Warszawa czyta, pisze, odkrywa i nagradza czyli 12. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Właśnie poznaliśmy nominowanych do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszego i jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Polsce. Laureatów poznamy 9 czerwca podczas uroczystej gali. Wówczas dowiemy się również, kto otrzyma tytuł warszawskiego twórcy. 

Data ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy jest nieprzypadkowa – 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. 


Nominacje ogłoszono podczas spotkania z jurorami przy kawie w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata. Równolegle, w ośmiu miejscach w Warszawie, m.in. przy metrze Ratusz Arsenał czy Warszawa Wileńska oraz przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, rozdawana była jednodniówka – gazeta nawiązująca stylistyką do czasów międzywojennej Warszawy. 

Znalazły się w niej informacje o nominowanych książkach i autorach oraz mapa warszawskich bibliotek, w których będzie można wkrótce znaleźć wyróżnione tytuły. Po raz pierwszy w Polsce nominacje ogłosili również najpopularniejsi bookstagramerzy za pomocą InstaStories. 

Tegoroczna, już 12. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, zaczęła się rekordowo – nadesłano w sumie 3800 zgłoszeń (1100 zgłoszeń w formularzach, 2700 egzemplarzy nadesłanych przez wydawnictwa). Wyłonione tytuły, wartościowe, wciągające i znaczące dla polskiej kultury, powalczą o nagrody w następujących kategoriach: proza, poezja, edycja warszawska oraz literatura dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo za całokształt twórczości wręczony zostanie tytuł warszawskiego twórcy. 

Siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Janusza Drzewuckiego przyznało trzy nominacje w każdej kategorii: 

proza 

·Wiesław Myśliwski Ucho igielne 
·Zyta Rudzka Krótka wymiana ognia 
·Krzysztof Varga Sonnenberg 

poezja 

·Krystyna Dąbrowska Ścieżki dźwiękowe 
·Jadwiga Malina Czarna załoga 
·Ewa Sonnenberg Schizofrenia & Company 

literatura dla dzieci 

·Justyna Bednarek, il. Daniel de Latour Babcocha 
·Małgorzata Ruszkowska, il. Marta Ruszkowska Warszawiacy 
·Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska Mirabelka 

edycja warszawska 
·Piotr Kubkowski Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku 
·Andrzej Skalimowski Sigalin. Towarzysz odbudowy 
·Andrzej Żor Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego 

Nagroda, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wyróżnienie to łączy w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa. Dlatego też nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania, m.in.: spotkania autorskie podczas majowych Warszawskich Targów Książki na stoisku Zaczytana Warszawa czy spotkania z laureatami w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata oraz podczas literackiego pikniku „Imieniny Jana Kochanowskiego” organizowanego przez Bibliotekę Narodową przy wsparciu m.st. Warszawa. 

Informacji można też szukać na Instagramie pod hasztagiem #nagrodaliterackawarszawy_________________________________________________________________________________________
Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa 
Patroni medialni: Radio TOK FM; lubimyczytać.pl; warszawa.wyborcza.pl; Książki. Magazyn do czytania 

Współpraca: Biblioteka Narodowa 

Kontakt dla mediów: 
Kamil Dąbrowa 
rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy 
tel. 22 44 333 80 , 726 086 524 

Zobacz także: 
_______________________
*materiał prasowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)