Jak przeżyć Pierwszy raz? – Agata Czykierda-Grabowska


Polskie New Adult – o czyich książkach myślisz widząc to określenie? Dla mnie prekursorką nurtu w Polsce bez wątpienia była Agnieszka Lingas-Łoniewska, ale Agata Czykierda-Grabowska, która przebojem wkroczyła do literackiego świata za sprawą powieści Kiedy na mnie patrzysz,  również świetnie sobie radzi i każdą kolejną książką udowadnia, że doskonale wie jak poruszyć serce młodego czytelnika. Ze swoją wrażliwością i umiejętnością wczucia się w emocje niedoświadczonych, nieco naiwnych młodych ludzi zajęłaby wysoką pozycję w rankingu wiodących pisarek romansów New Adult (oczywiście, gdyby taki istniał). Zgodzisz się ze mną?


Całkiem niedawno ukazała się kolejna książka pisarki, zatytułowana Pierwszy raz. Mimo, że porusza tematykę charakterystyczną dla tego typu literatury, jest w niej coś ujmującego. Autorka pokazuje, że traumy przeszłości można przepracować, a nadszarpnięte zaufanie, z powodzeniem odbudować. Nie bez znaczenia jest również tytułowy pierwszy raz, który z powieści nabiera niemal symbolicznego wydźwięku. Zainteresowana? W takim razie czytaj dalej.

Co w fabule piszczy?
Kuba od zawsze kochał siostrę swojego najlepszego przyjaciela – niestety, bez wzajemności. Piękna i zupełnie nieświadoma jego uczuć Lena byłą zagadką, której nie potrafił rozwikłać. A ona… poraniona i zatrzaśnięta w pancerzu obojętności, który budowała sobie przez lata, nie chce wpuszczać do swojego świata mężczyzn w obawie przed kolejną traumą. Pewnego dnia przewrotny los ponownie połączy ze sobą drogi tych dwojga.
W Kubie ze zdwojoną siłą odżywają dawne uczucia, a Lena zaczyna patrzeć na dawnego przyjaciela w sposób, którego sama nie rozumie. Rozpoczynają pełną namiętności grę, w której oboje udają, że łączy ich tylko przyjaźń. Czy można oddzielić pożądanie od miłości?
Agata Czykierda-Grabowska nie spoczywa na laurach i co rusz oddaje w ręce czytelników kolejne książki. Sprawnie porusza się wśród literatury przeznaczonej dla młodego czytelnika (choć ma niezrozumiałe dla mnie upodobanie do wypadków drogowych i gipsu) przepięknie opisuje miłosne tête-à-tête i z właściwą sobie wrażliwością kreuje wyjątkowe postaci. Tym razem powołała do życia eteryczną, wrażliwą, ale niezwykle silną Lenę oraz narwanego Kubę, który bez wątpienia miał problem z kontrolowaniem emocji. Dość obszerna powieść opisuje szereg wydarzeń, jakie zaistniały między bohaterami dążącymi do stworzenia związku i jak możesz się domyślić – łatwo im nie było.

Autorka zadbała o to, by wątek związku głównych bohaterów nie był jedynym występującym w książce, ale tym razem mocno skupiła się na analizie relacji między postaciami i nad szeregiem prawdopodobnych przeciwności, jakie mogą spotkać poróżnionych zakochanych. Musisz wiedzieć, że ich droga do budowania szczęśliwego, romantycznego związku nie będzie usłana różami, a dylematy  niejednokrotnie mogą okazać się zaskakujące i uroczo naiwne (czy ona wyczuje, że on nie kąpał się od wielu dni? ☺)

Mogę Ci obiecać, że będzie to powieść, która wciągnie Cię w uroczy, nostalgiczny świat nastoletnich miłości. Będziesz śmiać się razem z bohaterami, złościć gdy podejmą dziwaczne decyzje i płakać, gdy zrozumiesz, jak niewiele brakowało, by nigdy nie osiągnęli tego, czego najbardziej pragnęli. Wstrzymasz oddech, gdy poznasz kluczowe tajemnice, a także rozmarzysz się w trakcie namiętnych scen, niepozbawionych osobliwej czułości i... humoru. Jeśli masz romantyczną duszę, a pierwsza miłość nadal przed Tobą. z pewnością się nie rozczarujesz, a może nawet zapragniesz kiedyś przeczytać tę historię ponownie.

Jeśli natomiast jesteś dorosłą czytelniczką i cenisz poprzednie powieści pisarki, ta również przypadnie Ci do gustu choć w mojej ocenie nie przebija Kiedy na mnie patrzysz, ani mojej ulubionej Pod skórą. Za dużo w niej przegadanych momentów, a niektóre sceny irytują naiwnością. Przyczepiłabym się również do kreacji postaci głównego bohatera, który powinien zasięgnąć porady specjalisty jeśli chodzi o kontrolowanie zazdrości, jednak jako że jest to literatura dla nastoletnich czytelniczek – przymknę na to oko.

Mimo drobnych wad i momentów nudy całkiem przyjemnie spędziłam czas z lekturą, nasyciłam oczy przepiękną okładką, przyjęłam solidną dawkę romantyzmu i z sentymentem powróciłam do nastoletnich lat. Droga Autorko, to był całkiem udany Pierwszy raz.

Szczegóły
Tytuł: Pierwszy raz
Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Wydawnictwo: Novae Res 2018
Gatunek: New Adult

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)