Dziewczyna z warkoczami – Anna H. Niemczynow. Okiem Moniki

Pod pojęciem literatury kobiecej kryją się różnorodne historie. Niektóre z nich potrafią porwać czytelnika od pierwszych słów, oczarować i przenieść do innej krainy. Mają w sobie wielką moc, dając wiarę i nadzieję, pokrzepiając i napełniając pozytywnym przesłaniem. Inne, nijakie, powielające znane schematy, nie pozostawiają w naszej duszy i myślach najmniejszego śladu. Rozpoczynając lekturę Dziewczyny z warkoczami początkującej szczecińskiej pisarki Anny H. Niemczynow, zastanawiałam się, do której grupy pasuje ta powieść. Pozwólcie, że przedstawię Wam moje spostrzeżenia.


Młoda, ambitna i inteligentna Paulina kończy studia pedagogiczne i przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej. Wiedzie spokojne życie, otoczona miłością rodziców oraz przyjaźnią Dagmary. Charakteryzuje ją pogoda ducha i optymizm. Stara się cieszyć małymi rzeczami, żyjąc tu i teraz. Oczko w głowie rodziców, ich największa duma i powód do radości. Idealna dziewczyna z idealnym życiem. Jednak poznając starszego od siebie Mikołaja, Paula odczuwa zmęczenie bycia idealną córką, studentką, kobietą. Przy nim czuje więcej, intensywniej. Daje się ponieść instynktowi, odkrywając przy okazji swoją prawdziwą naturę.

Mikołaj, odnoszący sukcesy zawodowe, wzięty prawnik z Warszawy zatrzymuje się u swoich dawnych znajomych, by przemyśleć swoje życie po niedawnym rozwodzie. Od pierwszego spotkania nie może wyrzucić ze swych myśli Pauli, która do złudzenia przypomina mu utraconą wiele lat wcześniej ukochaną. Czy Mikołaj zaryzykuje i otworzy swoje serce na rodzące się między nimi uczucie? Czy Paulina odważy się podążyć za głosem serca oraz swoimi pragnieniami?

"Spojrzał jej w oczy i pocałował. Nie było to delikatne muśnięcie wargami o wargi. Nie było to ani niewinne, ani nieśmiałe. Dało się odczuć, że ten mężczyzna w tych sprawach wie, od czego zacząć i potrafi po to sięgnąć zdecydowanie. Całowali się jak opętani. Ich poplątane w namiętnym tańcu języki zdolne były do przyjęcia każdej wyszukanej pieszczoty."

Popularnym ostatnio w literaturze obyczajowej zabiegiem, często wykorzystywanym przez pisarzy, jest odkrywanie rodzinnych tajemnic. Pisarka z powodzeniem wykorzystała ten motyw, dzięki czemu opisywana przez nią historia nabrała dramatyzmu. Żyjąca teraźniejszością Paulina, której nieoczekiwanie przyjdzie zmierzyć się z przeszłością, zajrzy w głąb swej duszy i dostrzeże prawdziwą siebie. Czy długo skrywane tajemnice, wychodzące na światło dzienne okażą się końcem wielkiej miłości? Czy Paulina zaakceptuje prawdę i będzie potrafiła z nią żyć?

"Całe życie osadzeni jesteśmy w przyszłości. To ona zawsze ma być lepsza, bardziej wartościowa i ma nas prowadzić znowu do lepszej przyszłości. Jeśli jednak noga nam się powinie, to wędrujemy w przyszłość i zastanawiamy się, co zrobiliśmy nie tak, że nie poszło po naszej myśli."

Dużym plusem Dziewczyny z warkoczami jest jej fabuła. Pisarka stworzyła skrupulatnie przemyślaną historię, z idealnym tempem akcji oraz jej zwrotami. Wszystkie wątki zostały do siebie dopasowane w odpowiednim momencie, nie pozostawiając żadnych niedomówień. Podejrzewam, że przenikliwy czytelnik domyśli się niektórych elementów wcześniej, lecz nie jest to thriller, mający trzymać w niepewności do ostatniej strony, a literatura kobieca, obyczajowa, która ma przede wszystkim sprawiać przyjemność podczas lektury.

Niezaprzeczalnym plusem powieści Anny H. Niemczynow jest klimat Dziewczyny z warkoczami, emocje ukryte pośród słów opowieści oraz prawdy życiowe, z którymi trudno się nie zgodzić. Pisarce udało się stworzyć młodą wiekiem, lecz jednocześnie obdarzoną mądrością życiową postać głównej bohaterki, której trudno odmówić słuszności. Ta powieść uwiedzie was swoim ciepłem, zaś losy bohaterów nie jeden raz wycisną łzy, by po chwili pokrzepić dusze mądrością ukryta w gestach i słowach.

"Emocje sponsorują czyny, które komplikują ludziom życie, często wystawiając ich na pośmiewisko. – Tak powiedziałaby mama. Paula jednak wolała przeżyć życie po swojemu. Chciała wejść do sklepu z marnymi chwilami i poprosić o jeszcze kilka. Zapłacić za nie łzami, wziętymi na kredyt. Chciała być stałym klientem, proszącym wciąż o to samo, choćby miała żyć skromnie, od pierwszego do pierwszego."

Choć powieść w ogólnym podsumowaniu oceniam dobrze, muszę ostrzec was przed elementami, które wydały mi się najsłabsze. Jak często bywa w moim przypadku, skusiła mnie piękna okładka oraz opis wydawcy. Z entuzjazmem zabrałam się za lekturę i niestety początek ostudził mój zapał. Dialogi oraz opisy wydały mi się sztuczne i niedopracowane. Jednak z każdą kolejną stroną wrażenie to malało, aż w końcu całkowicie minęło. Mam nadzieję, że w swojej nowej powieści Anna H. Niemczynow ustrzeże się błędów i czuję, że ma w sobie ogromny potencjał, ciepło i pozytywną energię. Czy to wystarczy, by zabłysnąć na polskim rynku wydawniczym? Czas pokaże, a tymczasem z uśmiechem na ustach  wybaczam początkowe trudności.

Dziewczyna z warkoczami to pozycja, która wielu z was sprawi wiele przyjemności podczas lektury. Jeśli od książki oczekujecie emocji, ciepłej rodzinnej atmosfery, miłości i namiętności oraz postaci, z którymi łatwo można się identyfikować, ta powieść jest w sam raz dla was.Szczegóły
Tytuł: Dziewczyna z warkoczami
Autor: Anna H. Niemczynow
Gatunek: literatura obyczajowa
Wydawnictwo Filia, 2018
460 str., oprawa miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)