Zaufasz mi – Diana Brzezińska. Wilcze klony w natarciu.Kontynuacje bywają ryzykowne. Oczekiwania czytelników niekiedy nie pokrywają się z wizją autora, ale czy inaczej znaczy gorzej? Z całą pewnością nie. Diana Brzezińska, która właśnie oddała w ręce czytelników drugi tom kryminalnego cyklu, zatytułowany Zaufasz mi, ma własną, spójną i przemyślaną receptę na sukces, a dalsze losy Ady i Krystiana zaskoczą nawet zaprawionych w bojach czytelników. Tu nic nie jest oczywiste, choć autorka oczywiste rzeczy tłumaczy w oczywisty sposób. Przeczytaj.


Co w fabule piszczy?

Policja w Szczecinie znów ma pełne ręce roboty. Miastem wstrząsają wiadomości o kolejnych samobójstwach. Życie odbiera sobie młody chłopak wychodzący na prostą, nastolatka, która ma wszystko, ojciec dwójki dzieci... Co pchnęło ich do samobójstwa? I czy na pewno sami odebrali sobie życie?

Ada Czarnecka przechodzi traumę po ostatnim śledztwie. Bierze urlop, zrywa wszelkie kontakty i wyjeżdża, zostawiając wszystko za sobą. Jednocześnie podejmuje trudną decyzję o rozwodzie.

Krystian Wilk nie pozwala jej jednak zniknąć na długo. Ściąga ją z powrotem na komendę do zespołu śledczego do sprawy tajemniczych samobójstw. Jednak to nie jedyny powód. Krystian już wie, co znaczy dla niego rudowłosa psycholog policyjna. I choć Ada ciągle nie potrafi mu zaufać, ich relacja coraz bardziej się zacieśnia...

Przyznam, że gdy 15 stycznia na półkach księgarni pojawiła się druga część cyklu kryminalnego mojej ulubionej szczecińskiej pisarki poczułam dreszczyk ekscytacji. Tkwi we mnie ziarenko odpowiedzialności za tę historię, wszak obserwowałam jej powstawanie (a uwierzcie, szał twórczy Diany Brzezińskiej to istne tornado emocji). 

Zaufasz mi przeczytałam z zaangażowaniem, jednak ocena tomu nie okazała się łatwa. Jeśli zatem czekasz na pełnokrwisty, pikantny romans, gorące sceny i romantyczne porywy serca ostrzegam, nie obiecuj sobie zbyt wiele. Autorka kocha swoich bohaterów, ale wyraża swą miłość w iście osobliwy sposób. Daje im popalić, wystawia na próbę cierpliwość i organizmy, mąci im w głowach, sprawia, że robią rzeczy, o których nawet Ci się nie śniło i podejmują decyzje tak skrajnie różne od oczekiwań czytelnika, że czasem nie sposób zachować zimnej krwi. Bohaterowie stanowią grupę różnorodnych, barwnych osobowości, ale w przedziwny sposób uzupełniają się. Błyskotliwe dialogi i ciekawie nakreślone relacje między nimi sprawiają, że powieść (mimo przeładowania szczegółami dotyczącymi najróżniejszych aspektów śledztwa) czyta się z zainteresowaniem. 

W powieści próżno szukać nieścisłości, luk fabularnych czy uchybień prawnych. Nawet laik zrozumie i doceni przebieg sprawy kryminalnej, a także doceni ogrom pracy, jaką autorka włożyła w jak najpełniejsze przedstawienie schematu prowadzenia śledztwa, przesłuchań czy praktyk stosowanych przez organy sprawiedliwości. Można się czepiać, że szczegółów jest aż za dużo, a niektóre rozwiązania fabularne (zwłaszcza te dotyczące Ady) mogą być dość kontrowersyjne, jednak wszelkie minusy rekompensuje genialne zakończenie, które zatrzyma akcję serca u co wrażliwszych czytelniczek. Całe szczęście, że trzeci tom nadchodzi wielkimi krokami  i powiem Ci w sekrecie, że historia w nim zawarta będzie perełką na kryminalnym torcie. 

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że autorka porusza w powieści istotny, temat. Wzięła na warsztat ludzką psychikę i udowodniła, że to wyjątkowo wrażliwa materia, która w rękach sprawnego manipulatora może stać się śmiertelnie niebezpieczna. Czy jesteśmy odporni na manipulację? Jak łatwo zachwiać czyjąś pewnością siebie? I wreszcie jakie są granice zaufania drugiemu człowiekowi? O tym wszystkim przeczytasz w powieści i możesz być pewny , że Diana Brzezińska skutecznie zaangażuje Twoje myśli i emocje, a po wszystkim staniesz się niemal ekspertem w tworzeniu portretów psychologicznych. 

Młoda autorka po raz kolejny zabiera czytelników do urokliwego Szczecina, obszernie pokazuje kulisy prowadzenia sprawy, każe bohaterom tańczyć w takt stworzonej przez siebie melodii, a odbiorcy wyznacza granice zaufania w to, co wydaje się prawdziwe na pierwszy rzut oka. Serdecznie polecam. 

Szczegóły
Tytuł: Zaufasz mi
Autor: Diana Brzezińska
Wydawnictwo: Otwarte 2020
II tom cyklu
Gatunek: kryminał

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)