Papierowa księżniczka – Erin Watt. Przedpremierowo

Paper princess, Otwarte

Opowiem Ci bajkę, chcesz? Mam wrażenie, że ostatnio niczego innego nie czytam, choć bajki na które trafiam mają wyjątkowo zróżnicowany poziom. Papierowa księżniczka, hit Goodreads, budzi zaciekłe dyskusje i wbrew tytułowi ma niewiele wspólnego z Kopciuszkiem czy (B)ellą. Pokochasz ją lub znienawidzisz (obstawiam, że raczej to drugie), ale z pewnością nie pozostaniesz wobec niej obojętna. Zaryzykujesz?


Co w fabule piszczy?

Życie Elli Harper nie przypomina bajki – dziewczyna nie ma ojca, często przeprowadza się z miasta do miasta, ciężko pracuje i codziennie walczy, by związać koniec z końcem. Jedynie marzenia o lepszym jutrze podtrzymują ją na duchu. Czy jest szansa, aby się spełniły?

Nagle za sprawą członków rodziny Royal Ella trafia do świata bogactwa i luksusu. Nie wie jednak, że ta piękna otoczka skrywa niewyobrażalne zepsucie. Reed, jeden z pięciu braci, jest „perłą w koronie” rodu Royalów. Dziewczyna nie potrafi się oprzeć jego urokowi, lecz chłopak za wszelką cenę chce zniszczyć jej fascynację.

Stopniowo na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, a Ella uświadamia sobie, że jest w stanie przetrwać wszystko – oprócz życia w pałacu Royalów.

Erin Watt to duet amerykańskich autorek, które postanowiły na nowo opowiedzieć historię ocalonej księżniczki. Stworzyły papierową postać Elli Harper i wrzuciły ją w sam środek piekła pełnego testosteronu i niezrozumiałych rodzinnych relacji. Opis wydawcy może być nieco mylący,  brzmi bowiem dość banalnie i wywołuje skojarzenia z typową opowieścią o Kopciuszku, który jakimś cudem trafił na bal. Tymczasem okazuje się, że będzie to impreza z koszmaru – narkotyki, przygodny seks, bogate, rozpuszczone dzieciaki, nękanie i poniżanie to nowa codzienność Elli Harper, która już wcześniej nie miała w życiu lekko. Zarabiała na życie jako striptizerka, utrzymywała siebie i umierającą matkę, próbowała po prostu przeżyć, w dalekich planach mając studia. Aż pewnego dnia została "uratowana" przez tajemniczego mężczyznę, podającego się za jej opiekuna (to nie tak jak myślisz, kotku) i na własnej skórze przekonała się, że bogactwo nie jest gwarancją szczęścia.

Pomysł młodych autorek może szokować i wywoływać kontrowersje głównie za sprawą społecznego wydźwięku powieści. Tak seksistowskiej, brudnej i krzywdzącej nastolatki książki nie czytałam już dawno. Destrukcyjne zachowania są tutaj na porządku dziennym, bohaterowie zmierzają w sobie tylko znanym kierunku, nie szanują niczego ani nikogo, nie kierują się w życiu żadnymi zasadami, łakną adrenaliny, a ich zachowanie jako całokształt jest zwyczajnie niewiarygodne. Powieść absolutnie nie przystaje do polskich realiów, jednak znakomicie zakotwicza się w świecie znanym młodym czytelnikom z amerykańskich seriali (choćby Plotkara, czy Riverdale). 

Bohaterowie płynnie przechodzą od nienawiści do nieokiełznanej namiętności, a w ich zachowanieu nie ma żadnych granic. Pamiętaj, że to literacka fikcja, a przedstawiona historia nie ma na celu propagowania zdrowego stylu życia i z pewnością nie posłuży jako dydaktyczna literatura dla nastolatków. To czysto rozrywkowa pozycja, może nie na najwyższym poziomie, ale za to zaskakująca i niekiedy wprawiająca w osłupienie. Autorki wzięły sobie za cel maksymalne zaszokowanie czytelnika, a jak najłatwiej to zrobić? Wpakować w historię wszelkie skandaliczne zachowania, seksizm, nałogi i luksus,  dodać szczyptę romansu, kilku napakowanych mięśniaków i zagubiona sierotkę, która czasem potrafi tupnąć nóżką i bestseller gotowy.

Plusem książki są bez wątpienia elementy zaskoczenia i niesztampowe momenty kulminacyjne. Autorki nie przyłożyły się do kreacji postaci i w pierwszym tomie tak naprawdę nie zakończyły ani nie wyjaśniły żadnego wątku, ale jest szansa, że kolejne części cyklu przyniosą ciekawe rozwiązania. kwestia tylko, czy wykorzystają potencjał postaci i nie sprowadzą całości do mdłego romansidła. 

Papierową księżniczkę dobrze się czyta, a finałowy cliffhanger staje się gwarancją sięgnięcia po kolejny tom (choćby z ciekawości). Zatem droga czytelniczko, jeśli lubisz  nieco depresyjne, młodzieżowe klimaty, brudne historie, motyw hate love i w dodatku nie podchodzisz do tego typu książek zbyt serio, przeczytaj. Przekonasz się, że nie bez powodu seria The Royals budzi za oceanem tak wielkie zainteresowanie. Ja jestem na tak i czekam na Twoje wrażenia.

Szczegóły
Tytuł: Papierowa ksieżniczka
Autor: Erin Watt
Seria: The Royals/Królewska
Przekład: Maria Smulewska-Dziadosz
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 14 marca 2018
Gatunek: młodzieżowa
Tekst: Angelika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)