Mężczyzna też człowiek i czytać lubi


Świętujecie Dzień chłopaka? 30 września może okazać się idealnym dniem, by podarować książkę chłopakowi, mężowi, bratu, tacie czy przyjacielowi. Jeśli same na co dzień czytacie literaturę obyczajową, tudzież romanse, możecie mieć pewien problem z wyborem, dlaczego spieszę z pomocą. W poście znajdziecie książki na tyle uniwersalne, by nadawały się na prezent dla czytelników obu płci.

Od deski do deski

Tytuł: Czarna
Autor: Wojciech Kuczok
Seria: Na F/Aktach
Wydawnictwo: Od deski do deski
Literatura współczesna

Jeremi jest zamożnym, przystojnym mężczyzną, wspaniały ojciec i świetny przedsiębiorca. Tylko ma jeden problem – potrafi myśleć o Beacie już tylko jako żonie i matce swoich dzieci. Maryśka miała być dla niego namiętną przygodą tylko na chwilę. Sam Jeremi gubi się w swoich uczuciach, nie przypuszczał też, że kochanka może go pokochać miłością aż do granic obłędu. Czarna jest małą miejscowością, plotki szybko docierają do rodziny Maryśki i rodziny Jeremiego.

Dlaczego warto?
Powieść Kuczoka, oparta na faktach, opowiada historię polskich rodzin bez zbędnej cenzury. Autor szczerze i dosadnie obnaża prawdę o człowieku. To lektura dla realistów.

Zysk i S-ka

Tytuł: Dzikie królestwo
Autor: Gin Philips
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Thriller

Co jesteś w stanie zrobić, by ochronić najbliższych? Elektryzujący i porywający thriller o nierozerwalnej więzi łączącej rodzica z dzieckiem.

Ogród zoologiczny jest prawie pusty, gdy Joan i jej czteroletni syn cieszą się ostatnimi chwilami zabawy. Są szczęśliwi, bo był to niemal doskonały dzień. Jednak to, co Joan zauważa, spiesząc z synem do wyjścia na kilka minut przed zamknięciem, sprawia, że pędem wraca w głąb ogrodu, niosąc dziecko na rękach.

Nagle matka i syn zostają uwięzieni w zoo jak zwierzęta. Tylko doskonała znajomość tego terenu, z którym wiążą ją szczęśliwe wspomnienia wczesnego macierzyństwa - ukrytych przejść i remontowanych wybiegów, najlepszych miejsc na karuzeli i przeładowanych dystrybutorów z przekąskami i napojami - pozwala im unikać niebezpieczeństwa.

Dzikie królestwo to mistrzowski dreszczowiec i analiza macierzyństwa - zarówno jego czułych stron, jak i nieposkromionej siły - stawiający pytanie o granicę pomiędzy instynktowną wolą przetrwania a obowiązkiem chronienia innych ludzi.

Dlaczego warto?
Wieść niesie, że to międzynarodowy bestseller i najlepszy thriller lata wg "Guardiana". Wykupiono już prawa do ekranizacji, więc nawet filmowcy wyczuli potencjał. To książka dla wielbiciela thrillerów i kryminałów, bez zbytniego rozlewu krwi.

Wielka Litera

Tytuł: Kolos
Autor: Finn Alnæs
Wydawnictwo: Wielka Litera
Literatura współczesna, skandynawska

1954 rok. Młody, zbuntowany Brage Bragesson zaciąga się na statek, aby przeżyć historię życia. W domu zostawia ukochaną Siv. Jedna noc w Amsterdamie zmienia jego losy. Brage bierze udział w bójce, która kończy się śmiercią jednego z uczestników. Oskarżony, postawiony przed sądem, odpowiada za swoje czyny, tocząc spory na temat dobra, zła, winy i kary. Kiedy kilka lat później, zwolniony z więzienia, próbuje odszukać miłość swojego życia, stopniowo popada w szaleństwo.

