Kącik Rodzica reaktywacja, czyli najlepsze książki dla dzieci


Literatura dziecięca gości na moich półkach równie często, jak ta dla dorosłych. Odpowiednio wcześnie zaczęta przygoda z książkami owocuje miłością do papierowych generatorów fantazji, której nie osłabią nawet nudne, szkolne lektury. Wspólnie z córką staramy się wybierać publikacje nie tylko atrakcyjne wizualnie (o czym decyduje moja drugoklasistka), ale też o wysokiej wartości dydaktycznej. Nie moralizatorskie, ale też nieprzesadnie naiwne. Czy twórczość Kelly Barnhill spełniła nasze oczekiwania? Przeczytajcie.


Działają na Was hasła: bestseller „New York Timesa”? Na mnie też nie bardzo, ale już gdy czytam, że książka została nagrodzona prestiżowym Medalem Johna Nebery’ego za wybitny wkład w amerykańską literaturę dziecięcą, w głowie zapala mi się lampka ciekawości. Co prawda amerykańskie realia są inne niż nasze, jednak pewne wartości są uniwersalne na całym świecie: przyjaźń, miłość, czynienie dobra, czy poświęcenie. W debiutanckiej książce Kelly Barnhill  Dziewczynka, która wypiła księżyc poza powyższymi wartościami znajdziecie magiczny klimat, ponadczasowe refleksje i dobrze skonstruowanych bohaterów. Dla czytelników, którzy są jeszcze zbyt młodzi na Harrego Pottera czy Igrzyska śmierci, lektura Dziewczynki... będzie w sam raz. Co w fabule piszczy?

Od wieków mieszkańcy Protektoratu wierzą, że pobliski las zamieszkuje okrutna wiedźma, której gniew obłaskawić może tylko najmłodszy mieszkaniec osady złożony w ofierze złej czarownicy. Co roku pozostawiają więc w lesie niemowlę, licząc na to, że danina z niewinnego życia powstrzyma wiedźmę przed terroryzowaniem ich miasta.

Ale Xan jest dobra. Dom w leśnym zaciszu dzieli z mądrym potworem Glerkiem i maleńkim smokiem Fyrianem o wielobarwnych skrzydłach. Ratuje ona porzucone dzieci i oddaje w opiekę rodzinom po drugiej stronie lasu, karmiąc niemowlęta blaskiem gwiazd. Jednemu z nich przypadkowo daje jednak do wypicia blask księżyca, napełniając je magią o niewyobrażalnej mocy. Xan postanawia sama wychować tę niezwykłą dziewczynkę. Kiedy zbliżają się trzynaste urodziny Luny, jej moc przybiera na sile...

Mnożące się dokoła złowrogie znaki wzmagają strach mieszkańców Protektoratu. Jeden z nich postanawia zabić wiedźmę, by uwolnić swój lud od trwającego od lat terroru. Do czego doprowadzić może wiara w zabobony? Jak niebezpieczna jest moc, którą posiadła Luna i jak potoczą się losy Xan, Glerka oraz Fyriana, którzy stali się rodziną dziewczynki?

Szczegóły
Tytuł: Dziewczynka, która wypiła księżyc
Autor: Kelly Barnhill
Przekład: Marta Kisiel-Małecka
Wydawnictwo: Literackie 2018
Gatunek: literatura dziecięcaSyn wiedźmy to druga książka autorki, niezwiązana fabularnie z Dziewczynką, która wypiła księżyc, ale podobnie urzekająca i magiczna. Jeśli szukacie pełnej czarów baśni o miłości, przyjaźni, ale także trudnych tematach, takich jak ból po stracie, żałoba i cierpienie, to będzie idealny wybór. Kelly Barnhill udowadnia, że książka dla dzieci może być nie tylko mądra ale też bardziej wciągająca niż puste, telewizyjne bajki. Jej wartość podbija piękny, zrozumiały język i wszechobecna magia, motywująca młodego czytelnika do sięgnięcia wgłąb własnej fantazji. 


Co w fabule piszczy?

Wypełniony magią Ned, któremu matka czarownica wszyła duszę tragicznie zmarłego brata bliźniaka, ucieka przed zbójecką szajką. Áine jest córką Króla Zbójców. Prześladuje ją przepowiednia wypowiedziana przez matkę na łożu śmierci: „Uratujesz życie niewłaściwemu chłopcu, a on uratuje życie tobie”.

Czy Ned i Áine zaufają sobie nawzajem, gdy przetną się ich drogi? Czy będą umieli współpracować, by zapobiec wojnie dwóch królestw, która właśnie się rozpoczyna? Czy Áine, rozdarta między ojcem a Nedem, dokona słusznego wyboru? Czy magia zostanie ocalona?

Obie książki zostały zjawiskowo wydane, w twardych oprawach z absolutnie doskonałymi grafikami na okładkach i co najważniejsze, z przepięknym wnętrzem. Serdecznie polecam, zarówno młodszym czytelnikom (między 8 a 12 rokiem życia) jak i wszystkim dorosłym, którzy nadal kochają baśnie z elementami fantasy.

Szczegóły
Tytuł: Syn wiedźmy
Autor: Kelly Barnhill
Przekład: Marta Kisiel-Małecka
Wydawnictwo: Literackie 2018
Gatunek: literatura dziecięca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)