Gdyby nie ty – Colleen Hoover. Nie igraj z miłościąColleen Hoover dorasta razem ze swoimi czytelniczkami. I jak widać w najnowszych książkach, mimo, że uwielbia eksperymentować z gatunkami, konsekwentnie pozostaje wierna swojemu stylowi. Każda kolejna powieść amerykańskiej autorki jest dojrzalsza, pełniejsza, bardziej wiarygodna i przedstawia problematykę, która może stać się bliska każdej z nas. Czy Gdyby nie ty spełni także Twoje oczekiwania? Jestem przekonana, że tak, a w dodatku będziesz myślała o niej długo po przeczytaniu ostatniego zdania. Co w fabule piszczy? 
Gdyby nie córka, przyszłość Morgan wyglądałaby inaczej. Nie planowała ciąży w młodym wieku i szybkiego ślubu. Teraz jest zdeterminowana, żeby uchronić Clarę przed błędami, które sama popełniła.

Gdyby nie matka, Clara mogłaby iść do przodu. Według niej Morgan staje się coraz bardziej zgorzkniała i zupełnie brak jej spontaniczności. Clara nie chce być taka jak ona.

Gdy tragiczny wypadek dotyka ich rodzinę, życie kobiet wywraca się do góry nogami. Morgan znajduje wsparcie u ostatniego mężczyzny, po którym by się tego spodziewała. Clara zwraca się do chłopaka, z którym nie mogła się kontaktować. Dla jednej i drugiej to relacje okupione dylematami i trudnymi decyzjami. Czy zakazane uczucia zdołają przetrwać?


"(...) dziś zdałam sobie sprawę, że w miłości tyle jest brzydoty i zdrady, i w jakiejś mierze nie chcę mieć z tym wszystkim nic wspólnego.(...) Ściska dłonią moje udo. Całkiem podoba mi się pozycja, w której się znajdujemy. Może następnym razem będzie bolało mniej, zarówno fizycznie jak i emocjonalnie. Może następnym razem będę cieszyła się, że sprawia mu to taką przyjemność. Może i mnie sprawi."

Colleen Hoover po raz pierwszy napisała powieść międzypokoleniową i choć to dość górnolotnie brzmi, bardzo dobrze określa charakter książki. Lektura trafi w upodobania czytelniczek w każdym wieku: zarówno wchodzących w dorosłość nastolatek, jak i ich mam, a refleksje z niej płynące najmocniej wpłyną na te z was, które choć raz w życiu żałowały podjętej decyzji związanej ze sferą uczuciową. 

Gdyby nie ty to historia wielkiej miłości, która nigdy nie umiera, choć czasem zostaje zamrożona na długie lata. To także opowieść o trudnych wyborach, moralnych dylematach, wychowaniu i wychowywaniu oraz o kulejącym dialogu rodzinnym. To też rzecz  o zdradzie, tnącej relacje skuteczniej niż najostrzejszy nóż. I wreszcie opowieść o marzeniach, których nie wolno więzić ich w szafie zamkniętej na klucz. 

Autorka z właściwą sobie wrażliwością przedstawiła losy matki i córki – dwóch kobiet złączonych jedną z najsilniejszych więzi,  będących na różnym etapie życia, dla których w jednej chwili załamał się cały świat. Obie cierpią, przeżywają osobiste dramaty, obwiniają się i usiłują pójść dalej, choć dla żadnej z nich życie nie przewidziało gotowej recepty. Hoover bardzo dojrzale potraktowała konflikt na linii matka i córka (choć jeśli miałabym się czepiać, miałabym uwagi do postawy życiowej Morgan) i pokazała do czego prowadzą niedopowiedzenia, kłamstwo i brak szczerego dialogu. Podczas lektury możecie się złościć na irracjonalność postępowania Morgan, jednak bycie matką nie jest i nigdy nie będzie łatwe, a idealny rodzic po prostu nie istnieje. Im szybciej to zrozumiemy, tym lepszą relację zbudujemy z własnym dzieckiem i to chyba najważniejsza lekcja płynąca z tej lektury.

Colleen Hoover jest ekspertką, jeśli chodzi o powieści przesycone emocjami, a całą swoją wrażliwość oddaje bohaterom. To dlatego wykreowane przez nią postaci są ujmujące, barwne i przyjazne czytelnikowi. Trudno tutaj o czarne charaktery, ponieważ autorka sprawiła, że jednoznaczna ocena Morgan, Clary, Jenny czy Chrisa, a także innych postaci nie jest możliwa. Wszyscy są tylko ludźmi, z pełnym pakietem zalet, wad i unikalnych cech, a ich rozważania na temat natury związków, miłości i zdrady są równie prawdziwe, co niepokojące.   

"Bo skoro miłość nie istnieje, a seks jest tylko seksem, nieważne czy to pierwszy raz, pięćdziesiąty czy ostatni. To tylko jedna część ciała w drugiej. Wielkie mi halo."

Gdyby nie ty to historia dla każdej z nas, świetnie napisana, urzekająca i ciepła, z błyskotliwymi dialogami i problematyką, która stawia ogromny znak zapytania przy pojęciu miłości. Czy można kogoś kochać nie będąc jednocześnie zakochanym? Czy monogamia leży w naszej naturze? Czy relacje nawiązane w młodości mają szansę przetrwać okres dojrzewania? I wreszcie, czy o prawdziwej miłości można kiedykolwiek zapomnieć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w powieści, jeśli tylko będziecie wystarczająco wnikliwe.  Łzy wzruszenia i złości niewykluczone, poczucie więzi z bohaterkami gwarantowane. Serdecznie polecam, zwłaszcza niepoprawnym romantyczkom, które pokochały Colleen Hoover kilka lat temu, a teraz zwyczajnie... dorosły.

Szczegóły
Tytuł: Gdyby nie ty
Autor: Colleen Hoover
Przekład: Matylda Biernacka
Wydawnictwo: Otwarte 2020
Gatunek: powieść obyczajowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)