Dlaczego warto?
Kolos to debiut norweskiego pisarza, wydany po raz pierwszy w 1963 roku. Co zaskakujące, powieść, która lata temu stała się wydarzeniem literackim, do dziś nie straciła na aktualności. Studium samotności, sprzeciw wobec koszmary cywilizacji i love story w jednym. To powieść obszerna i uniwersalna, dla czytelnika, który lubi niespieszną akcję i wnikliwą analizę postaci.

Wielka Litera

Tytuł: Duchy Jeremiego
Autor: Robert Rient
Wydawnictwo: Wielka Litera
Współczesna literatura polska

Duchy Jeremiego to przejmująca narracja dwunastolatka, konfrontującego się z chorobą mamy i własnymi demonami. Nie było w polskiej prozie powieści, która mierząc się z tematem rodzinnych upiorów, wybrzmiewa głosem tak świeżym i przejmującym. „Duchy Jeremiego” to portret rodziny uwikłanej w historię Zagłady, ale przede wszystkim kameralna, intymna opowieść o nadwrażliwym chłopcu, doświadczającym jednego z najtrudniejszych momentów w życiu każdego człowieka – odchodzenia mamy. Literatura dowodząca pisarskiej dojrzałości i wrażliwości. Napisana niepokojącą, naiwną frazą, nad którą autor ma pełną kontrolę.

Powieść o duchach, które nie pozwalają zasnąć. O tym, że przeszłość jest zamieszkana i ma moc przywoływania zmarłych. O spotkaniu z przodkami i życiu, z którego znika pamięć oraz przyszłość. 

Dlaczego warto?
Powieść o chłopcu, dla chłopców i mężczyzn. Prowadzi czytelnika przez świat dziecka, młodzieńca i mężczyzny, a przy tym stawia szereg pytań o sens egzystencji człowieka. Pokazuje szerokie spektrum mierzenia się ze stratą. Robert Rient to według krytyków jeden z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia. Książkę poleca Katarzyna Nosowska.

Marginesy

Tytuł: Snoby
Autor: Julian Fellowes
Wydawnictwo: Marginesy
Literatura obyczajowa

Edith Lavery, blondynka o dużych oczach i dobrych manierach, jest córką odnoszącego umiarkowane sukcesy księgowego, którego żona cierpliwie wspina się po drabinie społecznej. Podczas wizyty w domu rodziców Edith spotyka hrabiego Charlesa Broughtona, który – zgodnie z tym, co piszą plotkarskie magazyny – jest jednym z najciekawszych młodych arystokratów, w dodatku do wzięcia.Kiedy oświadcza się Edith, ta zgadza się za niego wyjść. Ale czy naprawdę kocha Charlesa? Czy imponuje jej jego tytuł, stanowisko i cała reszta?

Nieuniknioną częścią życia w Broughton Hall jest matka Charlesa, przebiegła lady Uckfield, nazywana przez swoich przyjaciół „Googie” i opisana przez narratora – aktora, który swobodnie porusza się wśród wyższych klas i opisuje ich słabości – jako „najbardziej obyta towarzysko osoba, jaką zdarzyło mi się poznać. Posiadała zarówno zegarmistrzowskie oko do szczegółu, jak i znajomość świata właściwą wielkim kokotom”. Lady Uckfield jest przekonana, że Edith bardziej interesuje się tytułem hrabiny, niż byciem dobrą żoną jej syna. A kiedy pewnego dnia w Broughton Hall zjawia się ekipa stacji telewizyjna, a wraz z nią obłędnie przystojny szef ekipy, aby nakręcić dramat z epoki, najgorsze lęki Googie wydają się w pełni uzasadnione.

Dlaczego warto? 
Choć to książka kierowana głównie do kobiet, ma szansę zdobyć niejedno męskie serce. Pokazuje brytyjską arystokrację w krzywym zwierciadle, a fabuła nie męczy zbytnim nagromadzeniem melodramatów. Fellowes napisał scenariusz do popularnego serialu Downton Abbey i filmu Gosford Park (nagrodzonego Oscarem). Idealna dla starszych mężczyzn, lubiących powieści obyczajowe w dobrym stylu.


Którą wybieracie? Wszystkie książki można kupić w najlepszej księgarni internetowej Nieprzeczytane.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)