenie poprzez ból; podziemne walki; przestępczy półświatek; brak akceptacji rodziny, który determinuje dalsze działania człowieka. 
Połączenie romantyzmu z twardą rzeczywistością sprawia, że powieść pochłaniałam jednym tchem. Jest urzekającym studium miłości, której początek wyznacza wielka tragedia. Sposób narracji - 
z perspektywy Nell i Coltona - również przypadł mi do gustu. Całości dopełniają naturalnie brzmiące dialogi, prosty choć nie prostacki język powieści i brak moralizatorskiego tonu (którego, jak wiecie niecierpię ;)

Dla kogo
Dla wielbicielek NA, miłosnych uniesień i wielu scen erotycznych. Lektura urzeknie młodsze czytelniczki (16-20 lat), ale również te starsze znajdą coś dla siebie. Polecam.

Ocena
Daję książce zasłużoną 5 i ląduje ona na półce ulubionych książek nurtu NA.

2 komentarze:

  1. Strasznie się Cieszę ,że Ci się podobała :-) to też jedna z moich ulubionych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię, kiedy ksiązka oddziaływuje na mnie, wywołuje emocje, ale nie lubię płakać. Bardzo to utrudnia czytanie...

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)