Chwila na miłość – Joanna Stovrag. Jeszcze żyję...


Nie bez powodu mówi się, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Czy młoda studentka, wyjeżdzając na zagraniczne praktyki spodziewa się, że jej życie, dotąd beztroskie i wspaniałe, może nagle zostać wystawione na niebezpieczeństwo? Czy zakochani ludzie, którze czule patrzą sobie w oczy i drżącym głosem wyznają uczucia są w stanie wyobrazić sobie dramatyczną rozłąkę? Jak znaleźć chwilę na miłość w obliczu wojny? Przeczytajcie.

Joanna Stovrag to rodowita krakowianka, absolwentka slawistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, część wykształcenia zdobyła w Sarajewie. Obecnie zajmuje się zawodowo przekładem i nauczaniem języków południowosłowiańskich: chorwackiego, bośniackiego i serbskiego. W czasie wojny na Bałkanach towarzyszyła Waldemarowi Milewiczowi w wyjazdach do ogarniętej wojenną zawieruchą Bośni i Hercegowiny jako tłumacz ekipy TVP. 

O autorce 

Autorka napisała książkę autobiograficzną, która wymagała ponownego zanurzenia się w przeszłości. Jej losy, tak pełne dramatycznych zwrotów akcji i momentów zagrożenia, okazały się doskonałym materiałem na powieść – tym lepszą, że w każdym calu prawdziwą. Jeśli chcecie przeżyć pełną wzruszeń podróż w przeszłość zakochanej kobiety, zachęcam do lektury.

Opowieść Joanny Stovrag po raz pierwszy ukazała się drukiem dziesięć lat temu, nosiła tytuł Jeszcze żyję..., a okładkę zdobiły symboliczne żółte tulipany. W lutym 2017 roku, nakładem wydawnictwa Replika ukazała się rozszerzona wersja książki, wzbogacona o dodatkowe zdjęcia z prywatnego archiwum autorki. Powieść poddano profesjonalnym zabiegom wydawniczym i dzięki temu w ręce czytelników trafiła przejmująca, prawdziwa historia, która poruszy niejedno serce. Możecie potraktować ja jako jedną z wielu romantycznych sag, ale powiem Wam, że świadomość prawdziwości przedstawionych zdarzeń wzmacnia efekt, jaki wywiera historia miłości Joanny i Sejo.

O fabule

Bohaterowie powieści poznali się podczas praktyk studenckich Joanny. Dziewczyna wyjechała do Sarajewa – wielokulturowego miasta tolerancji, dialogu i otwartości, pachnącego milionem aromatów i tętniącego muzyką. Młodzi pokochali się, planowali wspólną przyszłość, a potem... wybuchła wojna. Tylko serce zakochanej kobiety wie, jak trudno pogodzić się z losem, gdy serce wyrywa się w objęcia ukochanego, a na drodze do szczęścia stoi konflikt polityczny , burzący spokój i przekreślający wszelką nadzieję. Czy bohaterowie przeżyją wśród wojennej zawieruchy, otoczeni tragicznymi wydarzeniami? Czy miłość w oblężonym Sarajewie okaże się silniejsza niż strach? Przeczytajcie.

O książce

Książka autorki wzbudza szereg emocji i wprowadza czytelnika w świat, którego na szczęście nie dane było nam poznać, a co ważne – w pewien sposób porządkuje wiedzę na temat konfliktu w byłej Jugosławii (choć bez drobiazgowych szczegółów). Debiutująca pisarka pisze otwarcie o swoim życiu, o słabościach i gorzkich chwilach. Szczerze opowiada o swojej prywatności i o miłości do Sejo, człowieka pochodzącego z całkowicie odmiennego świata. Może się wydawać, że Polkę i Bośniaka różni wszystko: światopogląd, wyznawane wartości czy religia, ale mimo to ich uczucie narodziło się i przetrwało, wbrew wszystkiemu. 

Jedyny zarzut, jaki można mieć w odniesieniu do tej książki to fakt, ze brak jej medialnego polotu. To nie jest historia, którą łatwo sprzedać, ponieważ przedstawia samo życie, pozbawione pudrowej otoczki, nasycone za to tragizmem wojny i niewygodnymi politycznie tematami. Autorka nie stara się zmienić biegu historii, nie przekonuje również, że nasza wiedza o konflikcie w Sarajewie jest niepełna, ale pokazuje dramatyczne oblicze wojny oczami ludzi, którzy znaleźli się w środku piekła i każdego dnia modlili się o przetrwanie oraz walczyli o lepsze jutro w każdy możliwy sposób. Bez wątpienia warto przeczytać!

Pani Joannie dziękuję za to, że odważyła się przekazać swoją historię światu i między wersami przemyciła szalenie ważne kwestie – nadzieja nie umiera nigdy, a prawdziwa miłość nie uznaje granic.


Szczegóły
Tytuł: Chwila na miłość
Autor: Joanna Stovrag
Wydawnictwo: Replika 2017
Gatunek: obyczajowa na faktach

Ocena
treść nie podlega ocenie
💓💓💓💓💓💓💙💙💙💙styl
💓💓💓💓💓💓💓💙💙💙okładka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)