Życie oparte na kłamstwach – Magdalena Majcher. Premierowo


Niedawno skończyłam pierwszy tom cyklu Osiedle pogodne, a już mogłam zabrać się za kolejny: Życie oparte na kłamstwach. Czyżbym czytała zbyt wolno? A może Magdalena Majcher jest jak Remigiusz Mróz w sukience od Marie Zélie i szybciej pisze, niż my czytamy? Życie oparte na kłamstwach to kolejna doskonale napisana powieść obyczajowa, poruszająca problem bardziej popularny i złożony, niż może się wydawać. Przeczytajcie.Co w fabule piszczy?
Dla Judyty utrzymanie pozorów jest ważniejsze od szczęścia. Udaje więc, że jej rodzina jest idealna, a swoje smutki topi w coraz głębszym kieliszku. Ale nie jest jedyną osobą w tej rodzinie, która kłamie. Dominik od lat ukrywa, że jest gejem. Ich córka udaje, że nic nie wie o rodzinnych problemach. Czy ta rodzina już zawsze będzie żyć w kłamstwie? Co musi się wydarzyć, żeby zaczęli mówić prawdę?
Z zapartym tchem czekałam na Życie oparte na kłamstwach, ponieważ wiedziałam już jaka będzie tematyka drugiej części cyklu. Opis książki zdradza wiodący motyw, który dla niektórych czytelników może być dość kontrowersyjny, ale małżeństwo geja z kobietą, to nie jedyny problem jaki znajdziecie na kartach powieści.

Podobnie jak w poprzednim tomie Magdalena Majcher postawiła na złożoną i niejednoznaczną fabułę, doskonale wykreowane postaci oraz wątki obyczajowe bliskie każdemu z nas, choć nieoczywiste i w prawdziwym świecie skryte za murem milczenia. Dominik – główny bohater powieści mimo swojej orientacji bierze ślub z niczego nie podejrzewającą Judytą i przez pewien czas wydaje się, że ich życie nabiera tęczowych barw. Osiągają stabilizację, spełniają zawodowe marzenia, mają cudowne dzieci i mieszkają na pięknym osiedlu. Jednak wnikliwy obserwator dostrzeże na tym obrazku widoczną rysę. Dlaczego Dominik postanowił żyć w kłamstwie? Jak długo Judyta będzie wypierała ze świadomości oczywiste sygnały? Gdzie leży granica naturalnych kontaktów z teściami?  Jakie jest źródło największego dramatu tej wielopokoleniowej rodziny?

Odkrywanie kolejnych tajemnic jest fascynujące i pokazuje prawdziwy obraz niejednej polskiej rodziny. Magdalena Majcher lubi wtykać kij w mrowisko i zmuszać czytelnika do analizowania moralnych zasad i prawideł regulujących funkcjonowanie podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina. Niestraszne autorce kontrowersyjne treści, wtrącenia religijne i polityczne oraz wrzucanie bohaterów w niejednoznaczne i trudne do oceny sytuacje etyczne. Postaci stworzone przez autorkę nie składają się z samych zalet. Nawet ci, którzy w teorii powinni być bohaterami pozytywnymi, posiadają cechy budzące ambiwalentne uczucia i właśnie za tę niejednoznaczność należy się ogromny plus.

Jeśli czytaliście moje poprzednie recenzje powieści autorki, wiecie już, że zawsze zwracam uwagę na bogaty research i wiarygodność portretów psychologicznych bohaterów. Na tym polu autorka ponownie nie zawiodła. Zadbała też o obecność niezwykle ważnych wątków pobocznych, które nie tylko ubarwiły fabułę ale pokazały problematykę w wielu odbiciach: nie tylko z perspektywy osób dorosłych ale także dzieci.

Podsumowując: Życie oparte na kłamstwach to powieść o wielopokoleniowej rodzinie dotkniętej problemami, o braku szczerości i tolerancji, o dojrzewaniu i dorosłości,  a także o strachu, będącym przyczyną dramatu dorosłych i dzieci. To także opowieść o prawdzie, która powoli wychodząc z ukrycia niszczy świat zbudowany na szklanych filarach. I wreszcie, to historia normalnych ludzi, którzy pragnęli kochać na własnych zasadach, ale nigdy nie dali sobie na to szansy. Bez wątpienia warto, a nawet trzeba przeczytać.


Szczegóły
Tytuł: Życie oparte na kłamstwach
Autor: Magdalena Majcher
Cykl: Osiedle Pogodne, T II
Wydawnictwo: Pascal 2020
Gatunek: obyczajowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)