Empikowa sztafeta z książką


Siedem miast, sześć odcinków trasy, pięciu autorów i jedna wyjątkowa podróż, podczas której zostanie ustanowiony rekord Polski w nieprzerwanym czytaniu książek na głos. Już 12 września z Warszawy wyruszy autokarowa sztafeta czytelnicza. W jednym autobusie pojadą biorący udział w biciu rekordu pracownicy Empiku wspierani przez solidną reprezentację popularnych rodzimych pisarzy: Witolda Szabłowskiego, Magdalenę Witkiewicz, Ryszarda Ćwirleja, Wojciecha Chmielarza oraz Łukasza Orbitowskiego. Wydarzenie jest elementem obchodów jubileuszu 70-lecia Empiku. 


Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Katowice i Kraków – to miasta, w których swoje przystanki będzie miała sztafeta Empiku walcząca o ustanowienie czytelniczego rekordu Polski. Podczas trwającego nieco ponad 24h przejazdu, czytana książka będzie co 30 minut trafiała w kolejne ręce. Na każdym z przystanków zmieni się drużyna czytelnicza reprezentująca dane miasto. Do akcji zaproszono wszystkich pracowników Empiku. Spośród osób, które odpowiedziały na ogłoszenie i udzieliły odpowiedzi na krótkie pytanie, wyłoniono uczestników poszczególnych tras przejazdu. 

– Super akcja! Z radością dołączę do wydarzenia! Bardzo wierzę, że takie niestandardowe akcje pozytywnie wpłyną na rozwój czytelnictwa i wzbudzą zainteresowanie wśród tych, którzy o książkach zapomnieli 

– tak swój udział w sztafecie tłumaczy Małgosia z Empiku. A Basia z salonu w Lubinie dodaje: 

– Nie ma nic lepszego jak książka w podróży. Przygoda, zabawa, inspiracje plus spotkanie z autorem!

Organizatorzy zachęcają mieszkańców miast, do których zawita sztafeta, do aktywnego dopingu i spotkań z uczestnikami. Podczas półgodzinnych przystanków i zmiany czytelniczej drużyny, będzie można porozmawiać z ulubionym autorem, zdobyć jego autograf oraz zamienić kilka słów z uczestnikami, dla których udział w wydarzeniu będzie szczególnym przeżyciem. 

– Uwielbiam czytać – świat książek to „mój drugi dom". Udział w ustanowieniu rekordu będzie dla mnie zaszczytem 

– podkreśla Paulina z Centrali Empiku.

Empikowa sztafeta wystartuje z Warszawy, w środę 12 września w samo południe. Wtedy we wspólną podróż z uczestnikami wyruszy Witold Szabłowski. Wyjazd poprzedzi spotkanie z autorem w warszawskim Empik Junior przy ul. Marszałkowskiej. Ceniony reportażysta i dziennikarz, rozpocznie sztafetę, czytając na pierwszym odcinku przejazdu książkę „Merhaba”, czyli odświeżoną i uzupełnioną wersję swojego bestsellerowego zbioru reportaży „Zabójca z miasta moreli”, nominowanego do Nagrody Literackiej „Nike”. Autor opisuje w niej historię, która wydarzyła się w 1958 roku, czyli dokładnie 60 lat temu w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, czyli dzisiejszym Empiku. Zawitał wtedy do niego Nazim Hikmet, najwybitniejszy turecki poeta, prawnuk polskiego żołnierza z Powstania Wielkopolskiego 1848 roku. 

„Mam polski nos, włosy, które były jasne, nim posiwiały, i sporo polskiego chyba romantyzmu” 

– miał zadeklarować wtedy wielki literat. Nieprzypadkowo więc podróż rozpocznie się od książki Szabłowskiego.


Pierwszym przystankiem na trasie będzie Gdańsk, gdzie Empikowy team wraz z Witoldem Szabłowskim, przekaże „książkową pałeczkę” kolejnej grupie bijących rekord. Reprezentanci, którzy wyruszą w podróż z miasta Neptuna przeczytają „Nie ma jak u mamy” w towarzystwie autorki powieści, Magdaleny Witkiewicz. W Szczecinie nastąpi nocna zmiana czytelniczej warty. Uczestnicy przeczytają „Biblię diabła” Leszka Hermana, od lat związanego ze Szczecinem. Stąd Empikowy autobus podąży w kierunku Poznania, gdzie do kolejnej drużyny dołączy Ryszard Ćwirlej. Dziennikarz i autor bestsellerowych powieści kryminalnych, których akcja toczy się w Poznaniu i Wielkopolsce, odda w ręce sztafetowych czytelników kryminał „Masz to jak w banku”. 

Kolejnym miastem, którego nie mogło zabraknąć na trasie będzie Wrocław. W mieście krasnali do autobusu wsiądzie Wojciech Chmielarz, który w drodze do Katowic rozpocznie czytanie mistrzowskiego thrillera „Żmijowisko”. Cała przygoda zakończy się w kulturalnym Krakowie, do którego wraz z reprezentacją Empiku wyruszy Łukasz Orbitowski. Nieprzewidywalna, trzymająca w napięciu i realistyczna fabuła jego powieści „Exodus” dostarczy czytelnikom, walczącym o ustanowienie rekordu, niezapomnianych wrażeń. 

Sztafeta z książką jest jednym z ważnych punktów obchodów przypadającego w tym roku 70-lecia Empiku. To właśnie dzięki niej, pracownicy będą mogli uczcić 70 lat spotkań z kulturą, jadąc we wspólną podróż z autorami popularnych książek. PRZYSTANKI 


12 września, środa 

START: Warszawa-Gdańsk: 

12:00 Empik Junior (spotkanie z Witoldem Szabłowskim), pl. Defilad Warszawa 

19:00 ul. Targ Węglowy, Gdańsk 


Gdańsk-Szczecin: 

19:30 ul. Targ Węglowy, Gdańsk 

02:00 ul. Mariacka, przy pl. Solidarności, Szczecin 


13 września, czwartek 

Szczecin-Poznań: 

02:30 ul. Mariacka, przy pl. Solidarności, Szczecin 

06:30 Al. Marcinkowskiego, przy Muzeum Narodowym, Poznań 


Poznań-Wrocław: 

07:00 Al. Marcinkowskiego, przy Muzeum Narodowym, Poznań 

10:00 pl. Czysty, przy Domu Towarowym Renoma, Wrocław 


Wrocław-Katowice: 

10:30 pl. Czysty, przy Domu Towarowym Renoma, Wrocław 

13:30 pl. Szewczyka przy wejściu głównym Dworca PKP, Katowice 


Katowice-Kraków: 14:00-16:00 

14:00 pl. Szewczyka, przy wejściu głównym Dworca PKP, Katowice 

META: 16:00 parking, przy Centrum Handlowym Kazimierz, Kraków


Co sądzicie o takim pomyśle na promocję czytelnictwa? Dołączycie? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)