Powrót do starego domu – Ilona Gołębiewska. Okiem Moniki

Powrót do starego domu jest jedną z tych książek, których nie trzeba na siłę zachwalać. Choć fabuła nie zaskoczy nas niczym nowym, to od pierwszych stron poczujemy, że trzymamy w ręku wyjątkową opowieść. Ciepłą, mądrą, dającą nadzieję, że jeśli tylko się odważymy, uda się nam rozpocząć nowe życie, a przy tym odnaleźć spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa. Ponadto zawiera w sobie przesłanie: marzenia się nie spełniają, należy je spełniać. Tylko będąc kowalami własnego losu odnajdziemy upragnione szczęście. Taka myśl przewodnia będzie towarzyszyła głównej bohaterce.


Alicję Pniewską poznajemy w momencie, gdy runął cały jej świat. Mąż zażądał rozwodu, straciła prestiżową pracę i jakby tego było mało, została bez dachu nad głową. W trudnych chwilach z pomocą pośpieszyła jej przyjaciółka z czasów studenckich Dorota. Za jej namową udała się do Pniewa, malowniczej miejscowości położonej zaledwie godzinę drogi od Warszawy, aby w domu odziedziczonym po rodzicach i dziadkach odzyskać równowagę, by przemyśleć swoje życie. Stary dom to nie tylko budynek, lecz przede wszystkim wspomnienia szczęśliwego dzieciństwa, wypełnionego miłością i szczęściem. Stary dom to radosne chwile spędzone z dziadkami i rodzicami. Stary dom to także pewność, że znalazło się swoje miejsce na ziemi.

„Uwielbiała ten widok. Stary drewniany dom stojący na środku podwórka. Jej dziecięce serce podpowiadało, że nie ma na świecie piękniejszego domu, a smutek, strach, ból, zmartwienia zawsze zostają przed progiem drewnianych drzwi. Oaza spokoju, jej przystań na złe dni i miejsce, gdzie ma wszystkich, których tak bardzo kocha.”

Ilona Gołębiewska przedstawiła postać Alicji w sposób niezwykle realistyczny. Początkowo widzimy zagubioną, deprecjonującą siebie i swoje życie, sterowaną latami przez męża marionetkę. Odsunięta od rodziny, samotnie opłakiwała utratę dzieci. Pomimo traumatycznych przeżyć łaknie miłości i akceptacji ze strony innych osób. Obserwujemy jak z każdym dniem odzyskuje cząstkę dawnej siebie. To stary dom dodaje jej sił, pomaga zyskać pewność siebie i przede wszystkim od nowa zdefiniować siebie. Cechuje ją dobroć, otwartość, empatia oraz wrażliwość. Nie potrafi przejść obojętnie obok cudzego nieszczęścia. Zawsze śpieszy z dobrym słowem i pomocą. Te cechy sprawiają, że samotna Alicja już wkrótce zyska nową rodzinę i przyjaciół.

„Chcę już zawsze być z tobą. Zasypiać i budzić się obok ciebie, kochać się z tobą, spędzać razem każdy dzień, dzielić wspólne radości i troski. Czekać na ciebie wieczorami w tym starym domu, chcę razem z tobą tworzyć ten dom – mówiłam mu wszystko to, co podpowiadało serce.”

Styl pisarki jest niezwykle lekki i poetycki. Z prawdziwą przyjemnością czytałam kolejne rozdziały. Wydarzenia zostały przedstawione rzetelnie i barwnie, a przy tym prostym językiem, pozbawionym zbędnych ozdobników. Chylę czoła nad umiejętnością pisarki do opisywania emocji. Niejednokrotnie ocierałam łzy, by kilka stron dalej zaśmiewać się z poczynań bohaterów. Akcja toczy się wartko, co rusz serwując nam nową dawkę zawirowań życiowych wszystkich postaci. Poznamy przejmującą historię Michałka, wojenne wspomnienia pana Henryka, razem z Alicją odkryjemy rodzinną tajemnicę. Pani Ilona potrafi wyczarować pełną uroku, chwytającą za serce opowieść o codzienności.

„Miłość nie jest tylko pustym frazesem, nie można łatwo jej kupić ani łatwo sprzedać. Teraz już wiem, że prawdziwej miłości nic nie jest w stanie pokonać.”

Powrót do starego domu jest powieścią niezwykle emocjonalną i poruszającą. Znajdziecie w niej rożne rodzaje miłości. Miłość do rodziny, miłość do dziecka, miłość do mężczyzny i wreszcie miłość do samej siebie. Cała historia nasycona jest również szacunkiem do przeszłości oraz rodziny, która odgrywa w tej opowieści ważną rolę. Polecam Wam ją z całego serca i czekam na ciąg dalszy.

Po lekturze powieści warto zajrzeć na stronę autorską pani Ilony. Znajdziecie tam prequel „Wspomnienia ze starego domu http://ilonagolebiewska.pl/2016/12/10/odcinek-1-wspomnienia-ze-starego-domu/, a przy tym możecie lepiej poznać pisarkę, jej pasję oraz inne dzieła.

Szczegóły

Tytuł: Powrót do starego domu
Autor: Ilona Gołębiewska
Wydawnictwo: Muza 2017
Gatunek: obyczajowaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)