Niewybaczalne – Izabela Janiszewska. Księżniczka thrillerówJakich tematów nie powinno się poruszać w książkach? A może książkowe tabu nie istnieje? Do refleksji nad tym zjawiskiem skłoniła mnie Izabela Janiszewska  i jej thriller Niewybaczalne. Choć w powieści dominuje motyw przemocy wobec dzieci, a związane z tym rozwiązania fabularne wystawią odporność co wrażliwszych czytelników na nie lada próbę, rozwiązanie zagadki wcale nie będzie oczywiste.


Co w fabule piszczy?
Zaginione dziecko, niewybaczalna zbrodnia i jedno kłamstwo, które zniszczy wszystko… Trzyletni chłopiec puszcza rękę mamy i znika bez śladu w domu towarowym. Wkrótce potem śledczy odnajdują na pobliskich łąkach trzy ofiary pewnej przerażającej zbrodni. Odkrycie to paraliżuje miejscową społeczność. Narasta nieufność i panika, a jednocześnie ktoś bardzo stara się, by prawda o morderstwie nie ujrzała światła dziennego.
Dwadzieścia pięć lat później Zuzannę budzi pukanie do drzwi. Na progu zastaje policjantów, którzy informują ją o śmierci ojca. Niebawem okazuje się, że cała przeszłość kobiety została zafałszowana. By zrozumieć tragedię sprzed lat i raz na zawsze przerwać zmowę milczenia, Zuzanna musi udać się w podróż tam, gdzie zaczęła się ta lawina kłamstw.
Jedno kłamstwo wystarczy, by zacząć wątpić we wszystkie prawdy.

Błyskotliwa, przemyślana, pełna fałszywych tropów i przesycona problematyką społeczną powieść autorki przypadnie do gustu tym z Was, którzy lubią nieszablonowe historie, poruszające najwrażliwsze struny ludzkiej psychiki, uwrażliwiające na ludzką krzywdę oraz takie, przy których jednoznaczna ocena postaci nie jest możliwa.

Autorka sprawnie zaplata nici fabularne i maluje słowem przemyślane, frapujące portrety psychologiczne postaci, a obszerne tło społeczno-obyczajowe nie pozwala na nudę i zbyt szybkie rozwikłanie zagadki. Prozę autorki cechuje także brak zbędnych wypełniaczy treści, więc sięgając po Niewybaczalne możecie być pewni, że każda scena ma znaczenie, każdy wątek coś wnosi, a zachowanie każdej z postaci ma konkretne uzasadnienie.

Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić, to byłby to stosunkowo mało dynamiczny początek, które może znudzić czytelników przywykłych do szybkiego tempa. Warto przebrnąć przez początkowe strony (nawet kosztem przełknięcia okruszyny irytacji) by z każdym kolejnym rozdziałem coraz szerzej otwierać oczy i... w oczekiwaniu na finał zaciskać zęby. Serdecznie polecam.

Szczegóły
Tytuł: Niewybaczalne
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona 2021
Gatunek: thriller


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)