Dziki – Guillermo Arriaga. Naprawdę wielki bookPrzejmująca, surowa, brutalna, napisana z rozmachem historia przemocy i czułości – tak najkrócej można opisać najnowszą powieść najsłynniejszego pisarza i scenarzysty z Meksyku. Dziki spędza mi sen z powiek już od kilkunastu dni, wszak powieść liczy sobie niemal 700 stron i wydano ją w nieco większym formacie. Już dziś mogę powiedzieć, że to będzie jedno z najbardziej angażujących dzieł tego roku. Bez wątpienia, warto przeczytać.


Siedemnastoletni Juan Guillermo w krótkim czasie traci wszystkich swoich bliskich. By uchronić się przed rozpaczą i szaleństwem, chłopak postanawia przygarnąć wilka, którego udało mu się ocalić przed uśpieniem. W żyłach Kła płynie bowiem krew jego wilczych przodków z historią nie mniej tragiczną i poplątaną niż historia Juana.

Od brudnych zaułków Mexico City, rozdzieranych mafijnymi porachunkami, po bezkresne przestrzenie Jukonu... Guillermo Arriaga z epickim rozmachem kreśli opowieść o zstępowaniu w głąb siebie i odkrywaniu najgłębszych pokładów dzikości, którą ujarzmić może tylko miłość.

Arriaga jest zarówno wielkim reżyserem, jak i wielkim pisarzem.

Roberto Piorno, „Guía del Ocio”

Jedna z najbardziej osobistych powieści Arriagi.

José Luis Ochoa, „La Vanguardia”

Guillermo Arriaga pisze z precyzją i okrucieństwem, które noszą znamiona autobiografii. W mistrzowski sposób ukazuje pragnienie zemsty, ale także konieczność zachowania godności ludzkiej.

Lourdes Fernández, „El Correo español”

Autor tworzy tutaj na nowo swój świat: miejskie okrucieństwo, nagonka, samotność, miłość, zazdrość i walka o odmianę losu. To powieść, która analizuje życie.

„Cambio 16”*

Guillermo Arriaga (1958) to meksykański pisarz, scenarzysta i reżyser. Napisał scenariusze do takich filmów jak Amores Perros, 21 gramów, czy Babel. Wychowany w jednej z najbardziej brutalnych dzielnic Meksyku obserwował świat pełen biedy, bicia i nierówności. W wieku trzynastu lat stracił zmysł węchu. Zaczął pisać w czasach studenckich i bardzo szybko stał się jednym z najbardziej znanych pisarzy latynoamerykańskich. Studiował nauki teatralne, pracował jako nauczyciel. Jest także reżyserem filmów dokumentalnych i krótkometrażowych oraz producentem programów radiowych i telewizyjnych.** 

 

Najnowsza powieść już poruszyła opinię publiczną, czy poruszy także Ciebie?
____________________________________________________________________________
 * Materiał pochodzi od wydawcy. ** źródło: http://www.ravennanotizie.it/articoli/2018/05/06/scrittura-festival-2018.-lo-scrittore-e-sceneggiatore-guillermo-arriaga-parler-de-il-selvaggio.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)