Willa pod Zwariowaną Gwiazdą – Maria Paszyńska. Ocean wzruszeń

Warszawa w książkach Paszyńskiej już żyła, pulsowała energią i nadawała tempo rozwoju pozostałej części kraju. Nadszedł czas, by stolica pokazała inne oblicze: bolesne, niewygodne i obezwładniająco smutne. Willa pod Zwariowaną Gwiazdą zawiera w sobie nieco pozytywnych elementów i pokazuje niezłomność ludzkiego charakteru, ale to i tak jedna z najsmutniejszych historii, jakie zdarzyło mi się czytać. Maria Paszyńska sprawiła, że wylałam morze łez i po raz kolejny pochyliłam głowę nad losem spętanej wojną Warszawy.


Lato 1939 roku. Warszawskie zoo, stworzone przez Jana i Antoninę Żabińskich, ma swoje chwile triumfu, choć podskórnie czuć w nim niepokój związany z nieuchronnie zbliżającą się wojną. Brutalny czas nie zabija jednak namiętności. Zoo staje się azylem nie tylko dla Żydów, ale też dla wszystkich tych, którym wojna zabrała coś więcej niż wolność. Willa Żabińskich tętni życiem ponieważ czuwa nad nią Zwariowana Gwiazda, a właściciele, wśród okrucieństwa wojny potrafią zachować się po prostu po ludzku.

Piotr, wychowany na biednej Pradze przez ojca alkoholika i babkę z niechlubną przeszłością ma tylko jedno marzenie – zobaczyć słonia. Po latach jego marzenie nie tylko w pełni rozkwita, ale też przynosi niesamowite owoce. Wyjątkowa więź ze słoniami z warszawskiego ogrodu zoologicznego  daje Piotrowi wiele, ale jeszcze więcej... odbiera.

Ada w ZOO znajduje schronienie. Młoda, ciężarna Żydówka na skutek traumatycznych przeżyć traci pamięć, jednak paradoksalnie dzięki temu otrzymuje szansę na chwilę "normalności". Po urodzeniu dziecka wiąże się z jednym z pracowników ogrodu, ale czy pisana jej będzie świetlana przyszłość?

Daniel trafia do ZOO, by udzielić porady lekarskiej Antoninie Żabińskiej. Mężczyzna skrywa nie tylko prawdziwe nazwisko, ale też rzeczywiste powody częstych wizyt w Willi. Gdy spotyka swoją dawno zaginioną żonę, czuje że jego życie na nowo odzyskuje sens.

Co czeka bohaterów powieści? Koniecznie przeczytajcie i bądźcie gotowi na cios prosto w serce.

Niezwykłe losy trojga ludzi powołanych do życia przez Marię Paszyńską pochłaniają każdy skrawek uwagi. Willa pod Zwariowaną Gwiazdą w idealnych proporcjach łączy fikcję z prawdziwą historią małżeństwa Żabińskich, którzy w warszawskim ZOO ukrywali Żydów i mimo zwyczajnego, ludzkiego strachu mieli odwagę wystąpić przeciwko władzy. Autorka nie opowiedziała historii Willi na nowo, ale użyła jej jako kanwy do stworzenia powieści o ludzkich wyborach, dramatach, ale i marzeniach. Uwikłała bohaterów w skomplikowane sieci namiętności i pragnień, które mimo atmosfery zagrożenia rozkwitały pełną mocą. 

Na kartach powieści ożyły słonie, a ich los sprawił, że z żalu ścisnęło mi się serce. Mieszkańcy ZOO w ujęciu Paszyńskiej to nie tylko zwyczajne zwierzęta, to swego rodzaju symbol wystawionej na próbę Warszawy. Na uwagę zasługują też wydarzenia związane z dramatyczną sytuacją Żydów, które zostały opisane z najwyższą dbałością o szczegóły, ale w sposób pozostawiający pole popisu dla wyobraźni. Czasem to, co niedopowiedziane najmocniej zmusza do refleksji i zgłębiania tematu. Dramatyczne, brutalne sceny niejednokrotnie doprowadziły mnie do łez i sprawiły, że raz po raz zamierałam oceniając skalę ludzkiego okrucieństwa. Maria Paszyńska poza doskonałą beletrystyczną opowieścią, daje czytelnikom również cenną lekcję historii.

Poświęcenie, miłość, przywiązanie do zwierząt, okrucieństwo wojny i czułość codziennych relacji, wielka polityka i małe sprawy zwykłych ludzi tworzą przejmujący koktajl, który trzeba wypić na raz, bez odpoczynku. Maria Paszyńska nie pozostawia chwili na narzekanie, a stworzona przez nią historia urzeka i oczarowuje, mimo dramatycznych fragmentów. Autorka po raz kolejny zachwyciła mnie dojrzałością przekazu, perfekcyjnym researchem i absolutnie doskonałą kreacją postaci, dlatego jeśli jeszcze nie znacie twórczości warszawskiej pisarki, koniecznie zaopatrzcie Wasze biblioteczki w tę powieść. To jedna z najzdolniejszych i najlepiej piszących autorek młodego pokolenia, która nie tylko w każdą historię wkłada całe serce, ale też nigdy nie idzie na łatwiznę i zasypuje czytelnika szczegółami, o jakich innym nawet się nie śniło. Przepiękna historia ❤


Szczegóły
Tytuł: Willa pod Zwariowaną Gwiazdą
Autor: Maria Paszyńska
Wydawnictwo: Pascal 2018
Gatunek: powieść historyczna
Tekst napisała: Angelika


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)