Surogatka – Louise Jensen. Okiem Moniki


W dzisiejszym świecie dużo mówi się o adopcjach, zapłodnieniu metodą in vitro oraz innych alternatywnych sposobach poczęcia dziecka. Jedną z nich jest surogacja, polegająca na skorzystaniu z pomocy matki zastępczej do urodzenia dziecka. Zgodnie z zawartą pomiędzy stronami umową kobieta po porodzie zrzeka się praw do dziecka na rzecz swoich zleceniodawców. Kontrowersyjny pomysł, dający wiele możliwości pisarzom i scenarzystom. Także Louise Jensen, autorka bestsellerowych thrillerów Siostra oraz Prezent, zbudowała fabułę swej najnowszej powieści Surogatka pod wpływem przeczytanego artykułu na ten temat.


Większość małżeństw marzy o dziecku. Wyobrażają sobie wesoło gaworzącego bobasa, ciekawego otaczającego go świata. Snują marzenia o jego wyglądzie, podobieństwie do siebie oraz indywidualnych cechach osobowości swego przyszłego potomka. Co jednak wydarzy się, gdy nadzieja na ziszczenie marzenia zacznie gasnąć? Czy niezrealizowane pragnienia przekształcą się w niebezpieczną obsesję? Do czego jest w stanie posunąć się zdesperowana kobieta?

"Czasami przeraża mnie myśl, do czego byłabym zdolna, żeby mieć własne dziecko. Czasami myślę, że nie cofnęłabym się przed niczym."

Główni bohaterowie Surogatki: Kat i Nick to małżeństwo wiodące spokojne życie. Na pierwszy rzut oka stanowią szczęśliwą parę, marzącą o dziecku. Jednak kolejna nieudana adopcja oraz emocjonalna huśtawka spowodowana pojawieniem się w życiu Kat jej dawnej przyjaciółki Lisy, żłobią rysy na idealnym związku. Więź łącząca w przeszłości obie kobiety ponownie daje o sobie znać, budząc wspomnienia i dawno ukryte emocje. Czy skorzystanie z pomocy Lisy w charakterze matki zastępczej okaże się dobrym posunięciem? Jaki sekret oddalił je od siebie przed dziesięcioma laty?

"– Szansa, że surogatka zajdzie w ciążę… – Nick zaczął przerzucać kartki. – Wyszukałaś same historie ze szczęśliwym zakończeniem, ale co z tymi, w których coś poszło nie tak? Są pary, które nawet w ten sposób nie doczekały się dziecka. Nie mogę znowu ryzykować. Nie chcę widzieć cię takiej nieszczęśliwej. Nie dam sobie z tym rady. Czy posiadanie dziecka naprawdę jest aż tak ważne? Przecież dobrze nam razem? Jesteśmy szczęśliwi?"

Prawdziwa przyjaciółka to skarb. Pocieszy, gdy tego potrzebujesz, wysłucha. Wyciągnie pomocną dłoń w potrzebie. Kim tak na prawdę jest Lisa? Czy jej altruistyczna propozycja, by urodzić dziecko Kat i Nickowi wypływa ze szlachetnych pobudek? Dlaczego trzyma Kat na dystans? Co takiego wydarzyło się w przeszłości między kobietami?

"– Obie popełniłyśmy błędy. Zrobiłyśmy rzeczy, których żałujemy. Prawda?
– Tak, ale twoje błędy nikogo nie zabiły – przyznaję szeptem."

Surogatka Louise Jensen okazała się rasowym thrillerem, wciągającym od pierwszych stron. Pisarka wykorzystała dość popularny wśród literatury gatunku sposób opowiedzenia fabuły w krótkich rozdziałach. Dzięki takiemu zabiegowi Jensen udało się stworzyć pełen napięcia klimat powieści. Klimat, który w połączeniu z odpowiednio dozowanym tempem akcji, stworzyły niesamowitą mieszankę niepewności, strachu oraz paranoi. Historia ta, niby prosta, w istocie okazuje się złożoną opowieścią o pragnieniach, drugich szansach, karach i zemstach, przebaczeniu oraz odpokutowaniu za grzechy.

"Zawsze dostajemy to, na co zasługujemy."

Przeplatanie bieżących i przeszłych wydarzeń powoduje, że czytelnik z trudem porzuci lekturę. Głęboko ukryte sekrety, wyrzuty sumienia, dawne przewinienia, okraszone pragnieniami stanowią prawdziwie wybuchową mieszankę. Pisarka zwodzi, podsuwa fałszywe tropy, by w finale zrzucić prawdziwą bombę. Szczerze przyznam, że zostałam zaskoczona, i to w wielkim stylu. Louise Jensen udowodniła, że wie, jak stworzyć porywający thriller, na miarę najlepszych pisarzy.

Surogatka Louise Jensen powinna znaleźć się na liście książek do przeczytania każdego fana thrillerów psychologicznych. Intrygująca, wciągająca i emanująca obsesją powieść, trzyma w napięciu aż do samego końca, zaś zakończenie wyciśnie z ust niejednego czytelnika wielkie WOW!

Szczegóły
Tytuł: Surogatka
Autor: Louise Jensen
Przekład: Aga Zano
Gatunek: thriller
Wydawnictwo Burda , 2018
398 str., oprawa miękka ze skrzydełkami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)