Bez powietrza – Magdalena Szponar. Oficjalna recenzja dla portalu Duże Ka


Bez powietrza to kontynuacja doskonale przyjętej powieści W płomieniach Magdaleny Szponar. Obie części wchodzące w skład cyklu Cztery żywioły są nie lada gratką dla czytelników spragnionych historii nie tylko namiętnych i romantycznych, ale też trzymających w napięciu i niebanalnych pod względem tematyki.


W drugim tomie kontynuowane są losy Marty i Rafała, którzy ponownie zmagają się z prywatnymi demonami, ale muszą także zawalczyć z przeciwnościami losu, jakich na kartach powieści nie brakuje. Kariera Rafała w straży pożarnej nieco traci na znaczeniu, autorka bowiem mocniej skupia się na wątkach mafijnych, co muszę przyznać – nieco mnie rozczarowało. Wątku służb mundurowych innych niż policja czy wojsko próżno szukać w kobiecej literaturze, natomiast książek o mafii mamy na rynku całe mnóstwo. Czym podyktowana była zatem decyzja autorki, by ograniczyć rolę straży? Tego już się nie dowiemy, ale mam nadzieję, że to jednorazowe zaniedbanie.

Niemniej jednak czytelniczkom, które pokochały tom pierwszy za inne motywy, książka z pewnością przypadnie do gustu. Autorka pisze obrazowo, ciekawie, lekko i błyskotliwie, a postaci przez nią kreowane żyją w świadomości czytelnika długo po przewróceniu ostatniej strony. Magdalena Szponar wie jak chwycić i utrzymać zainteresowanie, serwuje smakowitą mieszankę emocji, akcji i delikatnych wątków moralnych, a na dodatek przepięknie kreśli historię miłosną, wywołującą znaczną liczbę rumieńców.

Mimo, że akcja w porównaniu z pierwszym tomem nieco zwolniła, oddając pole emocjom i uczuciowym dylematom, całość czytało się niemal z zapartym tchem. Mogę śmiało stwierdzić, że to jeden z najlepszych romansów, jakie zdarzyło mi się czytać w tym roku. Dopracowana warsztatowo i stylistycznie, wciągająca i niebanalna (mimo wątków mafijnych) okazała się miłą odmianą wśród nijakich, sztampowych dzieł z polskiego podwórka. Liczę na to, że w kolejnych tomach wątek straży i związanych z nią wątków powróci, a autorka odda pole także innym bohaterom, którzy już tutaj mieli co nieco do powiedzenia

W ogólnym rozrachunku Bez powietrza to nieco surowa, miejscami przerysowana, ale mocna i fascynująca opowieść o tym, że za błędy prędzej czy późnej trzeba zapłacić, a miłość może być siłą napędową każdej ludzkiej aktywności. Powieść udowadnia też, że najlepszy bohater to taki, co do którego mamy najwięcej wątpliwości.

Podsumowując: powieść Szponar to bardzo dobra kontynuacja udanego debiutu. Choć wysoko zawieszonej poprzeczki nie udało się przeskoczyć, autorka prześlizgnęła się tuż pod nią, dając nadzieję na doskonały, gorący i nieszablonowy trzeci tom. Warto zauważyć, że warstwa społeczno-obyczajowa nie zawodzi, choć nieco świeżości odbiera jej motyw przestępczego półświatka. Cykl Magdaleny Szponar polecam tym kobietom, które stawiają romans na pierwszym miejscu, lubią niegrzecznych i niejednoznacznych bohaterów, oraz czują słabość do munduru, ale oczekują od powieści czegoś więcej niż sceny romantycznych uniesień.

Szczegóły
Tytuł: Bez powietrza
Autor: Magdalena Szponar
Cykl: Cztery Żywioły, T II
Wydawnictwo: Szósty Zmysł 2021
Gatunek: romans

1 komentarz:

  1. Gambling addiction: Symptoms, triggers, and treatment - Dr.
    by A 밀양 출장샵 Fahlstrom · 2013 · Cited by 4 — The main symptom of gambling addiction is the uncontrollable 경상북도 출장안마 urge to 안동 출장샵 play 포항 출장샵 and to gamble. The uncontrollable urge to gamble 삼척 출장샵 is the uncontrollable urge to

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)